Než se žádost vyřídila, pacient zemřel. Příspěvky na péči bude nově posuzovat ČSSZ

ČTK ČTK
11. 9. 2024 20:11
Než se žádost vyřídila, pacient zemřel. Příspěvky na péči bude nově posuzovat ČSSZ

Příspěvky na péči, dávky pro postižené i průkazy ZTP a ZTP/P by mohla příští rok začít místo úřadu práce vyřizovat a vyplácet sociální správa. Žádosti by lidé mohli podávat elektronicky přes aplikaci Jenda. Vyřizovací lhůty by se měly zkrátit. Posílit by se měla i kontrola využívání příspěvku na péči. Vyplývá to z navrhované novely zákona o sociálních službách, kterou dnes schválila vláda. Na tiskové konferenci to oznámil ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle něj by změny měly začít platit v příštím roce od září, od ledna 2026 by se pak dávky vyřizovaly digitálně. Předlohu dostane k projednání sněmovna a Senát a po nich k podpisu prezident.

Příspěvky na péči, na mobilitu, na zvláštní pomůcku i průkazy ZTP a ZTP/P vyřizuje a poskytuje úřad práce. Stav žadatele kvůli nároku na podpory hodnotí Institut posuzování zdravotního stavu,, který spadá pod Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ). Ta vyplácí invalidní penze. Podle ministerstva práce je agenda dávek pro lidi s handicapy a omezeními roztříštěná a sjednocení pod jednu instituci usnadní řízení, digitalizaci i kontrolu a sníží také zátěž na úřady práce.

"Stav je dlouhodobě neřešený. Než se příspěvek na péči vyřídí, tak už klient třeba ani nežije," uvedl Jurečka. Podle něj je vyřizování teď náročné, trvá někdy i déle než 120 dnů a díky sjednocení pod jednu instituci by se mělo stihnout do 60 dnů.

Podle návrhu by příspěvek na péči, dávky pro postižené a průkazky nově měly na starosti místo úřadů práce sociální správy. Žádosti by jim lidé mohli posílat elektronicky přes aplikaci Jenda. Digitálně by mělo být možné požádat i přímo v úřadu s asistencí pracovníků. Zůstala by také možnost podání papírových tiskopisů. Informace či vyrozumění by úřad doručil do aplikace, pokud by to klient nevyloučil. Spisy by správa měla vést už jen digitálně.

Žadatel o příspěvek na péči by musel uvádět, kdo mu poskytuje pomoc a v jakém rozsahu. Doložit by měl písemný souhlas pečujícího či zařízení. Institut pro posuzování by prověřil situaci u žadatele doma, zjišťovat by měl jeho schopnost žít samostatně. Lidem s nevyléčitelnou nemocí či handicapem by správa měla přiznat třetí stupeň příspěvku na dobu 12 měsíců bez posuzování. Potvrzení o zdravotním stavu by jí elektronicky zaslal pacientův lékař. Nejpozději dva měsíce před koncem roční lhůty by úředníci začali řešit další postup.

Žadatelé si stěžují na dlouhé vyřizování příspěvku na péči, které trvá měsíce. Podle novely by správa měla rozhodnout do 15 dnů od začátku řízení, ve složitých případech by mohla mít 15 dnů navíc. Do této lhůty se ale nepočítá čas na posuzování a zjišťování údajů u jiných úřadů. Příjemci příspěvku se podle novely budou muset také podrobit kontrole jeho využívání.

 

Právě se děje

Další zprávy