Noční bouřky byly oproti výstraze slabší a obešly se bez větších škod

ČTK ČTK
23. 6. 2023 9:58
Noční bouřky byly oproti výstraze slabší a obešly se bez větších škod

Bouřky, které v noci na pátek přešly přes západní část republiky, byly mírnější, než očekávali meteorologové. Hasiči měli kvůli počasí přes stovku zásahů. V několika krajích vyjížděli hlavně k popadaným stromům, nejčastěji na Domažlicku. Větší materiální škody, problémy v dopravě nebo výpadky elektřiny ale nemuseli řešit. Pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu na sociálních sítích uvedli, že modely bouřky přesně předpovídat nelze, což se nyní znovu potvrdilo.

"Večerní bouřky, které přišly z Německa, nám nezpůsobily větší komplikace. Od 22:00 do dnešní šesté hodiny ranní jsme zasahovali u celkem 105 technických pomocí. Převážnou část těchto událostí řešili hasiči Plzeňského a Ústeckého kraje," informovali ráno hasiči.

Meteorologové varovali, že na západ země mohou ve čtvrtek večer a v noci na pátek dorazit extrémně silné bouřky provázené nebezpečnými jevy, jako jsou nárazy větru o rychlosti kolem 110 kilometrů za hodinu, až pěticentimetrové kroupy a intenzivní přívalový déšť. Nevylučovali ani vznik tornáda. Ve zbytku Česka se mohly objevit velmi silné bouřky.

"Bouře nebyly tak extrémní, jak jsme předpokládali. Analyzujeme proč - důvodem bude patrně mocnost zádržné vrstvy a také absence proudění ve výšce kolem tří kilometrů," napsali meteorologové v noci na twitteru. Zádržná vrstva tak dovolila spustit v Bavorsku konvekci, tedy přenos energie prouděním, relativně pozdě. Iniciace konvekce je podle odborníků při předpovědi bouřek největším oříškem. "Bohužel/bohudíky příroda bude vždy na krok před námi," reagovali meteorologové na výtky, že lidi zbytečně vystrašili.

Tornádo se podle nich v Česku nyní naštěstí neobjevilo, na Tachovsku se ale během noci vyskytla intenzivní supercela. Tak se označuje nejsilnější a nejnebezpečnější typy bouří, při nichž hrozí vichřice, intenzivní déšť, krupobití i tornádo.

 

Právě se děje

Další zprávy