Blíží se vznik stavebního superúřadu. Vláda už koná, opozice chce nový zákon měnit

Tomáš Klézl Tomáš Klézl
10. 9. 2021 13:52
Prosadit nový stavební zákon patřilo k hlavním cílům premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. To se hnutí nakonec povedlo. Už 1. ledna příštího roku oficiálně vznikne stavební superúřad, který postupně převezme mimo jiné celý proces schvalovacího řízení. Zákon ovšem naráží na kritiku, opoziční koalice by jej chtěly po volbách zrušit. Vláda už ale dělá kroky pro jeho zavedení.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: ČTK

Debata o novém stavebním zákoně patřila v končícím funkčním období Poslanecké sněmovny k těm nejbouřlivějším. Na tom, že je obecně zdlouhavé stavební řízení v Česku třeba zásadně zrychlit, se shodují všichni - v žebříčku Světové banky, který srovnává celkovou složitost stavebního řízení ve 185 zemích světa, je Česko až na 157. místě.

I tak ale téma vzbudilo mnoho konfliktů, a to mezi vládním hnutím ANO a opozicí, mezi většinou sněmovny a Senátem, mezi Hospodářskou komorou a památkáři, mezi developery a ekology. Nakonec se ale hnutí ANO podařilo v červenci nový stavební zákon prosadit. A to i přesto, že ho předtím vetoval Senát hlasy všech přítomných zákonodárců.

Sněmovnou nakonec návrh prošel silou 104 poslanců - k ANO a SPD se přidali také dva poslanci ČSSD, šest komunistů a tři nezařazení. Koalicím Spolu a Pirátů se starosty, které přišly s vlastními úpravami zákona, protihlasy nestačily.

Prosazení zákona tak Babiš bere jako jeden ze svých hlavních úspěchů končícího období. Zmínil to například minulý čtvrtek při zahájení kampaně hnutí ANO. Kritiku odmítl. "Proč byli všichni proti? Oni nechtějí, abychom se posunuli ze 157. místa z hlediska vyřizování stavebního povolení. Proč jsou a priori proti, když něco vymyslíme? Já to nechápu," řekl.

Vznik superúřadu i žádost "z gauče"

Od zákona si vláda slibuje zásadní zjednodušení systému stavebního řízení v Česku. Už 1. ledna příštího roku vznikne nový Nejvyšší stavební úřad, který postupně pod svá křídla převede několik tisíc úředníků z dnešní soustavy stavebních úřadů a časem převezme celou agendu stavebního řízení a územního plánování. Vedle něj začne fungovat také Specializovaný a odvolací stavební úřad a prvostupňové krajské stavební úřady.

Zatím ovšem pouze oficiálně. "V následujícím roce a půl pak bude vybudována celá soustava včetně budov, vybavení a proškolení všech, kterých se tato změna bude týkat. K samotnému přesunu většiny zaměstnanců územních samosprávních celků, kteří přejdou do nové soustavy, dojde 'fyzicky' k 1. červenci 2023, kdy nabude plné účinnosti celý stavební zákon," napsal Aktuálně.cz mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Vilém Frček.

Současné úřady fungují v takzvané přenesené působnosti státní správy, spadají tedy pod obecní úřady a stát přispívá na jejich činnost. S novým zákonem přejdou plně pod stát. Jeden státní superúřad bude mít pod sebou také orgány hygieny, dopravy nebo životního prostředí, které byly dosud na státu nezávislé. Už tak nebude nutné shánět několik desítek kladných stanovisek a povolení, podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO) bude nově platit systém "jedna stavba, jedno razítko". Zároveň se sloučí dnes oddělený proces územního rozhodnutí a stavebního povolení.

Dalším prostředkem pro zrychlení staveb má být i zásadní zpřísnění lhůt na udělení povolení. Úřad se bude muset vyjádřit do třiceti dnů, ve speciálních případech, například u velkých staveb nebo při nařízení ohledání místa, dostane ještě dalších třicet dní. "Dodržování lhůt v neposlední řadě zajistí souhlasné stanovisko, které bude automaticky vydáno v případě, pokud dotčený orgán zmešká lhůtu vydání závazného stanoviska," vysvětlila za ministerstvo pro místní rozvoj Hana Boříková.

Vyřídit si žádost o stavební povolení by také nově mělo být podle ministerstva možné i "z gauče v obýváku", veškerá komunikace by měla probíhat elektronicky. Stavebník pak bude moci sledovat, v jaké fázi stavební řízení zrovna je. "Pokud stavebník nebude mít přístup k internetu nebo jej nebude chtít využít, podklady však může podat i fyzicky," dodala Boříková.

Pomoc občanům, nebo potlačení veřejnosti?

Nový stavební zákon plně podpořila Hospodářská komora ČR. "Pomůže občanům, podnikatelům i veřejným investorům při povolování staveb - dálnic, bytů, energetických a průmyslových staveb, rodinných domů či občanské vybavenosti," uvedl prezident komory Vladimír Dlouhý. Změny uvítal také Svaz průmyslu a dopravy ČR a Asociace developerů.

Nicméně schválená vládní podoba zákona má mnoho odpůrců. Kromě opozice narazil návrh u zástupců samospráv. Zástupci Svazu měst a obcí ČR označili schválení zákona za vítězství developerů.

"Totální rezignace na ochranu veřejných zájmů, fatální oddálení veřejné správy od lidí mimo velká města, zrušení obecních stavebních úřadů, a tedy další faktické znepřístupnění státní správy. A to především v málo zalidněných oblastech se složitou dopravní dostupností, to jsou jen některá z mnoha negativ stavebního zákona," řekl předseda svazu František Lukl (za STAN).

Dostálová ovšem oponovala, že zákon nezasahuje do pravomocí samospráv. Stavební řízení je již nyní výkonem státní správy, namítla.

Zaveďme jednotné environmentální povolení, navrhují ekologové

Proti zákonu dlouhodobě protestují také ekologičtí aktivisté, zejména organizace Zelený kruh a Hnutí Duha. "Hlavním problémem podle nás je, že se mění způsob rozhodování o dopadech na životní prostředí u větších i menších projektů v oblasti toho, kdy do něj zasahuje stát," řekl Aktuálně.cz ředitel Zeleného kruhu Daniel Vondrouš.

Ekologům vadí plán, že se orgány ochrany životního prostředí plně přesunou pod Nejvyšší stavební úřad. Podle nich tak přijdou o svou nezávislost. Obávají se také, že stát nezajistí dostatečnou odbornost úřadu a zároveň podle nich pro něj bude prioritou rychle povolit stavbu na úkor zvážení potenciálních rizik k životnímu prostředí.

Kritizují také zrušení námitky při projednávání územního plánu, kvůli kterému nebude moct veřejnost zasahovat do řízení. Obávají se tak, že bude více sporů končit u soudu, protože žaloba zůstane jedinou možností, jak se proti případným problematickým stavbám bránit.

"Chtěli bychom ale dosáhnout toho, aby se mohla veřejnost zapojit na začátku, kdy se dají ještě věci vyřešit uspokojivě na všechny strany, a pak teprve může rozhodování pokračovat dál," uvedl Vondrouš.

Možnost vidí v uzákonění jednotného environmentálního povolení vydávaného odbornými orgány ochrany přírody za účasti veřejnosti jako závazného podkladu pro rozhodování stavebních úřadů. "Šlo by o jasnou účast veřejnosti, možnost jednotně komplexně se vyjádřit, ne pětkrát v dílčích věcech, jako je tomu teď," doplnil Jiří Koželouh z Hnutí Duha.

Sedm důvodů, pro které ekologové odmítají nynější návrh stavebního zákona.
Sedm důvodů, pro které ekologové odmítají nynější návrh stavebního zákona. | Foto: Zelený kruh

Změny už jsou na pochodu

Ekologové tak navrhují schválený zákon zneplatnit a oporu mají i u opozice. Koalice Spolu a Pirátů se starosty ihned po prosazení zákona sněmovnou společně uvedly, že jej změní v případě, že se po volbách dostanou do vlády. Vyzvaly také Babišův kabinet, aby až do voleb nepodnikal v souvislosti se zákonem a naplněním jeho cílů žádné kroky. 

Proti zákonu koalice vystupují také ve své předvolební kampani. "Myslím, že je nehorázné v době, kdy řešíme nedostatek bydlení, dávat dvacet miliard korun do nového stavebního úřadu. Tuto hrůzu musíme zastavit, posunout účinnost zákona a mezitím se pustit do jeho absolutního překopání," uvedl v rozhovoru pro Hospodářské noviny předseda STAN Vít Rakušan.

Vláda ovšem nečeká. Část nového zákona vstoupí v platnost již za méně než čtyři měsíce a stát už podniká přípravy. "Ministerstvo již v průběhu samotného schvalovacího procesu začalo podnikat první kroky například v rámci potřebné výstavby nové státní stavební soustavy," napsal Aktuálně.cz mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Vilém Frček.

Resort už zahájil práce i na prováděcích vyhláškách nebo přípravy digitalizace stavebních postupů, chystá také podklady pro výběrové řízení na post ředitele Nejvyššího stavebního úřadu. "Jedná se o poměrně náročnou transformaci stavební správy a v rámci kvalitní výstavby struktury je nutné se na přípravě podílet už teď," vysvětlil Frček důvody, proč nešlo s přípravami počkat až na výsledek voleb.

O dalším osudu stavebního zákona ovšem nerozhodne pouze to, kolik hlasů získají opoziční koalice a kolik hnutí ANO, ale také rychlost, s jakou se vítězům podaří sestavit vládu. Do oficiálního vzniku Nejvyššího stavebního úřadu již zbývá méně než čtyři měsíce.

Měníme klima v legislativě

Text vznikl v rámci projektu Měníme klima v legislativě, jehož realizátorem je Zelený kruh spolu s partnery sdružení Arnika, NESEHNUTÍ, Česká společnost pro právo životního prostředí, aliance Šance pro budovy, Národní síť Zdravých měst a Národní síť MAS. Projekt podpořila Nadace OSF.
Cílem projektu je přispět k řešení klimatické krize v rámci České republiky. Zaměřuje se na úpravu předpisů tak, aby samosprávy i soukromí investoři mohli hospodárně a úspěšně realizovat projekty, které zajistí například šetrné hospodaření s vodou a dostatek kvalitních zelených ploch.

Video: Jsme extrémně neschopní povolit jakoukoli stavbu. Už nemůže být hůř, říká Kasl (září 2020)

Nový stavební zákon je promarněná příležitost, je mi líto práce lidí, kteří tomu dali dva roky, míní předseda České komory architektů Jan Kasl. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy