Foto: Nová chlouba české vědy. Tady mají najít nové léky

Foto: Nová chlouba české vědy. Tady mají najít nové léky
V Praze šest je to druhý největší plátce daní po Letišti Václava Havla. Jen v loňském roce inkasovali dvě miliardy korun z licenčních poplatků.
Miliardu na novou budovu vydělala látka, jejíž vzorec hyzdí hruď této dámy.
Tady ještě před třemi roky chodil do práce Antonín Holý. Účinné látky, které objevil, jsou dnes v devadesáti procentech lécích užívaných na AIDS nebo žloutenku typu B.
Tady byla jeho poslední kancelář.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
20. 6. 2014 16:10
Je to science fiction české vědy. Ústav akademie věd si postavil nové pracoviště z vlastních peněz.

Praha - Virostatika objevená týmem Antonína Holého jsou dnes nejúčinnějšími léky pro miliony HIV pozitivních pacientů.

Dvě miliardy za loňský rok inkasoval pražský Ústav organické chemie a biochemie z licenčních poplatků od americké farmaceutické společnosti Gilead Sciences.

Je to výjimečný úspěch akademického pracoviště zabývajícího se základním výzkumem.

Část peněz se vědci rozhodli věnovat na modernizaci a dostavbu ústavu. Právě otevřeli nový pavilón za miliardu korun.

Doufají, že jim pomůže najít nové látky pro komerční vyžití.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Čína nebude tolerovat zasahování zahraničí v otázce Tchaj-wanu, varoval Peking

Z Pekingu ve středu zaznělo, že Čína nebude tolerovat intervenci zahraničních sil v otázce Tchaj-wanu. Na "tajné dohody" proto bude důrazně reagovat. Informovala o tom agentura Reuters. Tchaj-wan v úterý ohlásil dosud největší narušení svého vzdušného prostoru v jednom dni - vletělo do něj 28 čínských vojenských letounů. Zpráva přišla nedlouho poté, co lídři zemí skupiny G7 Čínu zkritizovali za její kroky v některých oblastech a zdůraznili důležitost míru a stability v Tchajwanském průlivu.

"Nikdy nebudeme tolerovat pokusy o získání nezávislosti nebo svévolný zásah zahraničních sil do otázky Tchaj-wanu, takže musíme na tyto tajné dohody rázně reagovat," sdělil ve středu na tiskové konferenci mluvčí kanceláře čínské vlády pro záležitosti Tchaj-wanu Ma Siao-kuang. Na dotaz, zda čínské narušení tchajwanského vzdušného prostoru souviselo s prohlášením lídrů zemí G7, odvětil, že za napětí může tchajwanská vláda.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Durant skvělým výkonem přiblížil Brooklyn k postupu do semifinále NBA

Basketbalista Kevin Durant předvedl jeden z nejlepších výkonů historie play off NBA, když 49 body, 17 doskoky a 10 asistencemi zařídil Brooklynu vítězství 114:108 nad Milwaukee a vedení ve čtvrtfinálové sérii 3:2 na zápasy. A to i přesto, že Nets většinu zápasu prohrávali až o 17 bodů. Nyní mají dva pokusy na to, aby poprvé od roku 2003 postoupili do semifinále.

Play off NBA - 2. kolo:

Východní konference - 5. zápas:

Brooklyn - Milwaukee 114:108, stav série 3:2.

Další zprávy