Na novoroční ohňostroj v Praze se navzdory mlze přišly podívat tisíce lidí

ČTK ČTK
1. 1. 2017 20:05
Letošní novoroční ohňostroj v Praze na Letné představil pomyslný jeden den v české metropoli, rozdělený chronologicky do symbolických sedmi obrazů. Jedenáctimutová show pod názvem Jeden den matky měst doprovodila laserová podívaná. Na ohňostroj za milion korun se přišlo podívat tisíce lidí.
Novoroční ohňostroj v Praze.
Novoroční ohňostroj v Praze. | Foto: ČTK

Praha  – Prahu dynamickou aneb Jeden den matky měst zobrazil novoroční ohňostroj, s nímž hlavní město oslavilo vstup do roku 2017. Tradiční světelná show trvala jedenáct minut a sledovaly ji navzdor mrazivému počasí a mlze tisíce lidí.

Pyrotechnické efekty doplnila laserová podívaná promítaná na svah pod metronomem na Letné, odkud byl ohňostroj odpalován.

Představení za jeden milion korun vyobrazilo pomyslný jeden pražský den, rozdělený chronologicky do symbolických sedmi obrazů.

Z 4795 pyrotechnických výstřelů a 236 efektů přítomní na úpatí Letné ocenili podle výkřiků hlavně vlasatice točivě se vznášející k nebi nebo závěrečnou kanonádu, za kterou autory odměnili pochvalnými výkřiky a potleskem. Některé z efektů na podmračeném nebi, připomínajícím filmové plátno, ale zanikly v mracích a kouři.

Představení díky tomu, že pyrotechnika byla odpalovaná nejen ze země, ale i ze tří vysokozdvižných plošin, připomínalo vědeckofantastické či apokalyptické filmy. Ocenila to mimo jiných čtrnáctiletá Alžběta. "Nádherné byly rachejtle vystřelované v diagonále nebo světelný déšť ve vánočních barvách," řekla ČTK.

Nejlépe viditelné bylo podle pořadatelů z Dvořákova nábřeží, Pařížské ulice, Mánesova, Čechova a Štefánikova mostu. Pozorování ovšem bylo možné i přímo z Letenské pláně. Lidé ovšem obsadili spíše mosty i přilehlá nábřeží, která byla pro dopravu uzavřena. Hodinu nefungoval v oblasti také tramvajový provoz.

Hudební doprovod celé produkce byl sestaven z různých skladeb, včetně Smetanovy Mé vlasti a "prezidentského" pochodu z Libuše, dominovala ale hudba moderních autorů. Nejlépe slyšitelná měla být v okolí Čechova mostu včetně Pařížské ulice, pokud ji nepřehlušily odpalované rány, nebo na některých rádiích.

Letenské sady byly podle primátorky Adriany Krnáčové (ANO) vyhodnocené jako nejlepší místo pro pořádání ohňostrojů kvůli viditelnosti. Loni byl novoroční ohňostroj odpálen z Vítkova a lidé si pak stěžovali, že byl špatně vidět.

Dříve se novoroční ohňostroj v Praze odpaloval i ze Střeleckého ostrova. Ochranáři to však kritizovali, protože rachejtle plašily vodní ptactvo.

 

Právě se děje

Další zprávy