Obrazem: Fascinující fotografie semen z mikroskopu

Obrazem: Fascinující fotografie semen z mikroskopu
Ranunculus arvensis (Pryskyřník rolní) - nažka
Rumex scutatus (Šťovík štítnatý) - nažka s krovkami
Scorzonera hispanica (Hadí mord španělský) - nažka s chmýrem
Typha latifolia (Orobinec širokolistý) - nažka
Foto: Mgr. Viktor Sýkora

Získali jsme prostřednictvím Přírodovědecké fakulty UK exkluzivní snímky fotografa a vědce Viktora Sýkory , které vám poskytnou fascinující podívanou na semena rostliny z perspektivy několikanásobného zvětšení. Sám autor, který v minulosti obdržel celou řadu prestižních ocenění, k technice pořízení fotografií dodává: „Část fotografií byla pořízena za pomocí optického mikroskopu, v němž je obraz tvořen světelnými paprsky a soustavou čoček. Na mikroskopu je umístěn fotoaparát, který obraz z mikroskopu zaznamenává. Druhá část fotografií vznikla díky elektronovému mikroskopu, u něhož je světelný paprsek nahrazen pohyblivým svazkem elektronů, a soustavu optických čoček nahrazují elektromagnetické čočky. Elektronový mikroskop dosahuje zvětšení 20x-1 000 000x. Vzniklý obraz je černobílý a je vytvářen počítačem na základě informací z detektoru. Barvy do obrazu jsou dodávány dodatečně s použitím grafického softwaru.“. V následující fotogalerii vás čekají dvě série snímků. Prvních 6 fotografií zachycuje variabilitu tvarů nažek různých druhů rostlin. Dodejme, že za nažku označujeme druh rostlinného semene, které obsahuje pouze 1 semeno a vzniká buď z jednoho, nebo z více plodolistů. Zbývající pětice fotografií (tedy snímky č. 7-11) ukazují rozmanitost semen rostlin, která je výsledkem přizpůsobení se podmínkám života a šíření jednotlivých druhů. Tyto fotografie byly pořízené již zmiňovanou technikou využívající elektronový mikroskop (u snímků je v popiskách uvedena intenzita zvětšení). Pokud vás uvedené fotografie rostliny zaujaly, tak si rozhodně nenechte ujít výstavu, kterou pořádá Botanická zahrada PřF UK ve dnech 18 – 19.5. 2012 v Praze (více viz webový odkaz).

 

Právě se děje

před 24 minutami

IKEM začne stavět nové pavilony, hotovo bude za dva a půl roku

Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), který je největším transplantačním centrem v Česku, ve středu slavnostně zahájil stavbu dvou nových pavilonů. Přístavba umožní rozšíření kardiovaskulárních a transplantačních programů, bude tam také nový urgentní příjem. Náklady na stavbu budou 1,05 miliardy korun, z toho 603,7 milionu korun přispěje stát prostřednictvím strategických vládních investic.

Podepsání smlouvy se zhotovitelem a poklepání základního kamene stavby se ve středu zúčastnili premiér Andrej Babiš (ANO), ministr Petr Arenberger (za ANO), ředitel IKEM Michal Stiborek a zástupci stavební firmy IMOS Brno. Nové pavilony by měly být hotové za 2,5 roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy