Neratovský zázrak. Vzkříšení obce a kostela

Neratovský zázrak. Vzkříšení obce a kostela
Vnitřek barokního kostela Nanebevzetí Panny Marie v Neratově před rekonstrukcí...
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově. 10. května 1945 ho zasáhla pancéřová pěst Rudé armády."Symbolicky tak zahájila příběh dopadu rudé pěsti na odlehlou ves v Orlických horách," píše se na stránkách občanského sdružení Zachraňme dominanty. Z kostela postupně zůstalo pouze torzo, které státní úřady v roce 1973 odmítly zapsat na seznam kulturních památek, hrozila demolice, kostel se ale nakonec dočkal konce komunismu. "V roce 1990 se ho ujal nový rokytnický farář Josef Suchár. Předsevzal si obnovit kostel, neratovskou poutní tradici i celou ves. Už 15. srpna 1990 se v Neratově konala první pouť. Mše v kostele bez střechy pak lákaly do Neratova stále více poutníků a lidí ochotných pomoci. V roce 1992 vzniklo Sdružení Neratov, které usiluje o návrat života do vysídlené obce, spolupracuje s farností na obnově kostela a pomáhá lidem se zdravotním postižením a pěstounským rodinám. Neratovský kostel se postupně dočkal oprav jednotlivých částí a mj. částečně prosklené střechy. Světlo dopadající skrze ni do skromně zařízeného interiéru kostela vytváří přívětivou duchovní atmosféru," pokračuje sdružení.
Rozlehlý kostel má zatím opravenou jen fasádu v průčelí. Práce je tu stále ještě dost.
Mše pod prosklenou střechou. Upomínka na mše pod otevřeným nebem v ruinách neratovského kostela.
Foto: Zuzana Hronová
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
29. 3. 2012 11:39
Do Neratova se jezdilo za zázračnou mocí již v 17. století. Směřovaly sem tisíce poutníků. Kvůli tomu zde postavili rozlehlý barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie. Tisíce poutníků sem směřují i dnes. Mezitím však obec zanikla a zřícenině kostela hrozila demolice.

Do Neratova se jezdilo za zázračnou mocí již v 17. století. Směřovaly sem tisíce poutníků. Kvůli tomu zde postavili rozlehlý barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie. Tisíce poutníků sem směřují i dnes. Mezitím však obec zanikla a zřícenině kostela hrozila demolice.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Schodek rozpočtu vzrostl od ledna o více než 54 miliard korun

Schodek státního rozpočtu ke konci února stoupl na 86,1 miliardy korun z lednových 31,5 miliardy korun. V tiskové zprávě o tom v pondělí informovalo ministerstvo financí. Jde o nejhorší únorový výsledek od vzniku ČR. Loni ke konci února, tedy ještě před propuknutím pandemie, vykázal rozpočet schodek 27,4 miliardy korun. Tehdy to bylo také nejhorší únorové číslo od roku 1993.

Prohloubení deficitu je podle ministerstva financí výsledkem dopadů pandemie, což vedlo k poklesu daňových příjmů způsobenému mimo jiné snížením daní a zrušením superhrubé mzdy, změnou rozpočtového určení daní ve prospěch krajů a obcí a pokračující podporou ekonomiky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Juška, Svoboda a Švábíková přijdou o halové ME

Tři čeští atleti přijdou o halové mistrovství Evropy, které začne ve čtvrtek v Toruni. Ze zdravotních důvodů nepojedou do Polska někdejší šampioni Petr Svoboda a Radek Juška ani tyčkařka Amálie Švábíková. Česká výprava bude mít 23 závodníků, řekl dnes novinářům při on-line tiskové konferenci reprezentační šéftrenér Jan Netscher.

Halový mistr Evropy v běhu na 60 metrů překážek z roku 2011 Svoboda, kterému zranění už v minulosti výrazně narušila kariéru, se potýká s bolavou achilovkou. Nejlepší český dálkař Juška, šampion z HME v Praze 2015, je nachlazený. "Vypadli nám dva matadoři, to je razantní oslabení výpravy," konstatoval Netscher.

Se Švábíkovou mluvil půl hodiny před tiskovkou. "Zkoušela poslední trénink a bolavá záda jí neumožní odcestovat," řekl šéftrenér.

Díky tomu bude mít v Toruni osobního trenéra čtvrtkařka Lada Vondrová, jejíž kouč Jaroslav Jón zaplní uvolněné místo po trenéru Švábkové Pavlu Beranovi.

Další zprávy