Obzinová šéfkou zpravodajství rozhlasu nebude, Zavoral ustoupil dopisu s 600 podpisy

Domácí mka Domácí, mka
Aktualizováno 17. 12. 2021 18:17
Generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral ustoupil od záměru, aby zpravodajství veřejnoprávního média řídila Jitka Obzinová. Učinil tak poté, co dopis proti jejímu jmenování podepsalo za dva dny více než 600 pracovníků rozhlasu a podpořilo jej i mnoho novinářů jiných médií. Kdo nyní zpravodajství povede, není zatím jasné.
Jitka Obzinová (na snímku z roku 2014)
Jitka Obzinová (na snímku z roku 2014) | Foto: ČTK

"Dnes jsem se sešel s paní Jitkou Obzinovou. Český rozhlas máme oba natolik rádi, že bude vždy stát nad jakoukoliv profesní kariérou. Oběma nám leží na srdci stabilita a silná pozice rozhlasu. Společně jsme se tak dohodli, že na post ředitelky zpravodajství nenastoupí," oznámil v pátek šéf rozhlasu Zavoral.

Dodal, že post šéfa zpravodajství dočasně nabídl současnému šéfredaktorovi stanice Radiožurnál Ondřeji Suchanovi, a to od ledna do výběru stálého ředitele. "Ondřej Suchan mě požádal o čas na rozmyšlenou do začátku příštího týdne, což jsem akceptoval," sdělil Zavoral. 

Iniciátoři protestu #nebudemezticha Zavoralovo rozhodnutí uvítali, bude ale po něm požadovat vysvětlení jím původně prosazované personální změny. Situace podle nich také poškodila důvěryhodnost rozhlasu. "Požadujeme, aby generální ředitel René Zavoral na setkání se zaměstnanci příští úterý detailně vysvětlil důvody původně jím prosazované personální změny," uvedli. Dodali, že věří, že příští ředitel, ať už jím bude kdokoli, bude důvěryhodnou osobou, která zaručí nezávislost zpravodajství.

Obzinovou viní z manipulace zpravodajství

Zavoral oznámil jmenování Obzinové na středečním zasedání Rady Českého rozhlasu. Nahradit měla dlouholetého šéfa zpravodajství Jana Pokorného, který na postu končí. Zavoral výměnu zdůvodnil potřebou krizového manažera, který bude muset řešit snižování rozpočtu a ohlášené propouštění zaměstnanců.

Proti tomuto kroku vzápětí vznikl otevřený dopis, který za dva dny podepsalo přes 600 zaměstnanců a dalších pracovníků rozhlasu. Obzinová by podle nich mohla ohrozit objektivitu a nezávislost zpravodajství. Připomněli její dřívější působení v televizi Prima.

"Jitka Obzinová se přímo podílela na manipulaci zpravodajství. Názorně to dokládá zdokumentovaná a médii popsaná událost ze září 2015. Na poradě vedení FTV Prima tehdy Jitka Obzinová coby vedoucí zpravodajství přímo ovlivňovala vyznění reportáží o uprchlících tak, aby vzbuzovaly protiimigrační vášně," uvedli.

Server Hlídací pes v roce 2016 zveřejnil nahrávku, podle níž dostali redaktoři od Obzinové příkaz, aby informovali o uprchlících jako o hrozbě. "Jsme tady všichni zaměstnaní, máme zaměstnavatele, který má nějaký postoj. Jestliže ho akceptuji já, akceptuje ho vedoucí vydání, tak vy prostě poslechnete příkazů vedoucího vydání," řekla podle nahrávky na poradě. "Pokud to tak není, tak vlastně neakceptujete fakt, že jste tady zaměstnaní, a pak nemá cenu, abyste tady byli zaměstnaní," vyhrožovala svým podřízeným.

Neobjektivně se podle nich Obzinová chovala i v roce 2013 při prezidentských volbách. "V roce 2013 jsme měli v prezidentských debatách stranit Miloši Zemanovi. Odmítl jsem se pod ně jako tehdejší dramaturg podepsat. Následovaly výhrůžky, že si už nikdy v žádné TV neškrtnu a postupná degradace. Takové bylo zpravodajství pod vedením Jitky Obzinové," citovali autoři dopisu tehdejšího člena redakce Primy Tomáše Drahoňovského, který tato slova zveřejnil i na svém Twitteru.

VIDEO: Nechceme stávku ani přerušení vysílání. Obzinová je nedůvěryhodná, říká Dudek z ČRo

Nejsme si jistí, že budeme moci kvalitně vykonávat svou práci, o to nám všem jde, říká Petr Dudek, redaktor ČRo, jeden ze signatářů otevřeného dopisu. | Video: Daniela Písařovicová
 

Právě se děje

Další zprávy