reklama
 
 

O víkendu proběhne historicky první sčítání ptáků v Česku. Zapojit se může každý

2. 1. 2019 14:08
Česko bude o víkendu poprvé v historii počítat ptáky na krmítkách. Dlouhodobý program pod záštitou České společnosti ornitologické má pomoci zjistit, jak se mění stavy ptačích populací v zimním období. K ornitologům se mohou připojit také zájemci z řad veřejnosti. Do sčítání se prozatím přihlásilo více než šestnáct set zájemců.

Sčítání bude probíhat od 4. do 6. ledna 2019 během jedné zvolené hodiny u libovolného krmítka, ani to ale není podmínkou. Ke sčítání si lze vybrat jakékoliv místo, kde bude zapisovatel chtít strávit hodinu pozorováním ptáků. Zkušenosti se sčítáním ani pokročilé ornitologické znalosti nejsou podmínkou, zapojit se tak může každý.

"Jedna hodina je dostatečně dlouhá doba, aby krmítko navštívily různé druhy ptáků žijících v okolí. Zároveň je to čas tak akorát dlouhý, aby nás pozorování bavilo," uvádí ČSO na svém webu. Nadšenci se ale mohou zapojit o sčítacím víkendu i vícekrát.

"Samozřejmě se časy nesmějí překrývat. Nejdříve dokončíme jedno hodinové sčítání a pak můžeme začít další. Místo lze změnit nebo zůstat na stejném. Pozorování vždy odesíláme pro každou hodinu zvlášť," uvedla Dita Hořáková, koordinátorka programu z ČSO.

Organizace připravila zájemcům přehledný sčítací arch, na němž najdou kresby jednotlivých druhů ptáků, kteří se na krmítkách nejčastěji objevují. Ten pomůže účastníkům s určováním ptáků a průběžným zapisováním údajů.

"U každého pozorovaného druhu zapisujeme vždy pouze nejvyšší počet současně spatřených jedinců. Vidíme například tři sýkory modřinky, za chvíli je jich šest a po chvíli jen jedna? Zapišme si u modřinky šestku," říká k metodice sčítání Hořáková.

Dodává, že bereme v úvahu všechny ptáky, které během sčítací hodiny spatříme, ať už přistáli na krmítku, nebo jen prolétli kolem. K zapojení ale společnost vyzývá i účastníky, jimž na krmítka příliš ptáků nepřilétne. "I zjištění, že ptáků je v místě vašeho pozorování méně, či dokonce žádní, je pro celkový obrázek důležité. Určitě nám pošlete své výsledky, i kdybyste během své hodiny nespatřili žádného ptáka," uvádí na webu ČSO.

Údaje ze sčítání budou účastníci zadávat on-line na stránkách programu. "Pokud nemají tuto možnost, je možné poslat výsledky i poštou pomocí papírového formuláře, který je ke stažení na webu. V obou případech do 15. ledna 2019," říká Hořáková.

Video: Z české přírody mizí ptáci. Na vině je příliš intenzivní zemědělství, říká ornitolog:

Úbytek je celosvětový problém, zemědělství je intenzivní všude a vede k úbytku diverzity, říká Zdeněk Vermouzek z České společnosti ornitologické. | Video: Emma Smetana |  12:55

autor: Martina Heroldová | 2. 1. 2019 14:08

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama