Průlomový spor o to, zda česká vláda může bez účasti veřejnosti rozhodovat o udělování výjimek pro stavby či hospodaření v chráněných oblastech, totiž skončil prohrou ochranářů.
Městský soud v Praze se podle informací Aktuálně.cz odmítl zabývat žalobou občanského sdružení Beskydčan na českou vládu. Lidem z občanského sdružení se nelíbí způsob, jakým loni vláda přijala usnesení umožňující provoz sjezdovky na jižní straně Lysé hory v chráněné krajinné oblasti Beskydy. (o Lysé hoře čtěte zde) "Soud žalobu zamítl, protože rozhodl, že sdružení není tím, kdo by mohl žalobu podat. Zvažujeme možnost kasační stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu," uvedl právník Pavel Černý, který sdružení Beskydčan zastupuje.
Letos se lyžovat bude
Na samotné zahájení provozu sjezdovky na jižní straně Lysé hory nemá spor ekologů a vlády žádný vliv. Žaloba totiž nemá odkladný účinek, úřady už vydaly všechna potřebná povolení a provozovatel sjezdovky tedy připravuje spuštění vleků.
Jde o historicky první žalobu, která upozorňuje na možný nezákonný postup ministrů při udělování výjimek. "Vláda povoluje výjimky nezákonným postupem mimo správní řízení. Tím, že není vedeno řízení v souladu se správním řádem, jsou porušována práva účastníků řízení," tvrdí právník Černý.
"Nejde nám o zrušení samotné sjezdové trati, ale o to, aby o jejím provozu bylo rozhodnuto v souladu se zákonem a ne bez účasti lidí," uvedl Leo Košťál z občanského sdružení Beskydčan.
Ministerstvo chce změnu
Vláda má ale možnost udělovat výjimky pro hospodaření a činnost v chráněných oblastech od května minulého roku. Tehdy vstoupila v platnost novela zákona o ochraně přírody a krajiny navržená poslancem Vlastimilem Aubrechtem (ČSSD). Novela přesunula rozhodování z ministerstva životního prostředí na vládu. "Cílem je, aby Ministerstvo životního prostředí nebylo ve výhodě například při posuzování stavby nové silnice, kdy veřejný zájem převyšuje zájem ochrany přírody," uvedl Aubrecht, který působí také jako vládní zmocněnec pro severní Čechy.
Ministerstvo životního prostředí ale chce získat své pravomoce zpět a v poslanecké sněmovně už projednává příslušný návrh zákona. Ve své novele počítá s tím, že by se kabinet mohl k vybraným případům pouze vyjádřit. Aubrecht ale trvá na tom, aby vládě zůstalo právo rozhodovat o podstatných žádostech.
Vláda od května minulého roku přitom udělila výjimku ve více než sto případech. Jenom na svém včerejším jednání projednávala šest takových případů povolila chemickou úpravu cest v Bílých Karpatech, údržbu běžeckých tratí v Národní přírodní rezervaci Praděd nebo zimní táboření Klubu přátel turistiky v CHKO Broumovsko.