Nový důkaz: Život bez klece nikomu neškodí

Eliška Bártová Eliška Bártová
13. 6. 2007 19:29
Lidem s postižením se otevřela cesta do běžného života
Ve Středočeském kraji už lidé v klecích nežijí
Ve Středočeském kraji už lidé v klecích nežijí | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Středočeský kraj se jako první rozhodl vrátit svobodu lidem zavřeným desítky let v ústavech sociální péče. Jako první také zakázal používání klecí ve všech krajských ústavech.

Dnes kraj uzavřel projekt vzdělávání zaměstnanců a zároveň zveřejnil výsledky analýzy. Ta vyvrátila obavy, že tento krok nutně povede ke zvyšování medikace u klientů.

"Tento argument se naprosto nepotvrdil," řekla dnes psychiatrička Michaela Petišková, která analýzu dopadu připravila.

Naopak klientům středočeských ústavů se otevřel nový prostor k životu. Již dříve Aktuálně.cz přineslo reportáž ze speciálního pobytu klientů, kde se učili žít v běžném životě.

Naplnění potřeb

"Nejdůležitější výsledek projektu jsou dvě věci: zaměstnanci se naučili vcítit do klientů a naučili se nové metody, jak s nimi pracovat," řekla Aktuálně.cz Milena Johnová, ředitelka organizace Quip, která vzdělávání připravila. "Klienti tak nyní mají mnohem více svobody."

Speciálními kurzy prošlo během dvou let na 2 300 zaměstnanců 24 středočeských ústavů. "Naučili se způsob, jak komunikovat s klienty, kteří se neumí vyjadřovat," popisuje Johnová.

Právě nenaplnění potřeb a přání klientů bývá často příčinou agrese, která běžně vedla k jejich zavírání do klecí.

"Ti, kteří dříve byli odstrčeni a nikdo se s nimi nebavil, začínají mít možnost vyjádřit se, dát znát, co chtějí," říká Johnová. "Učí se používat gesta, piktogramy, učí si sami vybírat i přesto, že nemluví."

Klient jednoho z ústavů, který je upoután na lůžko a má rád bubnování, se nyní naučil sám se otočit a podat si buben na hrudník a bubnovat. Zaměstnanci ústavu chtějí nyní klienta naučit, aby si zvukem bubnu dokázal přivolat v případě potřeby personál.

V průběhu projektu se zvýšil počet klientů, kteří jezdí z ústavů za prací, i těch, kteří pracují v rámci ústavu za peníze.

Z klece pryč

Ze středočeských ústavů během dvou let zmizelo všech 87 klecí. Vedení kraje nevydalo žádný direktivní pokyn, přesto dosáhlo svého. "Často jsme se s řediteli scházeli," říká náměstek hejtmana Středočeského kraje Josef Vacek. "Věděli, že chceme, aby změnili uvažování a aby začali zacházet s klienty jinak."

Čtyři ředitelé byli kvůli neochotě měnit zažitý systém odvoláni. Sami iniciátoři změn byli překvapeni, jak rychle šlo odstranit klece a měnit zažité praxe. Po prvním roce dokonce zmizelo třicet klecí, bez jakýchkoliv problémů a pomoci.

Někteří klienti ústavů si už můžou zajít na pivo
Někteří klienti ústavů si už můžou zajít na pivo | Foto: Ludvík Hradilek

V březnu 2005 zůstávalo v kraji ještě 52 klecí. "Agrese byl nejčastější důvod, proč do nich klienty zavírali, ale taky například proto, že brzy vstávali a nenechali ostatní vyspat," popsal tehdy běžnou praxi Vacek. "Ale stačilo se zamyslet nad příčinami takového chování a řešení bylo na světě."

Jedenácti lidem, kteří žili trvale v klecích, kraj poskytl osobní asistenty. Dnes není ve Středočeském kraji jediná klec, ve které by byl zavřen člověk. "Překvapivě se nevyskytly žádné problémy," říká spokojeně Vacek. "Ti lidé začali žít tak, jak potřebují."

Ústavy budou mít potíže

Podle dnes zveřejněné analýzy se ani nepotvrdily obavy ze zvýšení medikace. Výzkum provedený ve 13 ústavech ale ukázal, že léky na zklidnění stále bere v každém z nich minimálně polovina klientů.

V každém ústavu pak odborníci našli mezi 5-10 klienty, kteří dostávají dávky neuroelptik přesahující maximální doporučenou dávku, v některých případech až dvojnásobně.

Výzkum také upozornil na to, že klienti dostávají často ty nejlevnější léky, které mají nejvíce vedlejších účinků.

Ukázala se také provázanost mezi podáváním léků a prostředím, ve kterém klienti žijí. Největší problémy s agresivitou mají ve velkých ústavech, kde žijí s několika dalšími lidmi na pokojích.

Josef Vacek, náměstek hejtmana Středočeského kraje
Josef Vacek, náměstek hejtmana Středočeského kraje | Foto: Ludvík Hradilek

Podle Josefa Vacka je to jen další doklad toho, že péče poskytovaná v ústavech nenaplňuje potřeby kleintů. "Tito lidé mají omezené životní možnosti," řekl dnes Vacek. "Ústavy budou mít potíže s naplňováním požadavků plynoucích ze zákona o sociálních službách. Většina z nich nemá šanci projít inspekcemi kvality péče."

Proto chce Středočeský kraj pracovat dál na změnách celého systému alespoň v rámci svého kraje.

Po úspěšném zrušení klecí chce kraj pracovat na snižování medikace u všech klientů. Zároveň připravuje zrušení tří ústavů, jejich klienti by měli žít v bytech za větší či menší pomoci asistentů.

 

Právě se děje

Další zprávy