Neziskovka: Slídilem roku je ministerstvo zdravotnictví

ČTK ČTK
16. 1. 2014 20:50
Organizace Iuridicum Remedium vyhlásila ceny Big Brother Awards za narušování soukromí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Toms

Praha - Největšími úředními slídily se staly pro loňský rok české ministerstvo zdravotnictví za sběr krevních vzorků novorozenců a americká zpravodajská služba NSA za informace o elektronických komunikacích. Ceny Big Brother Awards za údajné narušování soukromí ve čtvrtek vyhlásila porota neziskové organizace Iuridicum Remedium. Informoval o tom mluvčí akce Jan Vobořil.

Výsledky 9. ročníku soutěže vyhlásila neziskovka ve čtvrtek večer v pražském kinu Bio Oko. Podle poroty jsou ve čtyřech českých nemocnicích uchovávány "bez dostatečného důvodu více než tři miliony krevních vzorků získaných při tzv. novorozeneckém screeningu." Nejstarší vzorky jsou údajně z poloviny 80. let a je prý možné je zneužít ke zkoumání DNA.

Mezinárodním slídilem se stala americká zpravodajská služba NSA. Důvodem je údajný sběr informací o elektronických komunikacích. Případ vyšel podle poroty najevo v souvislosti s kauzou bývalého zaměstnance služby Edwarda Snowdena.

"Porota zároveň poukázala na srovnatelné metody dalších zpravodajských služeb. S touto aférou souvisí i vítězství britského premiéra Davida Camerona v kategorii Výrok Velkého bratra za výroky, kterými hrozil médiím zásahem v případě, že neukončí zveřejňování poznatků získaných ze Snowdenových materiálů," dodal Vobořil.

Anticenu dostalo také české Vojenské zpravodajství kvůli kauze někdejší šéfky kabinetu bývalého premiéra Petra Nečase Jany Nagyové. Žalobci v případu viní zpravodajce ze sledování lidí, které údajně nařídila Nagyová. "Účast vrcholných představitelů na zřejmě nezákonném sledování manželky premiéra vede ke zpochybnění vnitřních kontrolních mechanismů zpravodajských služeb s logickým vyústěním v narušení důvěry, která je pro tyto služby klíčová," uvedl Vobořil.

Jako nebezpečnou novou technologii porota označila bezkontaktní platební karty. Chybí jim prý zabezpečení, kvůli čemuž lze zjistit údaje o držiteli karty.

V desetičlenné porotě sedí podle Vobořila odborníci na nové technologie, právníci a obránci lidských práv. Nominace zasílá veřejnost.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Izraelská armáda zneškodnila čtyři rakety vypálené ze Sýrie

Izraelská armáda v úterý zneškodnila čtyři rakety, které byly na izraelské území vypáleny ze Sýrie. Agentura AP oznámila, že kvůli raketovému útoku se rozezněly varovné sirény na Golanských výšinách. Syrská agentura SANA informovala o výbuchu, který byl slyšet poblíž damašského mezinárodního letiště. Bližší informace neposkytla.

Izrael v minulých měsících útočil na íránské cíle v Sýrii a minulý týden také izraelská raketa dopadla na dům jednoho z vůdce palestinské radikální organizace Islámský džihád v Damašku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy