Necítím se jako favorit, řekl Zeman. V kampani nepůjde do žádných televizních debat

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 10. 3. 2017 13:04
Prezident Miloš Zeman oficiálně oznámil, že znovu bude kandidovat v prezidentské volbě. Uvedl, že proti jeho rozhodnutí stály dva faktory - vysoký věk a touha po odpočinku. "Mám-li věřit statistikům, zbývají mi dva roky života," řekl Zeman. Neutrálním faktorem v jeho rozhodování byl jeho zdravotní stav, který se podle něj nelepší ani nehorší. Zeman trpí neuropatií a cukrovkou. "Mohutně vrávorám, občas padám ze schodů," řekl. Nakonec ale převážily argumenty pro opětovnou kandidaturu. Prvním je podle něj velká podpora veřejnosti a možnost sloužit Česku. "Nepovažuji se za favorita prezidentské volby," dodal s tím, že se nebude účastnit rozhlasových ani televizních debat.
Miloš Zeman. | Video: ČTK

Praha - Prezident Miloš Zeman potvrdil, že se pokusí obhájit svůj mandát. Považoval by za zbabělé, kdyby opustil lidi, kteří ho podporují, a řekl, že funkci prezidenta vykonává rád. Za favorita voleb se ale nepovažuje. O podporu politických stran se aktivně ucházet nehodlá a pro nominaci do voleb chce získat podpisy 50 tisíc občanů, řekl na tiskové konferenci na Pražském hradě. Už ve čtvrtek oznámil kandidaturu ve Španělském sále při setkání se svými podporovateli.

Množství lidí, kteří mě podporují, je větší než malé, pokládal bych za zbabělé, kdybych se na ně vykašlal, řekl prezident Zeman ke své kandidatuře.
30:34
Množství lidí, kteří mě podporují, je větší než malé, pokládal bych za zbabělé, kdybych se na ně vykašlal, řekl prezident Zeman ke své kandidatuře. | Video: ČTK

Zeman řekl, že zvažoval důvody pro i proti kandidatuře. Jako důvody proti označil svůj věk a touhu po odpočinku. Jako neutrální důvod vidí svůj zdravotní stav. Řekl, že absolvoval vyšetření, které potvrdilo, že má cukrovku a polyfunkční neuropatii. Dodal, že se jeho zdravotní stav nezlepšuje ani nezhoršuje. Za důvody pro kandidaturu považuje podporu od lidí a to, že funkci prezidenta vykonává rád.

Pro kandidaturu nebude aktivně hledat podporu politických stran, pokud mu ji však poskytnou, uvítá ji. Podotkl však, že u přímé volby nepovažuje vyjádření podpory od stran za rozhodující faktor voleb.

Zároveň potvrdil, že nebude vést žádnou osobní kampaň ani vyhlašovat svůj program pro další funkční období. Volby vidí jako střet toho, jak sám prezidentský úřad vykonával a jak to chce činit nadále, s představami ostatních kandidátů o tom, jak by oni sami chtěli v prezidentské funkci působit. Zeman se přitom zavázal, že se nebude účastnit televizních a rozhlasových debat a že nebude útočit na protikandidáty ani odpovídat na jejich útoky.

Jeden z jeho protikandidátu Michal Horáček jeho rozhodnutí neúčastnit se debat kritizoval. "Naruší tak demokratickou platformu, kde platí stejná pravidla pro všechny. Já si však za svým programem stojím a příležitost seznámit s ním veřejnost vítám. A hlavně: Nebojím se," napsal Horáček.

Zemanovi se ve volbách postaví kromě podnikatele a textaře Michala Horáčka, aktivista Marek Hilšer a podnikatel Igor Sládek. Další kandidáti dosud svou účast ve volbách oficiálně nepotvrdili. Mluví se například o končícím šéfovi Akademie věd Jiřím Drahošovi, ministrovi obrany Martinu Stropnickém (ANO) nebo bývalém velvyslanci v USA a Rusku Petru Kolářovi.

Současný prezident se za favorita volby nepovažuje. Svou podporu z průzkumů nechce přeceňovat, podle něj je přirozené, že část lidí stojí o změnu na Pražském hradě. Připomněl také zkušenosti z Polska a ze Slovenska, kde favorizovaní kandidáti Bronislaw Komorowski a Robert Fico podlehli v prezidentské volbě méně známým kandidátům Andrzeji Dudovi a Andreji Kiskovi.

 

Právě se děje

Další zprávy