Nový šéf Pozemkového fondu z ODS má podezřelý dluh

Martina Machová Martina Machová
9. 2. 2009 13:45
Prezidium fondu se o majetek Radima Ziky nezajímalo
Neúspěšný lídr ODS z Libereckého kraje Radim Zika na kongresu strany s bývalým hejtmanem Středočeského kraje Petrem Bendlem. Zika je dnes šéfem Pozemkového fondu, Bendl ministrem dopravy
Neúspěšný lídr ODS z Libereckého kraje Radim Zika na kongresu strany s bývalým hejtmanem Středočeského kraje Petrem Bendlem. Zika je dnes šéfem Pozemkového fondu, Bendl ministrem dopravy | Foto: Ondřej Besperát

Liberec/Praha - Prezidium Pozemkového fondu České republiky jmenovalo v lednu do funkce nového předsedu výkonného výboru Radima Ziku z ODS, aniž by se zajímalo o jeho majetkové poměry.

Nezávisle na sobě to potvrdili tři členové prezidia.

Nový šéf Pozemkového fondu a bývalý náměstek hejtmana Libereckého kraje Radim Zika přitom nemá své účty v pořádku.

Nejméně dva roky už totiž dluží 1,3 milionu korun libereckému podnikateli Hynku Tampierovi a podle posledního majetkového přiznání, kterým Zika doložil svůj majetek loni v listopadu, mu z celé sumy nevrátil ani korunu.

Toto majetkové přiznání podával Radim Zika při odchodu z hejtmanství.

"Je to nová informace, nic takového nebylo nikdy ani naznačeno," reagoval místopředseda prezidia Pozemkového fondu Josef Doruška na otázku, zda o Zikově nesplaceném dluhu věděl, když hlasoval pro jeho jmenování do čela fondu.

Tisíc zaměstnanců a miliardový majetek

Pozemkový fond má teď větší přímý vliv na státní majetek, než některá ministerstva. Radim Zika v čele jeho výkonného výboru řídí asi tisíc zaměstnanců v celé České republice, kteří mají připravit privatizaci státní půdy i různých budov v hodnotě desítek miliard korun. Do roku 2012 by měl být fond téměř bez majetku a měl by zaniknout.

Prezidiu fondu doporučil Radima Ziku bez výběrového řízení jeho stranický kolega ministr zemědělství Petr Gandalovič a prezidium ho jednomyslně potvrdilo do funkce. Majetkové přiznání však po něm členové prezidia nežádali.

Fakta

  • Radim Zika byl do krajských voleb náměstkem hejtmana Libereckého kraje pro rozvoj venkova, zemědělství, životního prostředí a informatiku
  • Do čela Pozemkového fondu byl na doporučení ministra zemědělství Petra Gandaloviče zvolen 6. ledna 2009 
  • Poprvé uvedl půjčku 1,3 milionu korun od Hynka Tampiera v majetkovém přiznání za rok 2007
  • Tampier je spolumajitel a jednatel liberecké společnosti Oaza-net, která usilovala také o krajské zakázky v oblasti informatiky
  • Už dříve se Hynek Tampier dostal do podezření ze střetu zájmů, když jeho firma získala zakázku na dodávku počítačů pro libereckou radnici
  • Suma 1,3 milionu korun, kterou Hynek Tampier poskytl Radimu Zikovi byla podle obou přátelskou výpomocí při koupi společného pozemku
  • Podle posledního majetkového přiznání, které Zika podal při odchodu z hejtmanství v listopadu 2008, dosud nevrátil Tampierovi ani korun
  • Na otázku, jak to s půjčkou vypadá dnes, odmítli oba muži pro Aktuálně.cz odpovědět

"Nemám jinou možnost tuto informaci ověřit, než se ho zeptat," odpověděl místopředseda Josef Doruška na otázku, co si o Zikově dluhu myslí a jak s novou informací naloží.

Bývalý náměstek hejtmana Libereckého kraje a neúspěšný lídr ODS v krajských volbách Radim Zika už začátkem ledna pro Aktuálně.cz uvedl, že s nabídkou nové funkce ho krátce po prohraných volbách oslovil ministr zemědělství Petr Gandalovič.

"Měl jsem namířeno do soukromého sektoru, ale Petr Gandalovič se mě zeptal, zda bych tu funkci nechtěl dělat," sdělil Radim Zika.

Jeho předchůdce Pavel Brandl požádal o uvolnění z funkce z osobních důvodů a zákon ministrovi neukládá, aby při výběru nového šéfa vypsal výběrové řízení.

Radim Zika o půjčce mlčí

O svém dluhu Radim Zika s redakcí Aktuálně.cz nekomunikuje. Na dotaz, zda už sumu podnikateli Tampierovi vrátil, neodpověděl ani e-mailem, ani prostřednictvím sms. Při žádosti o rozhovor se odkázal na tiskového mluvčího fondu.

"Je to pro mne novinka, tuto skutečnost jsme na prezidiu neřešili," přiznal také další člen prezidia David Čermák. Jak by hlasoval v případě, že by o závazku věděl, však nechtěl uvést. "Bylo by to na zvážení. Teď ale nemohu říci více, neznám podrobnosti."

Hynek Tampier, kterému šéf Pozemkového fondu dluží 1,3 milionu korun, je spolumajitelem a jednatelem liberecké firmy Oaza-net podnikající v oblasti informačních technologií.

Radim Zika od něj získal peníze v době, kdy měl jako náměstek hejtmana Libereckého kraje ve své kompetenci také informatiku.

Tampier a Zika  už dříve uvedli, že jsou dlouholetými přáteli a půjčku označili jako přátelskou výpomoc při nákupu pozemků, které teď oba muži v Liberci společně vlastní.

Děkuji, ale už mi nevolejte

Také Hynek Tampier však odmítl sdělit, zda už mu Zika peníze vrátil a nechce se o celé záležitosti bavit. "Děkuji za zájem, je to však soukromá věc. Už mi kvůli ní nemusíte volat," vzkázal prostřednictvím sms.

Hynek Tampier se přitom už v minulosti dostal do podezření ze střetu zájmů. Jeho firma Oaza-net totiž vyhrála výběrové řízení na dodávku notebooků pro libereckou radnici.

Nejen, že opozice upozorňovala na neúměrně vysokou cenu zakázky, ale postupně se ukázalo, že výběrové řízení nebylo v pořádku.

Tampier tou dobou totiž seděl v předsednictvu městské společnosti Liberecká IS, která dohlíží na chod počítačů a veškerých informačních systémů města a měl tak na celý rezort nezpochybnitelný vliv.

Výběrové řízení navíc vyhlásil úředník libereckého magistrátu, který pro Tampierovy firmy pracoval.

 

Právě se děje

Další zprávy