Na odjezd z kolejí dostali studenti den. Někteří tam mohou zůstat, ustoupil ministr

Radek Dragoun Jana Kramlová, Radek Dragoun
13. 10. 2020 14:58
Pro studenty na kolejích nebylo probuzení do úterního rána příjemné. Vláda den předtím pozdě večer rozhodla, že se uzavírají koleje, na kterých mohou zůstat jen cizinci a medici, kteří pomáhají bojovat s pandemií koronaviru. Na vystěhování jim přitom vláda dala jediný den, většina z nich přitom za tak krátkou dobu náhradní ubytování sehnat nemůže. Ministr školství pár hodin nato opatření zmírnil.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Vládní opatření, která ministři prezentovali v pondělí pozdě večer, studenty zaskočila. Někteří se dokonce okamžitě začali na sociálních sítích shánět po jiném ubytování. Z různých důvodů se totiž domů vrátit nemohou nebo by to pro ně představovalo velkou komplikaci, protože například v místě studia pracují. Vracet se domů se jim nechce ani kvůli obavě z možného ohrožení rodičů, kteří mohou spadat do rizikové skupiny. 

Ministr školství Robert Plaga v úterý ráno nakonec po protestech škol opatření mírně upravil a na Twitteru oznámil, že studenti, kteří se nemohou vrátit domů, smějí na kolejích setrvat. Podobně tam mohou zůstat i ti, kteří jsou v karanténě. 

Pro ty, kteří musí koleje opustit, však náhlé a nečekané rozhodnutí představuje řadu komplikací. I když se mohou hned vrátit například domů k rodičům, zvládnout to během dne je pro některé z nich obtížné. 

"Množství věcí, které tu mám nastěhované, nezvládnu během jediné cesty vlakem odvézt, tudíž tu budu muset značnou část nechat bez jistoty, že se pro ně budu moci vrátit," popisuje studentka Alena, která studuje v Brně na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity.

Dnes ji čeká dlouhá cesta domů do Českých Budějovic, kde má trvalé bydliště. "Vracím se čtyři a půl hodiny do Českých Budějovic. Do toho je vše extrémně hektické, jelikož mám přednášky do půl čtvrté, a abych se vrátila včas domů přes půl republiky, musím být ve vlaku v půl páté. Bydlet budu přechodně u rodičů, kde budu zároveň pomáhat s on-line výukou mladšího bratra, který je na prvním stupni základní školy," říká Alena.

Rozhodnutí nechápe ani Matěj, který studuje na Vysoké škole ekonomické v Praze. Ten však nakonec využije toho, že ministr Plaga opatření zmírnil, a na koleji zůstane. "Pokud by ale opatření zůstalo, komplikace by byly obrovské. Jedna věc je jet domů na víkend, ale přestěhovat se na neurčito, když mám v Praze práci a v podstatě všechny potřebné věci, je absurdní," říká Matěj.

Navíc dodává, že má na rozdíl od některých svých spolužáků štěstí, že má kam jít a nemusel by se tísnit v malém bytě s dalšími členy domácnosti. Odstěhovat se však za jeden den by bylo problematické i pro něj. "Odstěhovat se můžu do hodiny, ale kdybych si měl vzít všechny potřebné věci, stejně budu muset počkat, až pro mě přijedou rodiče s autem. A nedává smysl, aby si kvůli tomu brali dovolenou," říká s tím, že vydat takové rozhodnutí bylo od vlády "opravdu nedomyšlené a neprofesionální". 

Právě termín návratu mnoho studentů trápí, protože při rychlém vývoji epidemické situace si mnohdy nejsou jistí, jestli se vládou stanovené termíny nebudou dál měnit. Nedostatek informací mají studenti i od zřizovatelů kolejí. Nevědí, jak to bude s nájemným ani ubytovací smlouvou.

Kdo uhradí výdaje za ubytování, které nesmíme využívat? ptají se studenti

Proti rozhodnutí vlády vznikla na webu i petice s otevřeným dopisem. V něm student Fakulty informatiky ČVUT Jakub Bartoš upozorňuje, že k mnohým studentům se informace dostala až v úterý ráno. "Málokterý student má na kolejích televizi a k mnohým se informace dostane až dopoledne v den, kdy se mají odstěhovat. O těchto opatřeních se dozvědí pouhé hodiny před jejich zavedením v platnost," píše Bartoš.

"Uhradí nám vláda naše výdaje za ubytování, které máme zaplacené, ale nesmíme využívat? Nebo budete tyto peníze vymáhat od samotných ubytovacích zařízení?" ptá se student v dopise ministrům.

Ubytovatelé potvrzují, že v budoucích krocích ještě nemají jasno. Například ředitel kolejí pardubické univerzity pro ČTK dopoledne uvedl, že se musí nejprve poradit s právním oddělením. Studenti nyní čekají na vyjádření univerzit a jejich ubytovacích oddělení. Mnozí se ho dočkají už na cestě domů.

 

Právě se děje

před 52 minutami

V Dlouhé Lhotě na Příbramsku hoří výrobní hala. Hasiči vyhlásili 3. stupeň poplachu, na místě je 17 jednotek. Požár je zatím bez zranění

Aktualizováno před 1 hodinou

Francouzský exprezident Sarkozy u soudu, podle prokuratury za neúspěšnou kampaň utratil příliš mnoho peněz

Před pařížským soudem po více než měsíci zazněly závěrečné řeči v procesu s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym, který se týká financování jeho neúspěšné kampaně za znovuzvolení v roce 2012. Obhajoba požádala o zproštění obžaloby, napsal list L'Express. Prokuratura Sarkozymu navrhuje šestiměsíční vězení. Soud vynese verdikt 30. září.

"Nicolas Sarkozy se ničím neprovinil. Nepodepsal žádný rozpočet, nepodepsal žádnou fakturu, přijal všechna omezení, která se po něm žádala. Je na hony vzdálený hysterickému, nenasytnému kandidátovi. Respektuje hodnoty spravedlnosti," řekl soudu právní zástupce exprezidenta, který stál v čele Francie v letech 2007 až 2012.

Prokuratura naopak tvrdí, že Sarkozy je "jedinou osobou zodpovědnou za vlastní kampaň", píše L'Express.

Proces se Sarkozym, který se dnešního slyšení nezúčastnil, začal 20. května. Kromě Sarkozyho čelí obžalobě z falšování, podvodu nebo ilegálního financování kampaně dalších 12 lidí a společnost Bygmalion, která měla na starosti organizaci politických shromáždění. Právě podle jména této firmy je proces ve Francii označován jako kauza Bygmalion.

Prokurátoři tvrdí, že Sarkozyho strana v roce 2012 za velmi drahá volební shromáždění utratila téměř dvojnásobek maximální částky, kterou volební zákon stanoví ve výši 22,5 milionů eur (574,2 milionu korun). Následně podle žalobců najala spřátelenou agenturu pro styk s veřejností, aby skutečné náklady skryla. Prezidentské volby Sarkozy nakonec prohrál a jeho nástupcem v nejvyšší funkci se stal François Hollande.

Sarkozymu vedle půlročního trestu vězení hrozí pokuta 3750 eur (96.000 korun). Pro další obžalované prokuratura požaduje podmíněné tresty od 18 měsíců do čtyř let a pokuty až 150.000 eur (3,8 milionu korun).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Dálnice D35 je u Přáslavic uzavřena kvůli nehodě dodávky a dvou aut

Dopravu na dálnici D35 u Přáslavic ve směru na Lipník nad Bečvou uzavřela zhruba na 2,5 hodiny nehoda dodávky a dvou nákladních aut. Jeden z řidičů byl zraněn, informovala mluvčí hasičů Lucie Balážová. Zhruba od 20:30 je již komunikace v místě nehody průjezdná s omezením, doplnila mluvčí policie Petra Vaňharová. Od víkendu jde již o několikátou vážnou nehodu v této oblasti. 

"Komunikace v místě dopravní nehody je již průjezdná s omezením. Zprovozněn je pouze levý jízdní pruh po 281. kilometr D35. Od tohoto místa začíná další objízdná trasa a to až po 290. kilometr D35 z důvodu oprav poškozeného dálničního povrchu," uvedla mluvčí policie.

Hasiči z dodávky museli vyprostit zaklíněného řidiče, následně jej předali záchranné službě a asistovali při transportu. "K vyproštění jsme využili hydraulické nůžky a rozpínák, odstranili jsme celé dveře a řidiči jsme museli opatrně vyprostit nohy zaklíněné pod palubní deskou. Poté jsme jej na páteřní desce vytáhli z vozu ven," uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Jen o několik kilometrů dále, mezi 290 a 281. kilometrem je dálnice v obou směrech uzavřena. V sobotu zde kvůli vysokým teplotám praskla a poté se zvlnila vozovka. K opravě stavbaři používají rychle tuhnoucí směs betonu. Automobilový provoz by v tomto dálničním úseku, který je od soboty v obou směrech uzavřený, měl být obnoven ve čtvrtek.

V této oblasti od víkendu řeší policisté již několik nehod. V pondělí na stejném místě havarovalo nákladní a osobního auto, nehoda se obešla bez zranění, dálnice byla uzavřena zhruba na tři hodiny.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Golfista Lieser má olympiádu definitivně jistou

Nejlepší český golfista Ondřej Lieser má definitivní jistotu, že si za měsíc zahraje poprvé na olympijském turnaji. Jeho účast v Tokiu potvrdil konečný redukovaný žebříček pro šedesát účastníků. Lieser v něm figuruje na 50. místě. Informovala o tom Česká golfová federace. Start v Tokiu má takřka jistý i Klára Spilková, která reprezentovala již na předchozí olympiádě před pěti lety v Riu de Janeiro.

Devětadvacetiletý Lieser se loni stal senzačně celkovým vítězem zkrácené sezony Challenge Tour a jako první český golfista v historii získal kartu na European Tour. Ve světovém žebříčku profesionálů mu patří 231. příčka.

Ženský olympijský žebříček se oficiálně uzavře až 29. června po skončení majoru KPMG Women's Championship a berounském turnaji Czech Ladies Open. Spilková se představí v zámoří, aktuálně jí patří v redukovaném pořadí pro Tokio 51. místo.

Lieser dnes rozšířil seznam českých olympioniků, měsíc před zahájením odložených her má výprava zajištěných 79 účastnických míst.

Další zprávy