Ohňostroj zkazila hustá mlha. Nemohli jsme ho přeložit, brání se magistrát. Organizátor je zklamaný

Barbora Němcová Barbora Němcová
Aktualizováno 2. 1. 2017 13:55
Novoročnímu ohňostroji na pražské Letné letos příliš počasí nepřálo a celou show zkazila silná mlha. Podle magistrátu ale oslavy nebylo možné z organizačních důvodů přeložit i proto, že při nich byli zapojeni policisté a další složky Integrovaného záchranného systému, navíc byly naplánovány i uzávěry ulic. Zklamaní z ohňostroje byli i jeho organizátoři.
Ohňostroj se z velké části proměnil jen v barevnou mlhu.
Ohňostroj se z velké části proměnil jen v barevnou mlhu. | Foto: ČTK

Praha – "Krásně barevná mlha! Vyhozené peníze! Ohňostroj, co není vidět." Lidé na sociálních sítích nešetří kritikou na nepovedený novoroční ohňostroj na pražské Letné. Podívanou zkazila hustá mlha. Spousta pyrotechnických efektů se kvůli počasí změnila jen v zabarvenou mlhu.

Odpáleno přitom bylo bezmála pět tisíc rachejtlí, pyrotechnické efekty doplnila i laserová show. Na show se přišly podívat tisíce lidí. 

Podle mnohých by bylo lepší, kdyby se ohňostroj, který stál milion korun, odložil na jindy. To ale podle magistrátu nebylo možné z organizačních důvodů.

"Nejde totiž jen o odpálení samotného ohňostroje, ale v potaz se musí brát mnoho dalších faktorů – vytvořené zábory prostranství, koordinace složek Integrovaného záchranného systému, proběhlá informační kampaň v médiích a podobně," vysvětlil mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman s tím, že pokud by magistrát narychlo ohňostroj přesunul, zejména zahraniční turisté a návštěvníci by se nemuseli o změně dozvědět.

"Samozřejmě nás mrzí, že některé vyšší efekty nebyly kvůli mlze vidět. Dlouhodobá předpověď počasí ničemu podobnému nenasvědčovala," doplnil Hofman.

V tom mu dávají za pravdu i experti. Odhadnout předem výskyt mlh je podle mluvčího Českého hydrometeorologického ústavu Petra Dvořáka velmi obtížné i pro odborníky. "Lze předpovídat podmínky pro mlhu, ale ne, kde se mlha přesně objeví," vysvětlil. Předpovědět výskyt mlh podle něj lze jen tři až pět dnů předem. "Už i odhad sedm dní předem je velmi orientační," dodal Dvořák.

Zklamaní z ohňostroje byli i jeho organizátoři. "Je nám to líto, že ohňostroj kvůli počasí příliš nevyšel, měli jsme s tím spoustu práce. Bohužel počasí ovlivnit neumíme," řekl Martin Peter ze společnosti Maluku Fireworks, která novoroční ohňostroje pravidelně připravuje. Společnost se ani nepokoušela s magistrátem vyjednat změnu termínu, neboť ví, jak je celá akce organizačně náročná. Příprava jedenáctiminutového ohňostroje trvala zhruba měsíc a podílely se na ní tři desítky lidí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vojáci vyslaní do Washingtonu kvůli nepokojům se stáhnou

Americký ministr obrany Mark Esper nařídil stažení vojáků vyslaných do oblasti hlavního města Spojených států kvůli nepokojům. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Reuters. Odchod vojska, které do regionu nenáleží posádkou, žádala washingtonská starostka Muriel Bowserová.

Kvůli vyhrocené situaci byli do Washingtonu vysláni vojáci a také gardisté z jiných amerických států, ačkoli hlavní město USA stejně jako všechny americké státy má vlastní národní gardu. "Chceme, aby vojsko a vojáci z jiných států opustili Washington," řekla ve čtvrtek Bowserová.

Pentagon původně vyslal do Washingtonu jako zálohu pro případ nepokojů asi 1600 vojáků, do ulic ale nasazeni nebyli. Část vojáků již oblast opustila a ti zbývající, kterých je asi 900, odejdou nyní. Podle Reuters podepsal Esper rozkaz, aby se vojáci vrátili na domovské základny Fort Bragg v Severní Karolíně a Fort Drum ve státě New York.

Zdroj: ČTK
Další zprávy