Obrazem: Tři tváře ČSSD. Podívejte se, jak roky v politice změnily Sobotku, Chovance i Zaorálka

Obrazem: Tři tváře ČSSD. Podívejte se, jak roky v politice změnily Sobotku, Chovance i Zaorálka
V roce 2002 Sobotka poprvé zasedl ve vládě. Získal v kabinetu Vladimíra Špidly křeslo ministra financí, a stal se tak ve svých 31 letech nejmladším správcem státní pokladny v české historii. Od října 2003 byl také místopředsedou vlády. Ministrem financí pak byl ještě ve vládách Stanislava Grosse a Jiřího Paroubka až do roku 2006.
Prvním velkým skandálem, kterému musel Sobotka čelit, bylo v létě 2009 zneužívání poslaneckých náhrad ke koupi luxusního bytu v pražských Stodůlkách. Sobotka přiznal, že k jeho zakoupení užil i část poslaneckých náhrad, hájil se však, že nezná ústavního činitele, který by plat a náhrady rozlišoval. Na fotografii je byt v Raichlově ulici ve Stodůlkách.
V roce 2011 se čtyřicetiletý Bohuslav Sobotka stal předsedou sociální demokracie. Ve druhém kole tajné volby porazil Michala Haška a získal od delegátů 304 hlasy. Sobotka byl tehdy ve straně symbolem změny a nové éry. (18. 3. 2011)
Před volbami v roce 2013 se objevila kampaň proti Sobotkovi, ale i dalším členům politických stran. Například na Ostravsku stál billboard se Sobotkovým portrétem v hornické helmě s heslem "Vím, jak na to! Od mládí makám v parlamentu." Ani to ale stranu neohrozilo a ve volbách nakonec zvítězila. (5.10.2013)
Foto: ČTK
Martina Heroldová Vanda Nárožná, Martina Heroldová
Aktualizováno 17. 6. 2017 12:10
Bohuslav Sobotka i Lubomír Zaorálek jsou viditelnými tvářemi ČSSD od 90. let, cesta Milana Chovance na vrchol začala v krajské politice zhruba před deseti lety. Podívejte se ve fotogalerii Aktuálně.cz, jak šel čas se třemi nejvýraznějšími tvářemi ČSSD, které nyní rozhodují o dalším směřování strany.
 

Právě se děje

před 27 minutami

Většina opozice nechce hlasování o nedůvěře vládě, tvrdí Pekarová

Opozice pravděpodobně nevyvolá hlasování o nedůvěře vládě, o kterém uvažovala poté, co do Česka dorazil audit Evropské komise na téma střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) a nejvyšší státní zástupce rozhodl, že bude pokračovat trestní stíhání předsedy vlády v případu Čapího hnízda.

Lídři opozice mluvili o eventuálním hlasování o nedůvěře na čtvrteční schůzce, uvedla Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová

"Byla řešena možnost svolání mimořádné schůze s cílem vyslovit nedůvěru vládě, což většinou ostatní opoziční strany nechtěly. Byl to můj návrh, respektuji, že většina opozitních stran nechce hlasování o nedůvěře vládě vyvolat," uvedla.

Další zprávy