Hledá se nový šéf GIBS. Přednost dostanou Bílkovi kolegové, výběr může mít tři kola

ČTK ČTK
3. 11. 2015 13:05
O pozici ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) se nejprve budou moct ucházet vysocí představitelé bezpečnostních sborů. V prvním kole budou mít šanci příslušníci bezpečnostních sborů, kteří jsou ve službě alespoň 12 let a mají vysokoškolské vzdělání. Jestliže první kolo nebude úspěšné, dostanou v dalším kole šanci příslušníci s kratší délkou služby. Výběr šéfa inspekce může mít až tři kola. V případě, že by nikdo neměl o funkci zájem, bude následovat výběrové řízení.
Ivan Bílek, bývalý ředitel GIBS
Ivan Bílek, bývalý ředitel GIBS | Foto: ČTK

Praha - O pozici ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) se nejprve budou moct ucházet vysocí představitelé bezpečnostních sborů. Pokud mezi nimi o funkci nebude zájem, nebo ji nikdo nezíská, tak bude následovat výběrové řízení.

V úterý o tom informovala mluvčí GIBS Radka Sandorová. Výběr šéfa inspekce může mít až tři kola.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) jsou kritéria pro výběr nového šéfa GIBS poměrně přísná.

"Já si myslím, že bude záležet na tom, jestli někdo vůbec bude splňovat ty podmínky, které předpokládá zákon pro výkon této funkce, a podle toho se také pravděpodobně nastaví harmonogram výběru nového šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů," uvedl v pondělí Sobotka. O možných kandidátech se nezmínil.

První kolo výběru šéfa GIBS se bude týkat příslušníků bezpečnostních sborů, kteří jsou zařazeni v 11. platové třídě. Do této kategorie spadají čelní představitelé policie, hasičského sboru, celní správy, vězeňské služby, Bezpečnostní informační služby, Úřadu pro zahraniční styky a informace či samotné GIBS.

12 let ve službě a vysokoškolské vzdělání

Podmínkou pro zařazení do této kategorie podle zákona je například to, že musejí být ve službě alespoň 12 let nebo mít vysokoškolské vzdělání.

Pokud by první kolo nebylo úspěšné, tak by podle Sandorové bylo vypsáno výběrové řízení, do kterého by se mohli přihlásit členové bezpečnostních sborů, kteří jsou zařazeni v desáté platové třídě, aby se rozšířil okruh případných zájemců.

Tito členové slouží u bezpečnostních sborů alespoň deset let a mají rovněž vysokoškolské vzdělání. Do této kategorie z řad policie spadají například krajští policejní ředitelé, jejich náměstci či ředitelé útvarů s celorepublikovou působností, jako protikorupční policie a protidrogová centrála. Pokud by pozici ani v tomto kole nikdo nezískal, tak bude vypsáno další, do kterého by se mohli přihlásit i civilisté.

V čele GIBS končí její dosavadní ředitel Ivan Bílek, který byl ve funkci od roku 2012, kdy inspekce vznikla. Ředitele inspekce jmenuje a odvolává podle zákona premiér na návrh vlády a po projednání v poslaneckém bezpečnostním výboru. Šéf GIBS se ve své funkci zodpovídá předsedovi vlády. Proces výběru nového ředitele je v podstatě stejný jako proces výběru policejního prezidenta.

 

Právě se děje

před 18 minutami

V rozvodněné řece na Slovensku se utopily tři ženy, snažily se zachránit psy

Tři ženy přišly o život v rozvodněné řece ve městě Revúca na středním Slovensku, když se ve středu pokusily zachránit před záplavami psy z útulku. Novinářům to ve čtvrtek řekl premiér Peter Pellegrini.

Policie původně informovala o jedné oběti v rozvodněné řece a ještě ráno uvedla, že po dalších dvou pohřešovaných ženách pátrá. "Žel, všechny tři, je to již potvrzeno, o svůj život v rozvodněné řece přišly," řekl později Pellegrini.

V důsledku vydatných lijáků a vichru se kvůli popadaným stromům vylila z koryta řeka Muráň, která teče nedaleko útulku. Když se do něj dostala voda, zveřejnily jeho pracovnice prosbu o pomoc. Autem přijely pomoci jejich kolegyně z útulku v Rožňavě, naložily psy, ale na zpáteční cestě se ztratily. Jedna z nich stihla zavolat na tísňovou linku, že se topí, pak bylo spojení přerušeno.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 19 minutami

Student školy na východě Ruska střílel na spolužáky, jednoho z nich zabil

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na stavební škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student.

V nemocnici skončili tři mladí lidé ve věku 17, 19 a 20 let, všichni museli podle oblastních úřadů podstoupit operaci. Dva z nich jsou podle lékařů ve vážném stavu, mají četná střelná poranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy