Nemocnice: Zaplatíte, i když hospitalizaci zaviní lékař

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
3. 1. 2008 17:05
Poplatek pak budou pacienti zpětně vymáhat
U doktora se platí. Ilustrační snímek
U doktora se platí. Ilustrační snímek | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Od Nového roku musí každý pacient platit za den strávený v nemocnici šedesát korun. Co se ale bude dít v případech, kdy pobyt v nemocnici prodlouží třeba zkažené jídlo z tamní kuchyně nebo chyba lékaře při operaci?

Nemocnice se shodnou: Poplatek musíme vybrat stůj co stůj, je to naše povinnost.

"My máme ze zákona povinnost poplatek vybrat. Pak až budeme s pacientem řešit, jestli třeba poplatek vrátíme," řekla Aktuálně.cz Anna Nesvadbová z brněnské fakultní nemocnice.

Odborníci upozorňují, že velmi časté takzvané nemocniční infekce mohou pobyt člověka v nemocnici prodloužit o dlouhé týdny i měsíce. Škoda pacienta se pak bude pohybovat už v tisících korun.

Přečtěte si: Nemocnice vybírají 90 korun za pohotovost víckrát

Každý musí vymáhat sám - po nemocnici či viníku nehody

Ministerstvo zdravotnictví žádná speciální pravidla pro poplatky nestanovila, jejich zpětné vymáhání se bude řídit pravidly, která platí i v dalších oblastech.

"Pokud nemocnice udělá chybu, může pacient vyžadovat poplatek zpět v rámci finanční náhrady," vysvětluje mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt.

Nemocnice budou řešit i další situace, kdy pacient bude chtít svůj poplatek zpět.

To nastane třeba v momentě, kdy pacient zaplatí vyšetření u lékaře a ten ho nechá hospitalizovat. V tom případě zaplatí člověk šedesát korun za hospitalizaci, původní třicetikorunový poplatek za vyšetření mu nemocnice musí vrátit.

Pokud se někdo dostane do nemocnice cizí vinou, například kvůli dopravní nehodě, kterou nezavinil, musí poplatky nemocnici také zaplatit a pak je vymáhat z viníka nehody.

Fakta

Jaké poplatky se budou platit?

  • 30 korun za návštěvu u lékaře (různých odborností a také psychologa a logopeda)
  • 30 korun za výdej léku na předpis
  • 90 korun za návštěvu pohotovosti
  • 60 korun za den pobytu v nemocnici (a některých dalších zařízeních)

Poplatek se nehradí, když...

  • není provedeno klinické vyšetření
  • jedná se o preventivní prohlídku
  • jedná se o laboratorní a diagnostické vyšetření
  • jde o některé zvláštní léčebné úkony, a to buď takzvanou dispenzární péči (u vážně nemocných dětí a těhotných žen) nebo hemodialýzu nebo dárcovství krve

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví

"Ten, kdo Vám způsobil dopravní nehodu, Vám musí uhradit vzniklou škodu, včetně Vašich výdajů na léčení, kam samozřejmě poplatky patří. Nemocnici, lékaři i lékárnám budete samozřejmě platit Vy a záleží na Vašich právnících, co na viníkovi nakonec vymůžou," vysvětluje informační brožurka ministerstva zdravotnictví o poplatcích.

Zákon zapomněl na vážně nemocné kojence

Po prvním dnu ostrého vybírání poplatků upozornili lékaři pečující o vážně nemocné kojence na vážnou chybu v zákoně o poplatcích. Od poplatků měly být osvobozeny těžce nemocné děti. Výjíimka ale platí jen pro děti od 1 do 18 let, na kojence do jednoho roku se kvůli chybě nevztahuje.

"Vybírání poplatků u kojenců je vůbec nesmysl. Vždyť poplatky mají péči regulovat, takové dítě si ale rozhodně nevybírá, zda se narodí a jestli bude v nemocnici," myslí si Josef Mrázek ze Svazu pacientů.

První na legislativní omyl upozornila Mf DNES.

 

Právě se děje

Další zprávy