Nový průzkum k olympiádě: Málokdo chce pomoci

Bronislav Pavlík Bronislav Pavlík
30. 5. 2007 16:00
Postoj ano či ne je téměř rovnoměrně rozdělen
Tak je vysněn areál v Letňanech.
Tak je vysněn areál v Letňanech. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Jaký je dnes postoj k pořádání olympiády v České republice? Průzku agentury STEM, který byl dnes zveřejněn, říká zhruba toto:

1. Téměř nikomu z obyvatel republiky není dnes olympiáda lhostejná, už jich je jenom sedmina.

2. Už téměř devadesát procent ví, že se chystá Praha podat kandidaturu na rok 2016 či 2020, za poslední rok číslo věci znalých stouplo o zhruba dvacet procent

3. V názoru, zda pořádat či nepořádat jsou češi rozpolceni, rozhodní odpůrci mírně převyšují nad rozhodnými příznivci (16% versus 23%)

4. Dobrovolným pomocníkem organizátorů by chtěl být málokdo - jen 22 procent řeklo ano

5. Zřetelná většina si myslí, že by se hry měly uskutečnit i v jiných krajích než v jenom v Praze

6. Centrum olympiády Letňany nebo Strahov? Vyrovnáno

7. Za největší přínos her lidé požadují vzestup mezinárodní prestiže, největší obavy jsou z toho, aby vše neskončilo ekonomickým kolapsem

8. Přes sedmdesát procent lidí si myslí, že na financování olympiády se má podílet stát

STEM vycházel ze dvou květnových průzkumů, v jednom oslovil 1219 dospělých obyvatel celé republiky, ve druhém 824 dospělých Pražanů.

Z odvážné výzvy do nesmyslu

Dotázaní v průzkumech ukázali, že jsou příznivci sportovních akcí. V případě, že by se v česku konaly olympijské hry, navštívila by nějaké sportovní utkání zhruba polovina lidí (47 % obyvatel ČR, 54 % občanů Prahy). Největší divácký zájem je dnes o atletiku a fotbal.

Polovina lidí označuje záměr ucházet se o pořadatelství OH jako "odvážnou výzvu". Odpůrci své výhrady nejčastěji přiřadily k heslům "nereálný sen" a "naprostý nesmysl".

A když mohli dotázaní přesněji specifikovat svůj postoj k pořádání olympiády, 16 procent se označilo za rozhodné zastánce a 23 % za rozhodné odpůrce pořádání her. V Praze je poměr těchto krajních skupin prakticky vyrovnaný (21 % : 22 %). Vlažnou podporu pořádání her u nás vyslovilo 22 % občanů ČR a 20 % obyvatel Prahy, 24 % respondentů v hlavním městě a 25 % v ČR se staví ke kandidatuře Prahy zdrženlivě.

Pražané (53 %) si častěji než obyvatelé celé ČR (43 %) uvědomují, že je třeba v každém případě zpracovat studii vlivu her na historické centrum města, většina zbylých požaduje tuto studii v případě, že by se sportovní areály nacházely v blízkosti historického centra.

Plusy a mínusy

Za "největší přínos her" lidé nejčastěji spontánně uvádějí posílení mezinárodní prestiže, s odstupem pak zvýšení příjmů z turistického ruchu a dobudování dopravní a sportovní infrastruktury, přičemž tento argument uvedli v průzkumu hlavně obyvatelé Prahy.

V otázce "co je největším problémem v souvislosti s konáním LOH" v celostátním žebříčku dominují ekonomické obavy (zadlužení, vysoké náklady), v pražském se také objevila obava z dopravního kolapsu ve městě a možnost teroristických útoků.

Hry by měl podpořit stát, to si myslí většina dotázaných. Mezi lidmi oslovenými v hlavní městě to řeklo 78 % a v republikovém průzkumu 71 %.

Na otázky, co by olympiáda přinesla, jmenovala většina lidí prestiž a národní hrdost. Pražané pak převážně soudí, že i neúspěšná kandidatura by byla pro republiku přínosem.

 

Právě se děje

Další zprávy