Fakultní nemocnice v Hradci Králové porušila zákon o zadávání veřejných zakázek. Vyřadila totiž neoprávněně jednoho z uchazečů o dodávku endoskopů. Antimonopolní úřad jí nyní nařídil, aby výběrové řízení zopakovala.
Nemocnice v Novém Jičíně zase musí zaplatit na pokutách za závažné porušení zákona při dodávce zdravotnické techniky dohromady sedmdesát tisíc korun.
Letos už antimonopolní úřad zjistil porušení zákona ve zdravotnictví v osmnácti případech. Hřeší především velké nemocnice. Fakultní nemocnice v Ostravě porušila zákon šestkrát, Institut klinické medicíny (IKEM) dostal tři pokuty za celkem osmdesát osm tisíc korun. Zákon letos porušila také Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, Baťova nemocnice ve Zlíně a nemocnice v Písku a Mostě.
O nemocnice se zajímá i policie
Zdravotnické zakázky šetří také policie. Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) například podal trestní oznámení kvůli dostavbě ústecké Masarykovy nemocnice. "Okresnímu státnímu zastupitelství v Ústí nad Labem jsme podali podnět k prošetření. Podle našich právníků vedení nemocnice porušilo zákon, když uzavíralo četné dodatky ke smlouvě o dílo, a tím měnilo předmět díla, termíny zpracování a navyšovalo výslednou cenu zakázky. Chybné bylo i samo výběrové řízení," řekla mluvčí NKÚ Julie Šebelová.
Kontroloři ústecké nemocnici například vytkli, že porušila zákon o veřejných zakázkách, když vybírala firmu, jež prováděla dostavbu. Do soutěže se přihlásila dvě sdružení firem, v jednom figuroval Metrostav, ve druhém brněnský Unistav. Výběrová komise Unistav vyloučila kvůli tomu, že nesplnil podmínky soutěže a zakázku dala firmám sdružených kolem Metrostavu, ačkoli jejich nabídka byla o 300 milionů dražší.
Příliš mnoho přerozdělování
Proč patří nemocnice mezi nejčastější hříšníky při realizaci výběrových řízení? Jedním z hlavních důvodů je to, že se v českém zdravotnictví kvůli přetrvávajícímu státnímu nebo veřejnému vlastnictví rozděluje mnohem víc peněz než v jiných státech Evropské unie. Objemem nákupu zboží a služeb z veřejných rozpočtů je v Česku výrazně nad průměrem jak zemí OECD, tak i EU.
V obou organizacích je průměrná velikost trhu veřejných zakázek kolem 9,2 procenta HDP. V Česku je ale o osm procent vyšší. Uvnitř Evropské unie je Česko v poměru veřejných zakázek k HDP na pátém místě - za Maďarskem, Švédskem, Velkou Británií a Slovenskem. A zdravotnictví se na výši tohoto ukazatele podílí velmi výrazně. "Nemocnice často obchází výběrová řízení tím, že oslovují předem vybrané firmy. V tomto oboru je velmi silné lobování výrobců a často jde o osobní vazby," uvedl konzultant pro veřejné zakázky Karel Pospíšil.
Hospodaření má být veřejné
Ministr zdravotnictví David Rath už oznámil, že chce, aby fakultní nemocnice od ledna zveřejňovaly údaje o svém hospodaření. Nemocnice budou muset uvádět veškerá data o nákupech a smlouvách. V Česku je 196 nemocnic, většina v majetku krajů, ministerstvo řídí devatenáct nemocnic.