Nejstudenější den do konce roku? Tato sobota

Domácí Domácí
17. 12. 2009 14:45
V online rozhovoru to prozradila meteoroložka Dagmar Honsová ze společnosti Meteopress
Meteoroložka Dagmar Honsová.
Meteoroložka Dagmar Honsová. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Týden před Vánocemi má vlna skutečné zimy s celodenními mrazy a sněžením před sebou už jen zhruba čtyři dny, poté se podle nových předpovědí dostaví tradiční vánoční obleva.

"Ta je v Česku pravidelným klimatickým jevem, který se v pražském Klementinu vyskytuje až se 70procentní pravděpodobností," napsala ve svém článku před měsícem meteoroložka Dagmar Honsová ze společnosti Meteopress, která byla od druhé hodiny odpolední hostem online rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz.

Otázkou samozřejmě je, na jak dlouho zima poleví a jestli týden vemi Štědrým dnesm a silvestrem bude spíš beze sněhu a ledu, a jak se bude vyvíjet zima dál.

"Podle německé studie se předvánoční obleva ve středoevropských podmínkách vyskytuje se 72% pravděpodobností nejčastěji v období od 23. prosince do 1. ledna a trvá v průměru 6 dnů," napověděla už před měsícem expertka na počasí.

Tomu kdo by byl oblevou zklamán, zbývá ještě jedna šance. "Zda nás čekají další Vánoce na blátě nebo zda bude sníh alespoň v horských oblastech často nelze odpovědět ani týden dopředu," dává naději meteoroložka.

Odpovědi Dagmar Honsové čtěte zde:

Odpovězeno: 17. 12. | 14:01Autor: aha

Otázka: Zdravím Vás Dášo .-), jen technická otázka, nešly by předpovědě předpovídat a formulovat mín dramaticky?Zdá se to jen mně, že většina obyvatel ČR očekávala, že v městech bude -19 ?Nebo i Vám?

Dagmar Honsová: Dobrý den, těším se na dnešní on-line rozhovor. Zdravím Vás z pražského Barrandova, kde je -7 °C. Včerejší průměrná denní teplota se pohybovala na -5 °C, což je 7 °C pod dlouhodobým teplotním normálem.
K Vaší první otázce - k minimálním teplotám pod -15 °C je přikládáno v předpovědi " v horských oblastech na sněhové pokrývce". V nižších polohách by o víkendu mohly nejnižší ranní teploty klesat k -13 °C. Lidé by měli být opatrní - aby nedocházelo k omrzlinám.

Odpovězeno: 17. 12. | 14:03Autor: Inocenc

Otázka: Dobrý den, já už jsem z těch blátivých Vánoc nešťastný. Bydlím na Vysočině, a sníh už tady o svátcích nebyl tak 5 let...jediní, kteří mají důvod k radosti jsou opět odpůrci sněhu. Že ten sníh o Vánocích bude?Prosím prosím, nějakou pozotivní zprávu. Štědrý den bez sněhu není Štědrý den...

Dagmar Honsová: Bohužel to i letos opět vypadá na předvánoční oblevu, která má u nás statistické opodstatnění na 70%. Oteplení s teplotami nad bodem mrazu udeří 23. prosince. Podle našich statistik byly poslední bílé Vánoce u Vás v roce 2003.

Odpovězeno: 17. 12. | 14:06Autor: vanocnak

Otázka: Tak bude na stedry den snih nebo ne ? To neumite porucit vetru a snehu ? :o)

Dagmar Honsová: Počasí a přírodě se bohužel (bobudík) poručit nedá... Štědrý den bude zřejmě ve znamení oblačné oblohy, místy s deštěm, od vyšších poloh srážky smíšené nebo mrznoucí. Ranní teploty 2 až -2 °C. Denní teploty -1 až 3 °C, na jižní Moravě až +4 °C. V nížinách tak sníh zcela jistě roztajě. Ve vyšších nadmořských výškách možnost bílých Vánoc je (záleží na intenzitě a složení srážek) a na výšce sněhové pokrývky, která do té doby napadne.

Odpovězeno: 17. 12. | 14:07Autor: ruff

Otázka: Dobrý den, chtěl bych se zeptat zda vydaváte pravidelně tzv. dlouhodobé předpovědi, tzn. alespoň na měsíc dopředu. Případně, kde bych mohl tyto tzv. dlouhodobé předpovědi pravidelně sledovat. Jsou pro mě poměrně důležité. Děkuji za odpověď.

Dagmar Honsová: Měsíční předpověď počasí najdete vždy na stránkách aktuálně první, desátý a poslední den v měsíci.

Odpovězeno: 17. 12. | 14:09Autor: zase ta obleva :o(

Otázka: Muzete mi prosim vysvetlit z jake priciny vznika predvanocni obleva - ktera pry vznika se 72% pravidelnosti.

Dagmar Honsová: Tzv. předvánoční oblevu způsobuje vlhký a teplejší oceánský vzduch od západu, který začne proudit do střední Evropy většinou několik málo dní před 24. prosincem. Toto proudění u nás vydrží tak 6 dnů, poté se opět ochlazuje.

Odpovězeno: 17. 12. | 14:13Autor: měnič vánoc

Otázka: Dobrý den - navrhuji vánoce posunout až po 1.1 - to už býva po té předvánoční oblevě a sníh bývá skoro vždy - Co Vy na to ?

Dagmar Honsová: Máte pravdu - tak jak na Štědrý den přichází většinou obleva, konec roku a počátek roku bývá většinou studený se sněžením. Nejbližším příkladem je loňský rok, kdy bylo na Štědrý den v Čechách až 5 °C, na Moravě a ve Slezsku kolem +2 °C a 27. prosince se už nejvyšší odpolední teploty nedostaly přes 0 °C.

Odpovězeno: 17. 12. | 14:14Autor: Dobrý den

Otázka: Bude o Vánocích sníh a mráz?

Dagmar Honsová: Ledové dny, tj. dny kdy nejvyšší teplota nepřesáhne 0 °C očekáváme do 21. prosince. Poté se začne oteplovat.

Odpovězeno: 17. 12. | 14:19Autor: [email protected]

Otázka: Mám dotaz jestli se teploty během vánoc nebo po vánocích dostanou nad pět až deset stupňů celsia. Ajestli se ještě dočkáme většího množství sněhu, aby si to děti i v nížinách užily.

Dagmar Honsová: Na 25. a 26. prosince se zřejmě nejvyšší opolední teploty zastaví až na +6 °C a v nížinách nebudou ani nejnižší ranní teploty klesat pod bod mrazu. Ochlazení se očekává až na konci roku. Po celou dobu Vánočních svátků by ale měly být velmi dobré podmínky pro lyžování v horských oblastech - a to díky nynějšímu intenzivnímu umělému zasněžování (př. na Špičáku už dnes leží 60 cm sněhu, na Černé hoře 50 cm).

Odpovězeno: 17. 12. | 14:20Autor: dańhel

Otázka: Dobrý den. Bude vůbec na Vánoce sněžit?Já jsem se těšil že budou alespoń letos Vánoce na sńehu.

Dagmar Honsová: V nížinách bude zřejmě na Štědrý den bohužel pršet. Ještě o víkendu to na předvánoční oblevu opravdu nevypadalo.

Odpovězeno: 17. 12. | 14:24Autor: martin uvíra

Otázka: paní Honsová, ještě na začátku prosince jste tvrdila, že sněhu se do vánoc nedočkáme. Nebylo by opravdu načase s těmi dlouhodobými předpověďmi už přestat? je to jen mrhání peněz daňových poplatníků. Když vám to nejde, tak to nedělejte. MU

Dagmar Honsová: Děkuji za Vás dotaz, jsem ráda, že existují lidé, kteří mají na paměti, že úspěšnost dlouhodobé předpovědi je pouze 65%, ale stále platí, že právě dlouhodobé předpovědi lidé nejvíce vyžadují.

Odpovězeno: 17. 12. | 14:26Autor: dobrý den

Otázka: vážně to v praze roztaje? tomu nevěřím. a proč by mělo při rozmezícj -1/3 C pršet? vždy je to skoro kolem nuly (když máme doma na teploměru +3, tak je v parku nula a drží to!!!

Dagmar Honsová: Hodně záleží na teplotě v tzv. 850 MB a právě ta by měla být nad bodem mrazu - srážky tak budou dešťové, smíšené nebo mrznoucí. Pokud začne do sněhové pokrývky do 10 cm při teplotě vzduchu nad bodem mrazu pršet, poté odtává velmi rychle.

Odpovězeno: 17. 12. | 14:29Autor: ivan

Otázka: Jaký je Váš názor na nynější umělé zasněžování sjezdovek, není to brzy? Vydřží to?

Dagmar Honsová: Hodně záleží na výšce sněhové pokrývky a na teplotách vzduchu, které budou v horských oblastech panovat. Prozatím to ale vypadá, že v nočních hodinách bude teplota vzduchu v horských oblastech klesat pod bod mrazu a během dne se bude i na svátky pohybovat kolem 0 °C. Takže podmínky pro lyžování by měly být o svátcích dobré.

Odpovězeno: 17. 12. | 14:33Autor: jakub

Otázka: dobry den chtel bych se zeptat bude jeste nejaka takova zima?

Dagmar Honsová: Nejnižší ranní i odpolední teploty tohoto týdne nás teprve čekají o víkendu. Tento týden je ale nejchladnější z celého prosince. K zimě ve střední Evropě ale ledové dny patří. V lednu a únoru se jich zřejmě ještě dočkáme. Takto nízké prosincové teploty na našem území nebyly měřeny od roku 2005.

Odpovězeno: 17. 12. | 14:37Autor: Lucie K.

Otázka: Dobry den pochazim z libereckeho kraje mohu se zeptat zda vubec bude v Ceske Lipe na Liberecku SNIH???zazijeme letos bile Vanoce.Moc bych si ho prala.Dekuji za odpoved.S pozdravem Lucie K.

Dagmar Honsová: Nejméně sněhu je nyní na Karlovarsku a Liberecku. Naopak nejvíce ho leží na východě území a ve Středočeském kraji. V pátek a o víkendu ale opět očekáváme slabé sněžení na většině území - i u Vás. Sníh by měl ale úderem 23. prosince začít tát.

Odpovězeno: 17. 12. | 14:38Autor: sněhulák

Otázka: Dobrý den, zažijeme i v Praze velikou sněhovou nadílku? Nebo budeme muset jet postavit sněhuláka někam na hory?

Dagmar Honsová: Žádné intenzivní sněžení do Vánoc ani do konce roku v Praze neočekáváme. Jistější jsou na sněhuláka opravdu horské oblasti.

Odpovězeno: 17. 12. | 14:40Autor: hi hi

Otázka: Dobrý den, rá bych se zeptal, jak bude vypadat počasí mezi Vánocemi a Silvestrem v Krkonoších. Díky.

Dagmar Honsová: Obloha bude převážně ve znamení oblačné až zatažené oblohy, s občasným sněžením nebo srážkami mrznoucími. Ranní teploty budou klesat pod bod mrazu a denní se budou pohybovat kolem 0 °C. Ke konci roku očekáváme ochlazení.

Odpovězeno: 17. 12. | 14:43Autor: Milan

Otázka: Dobrý den.Když hlásíte oblevu, tak jste pro mne posel dobrých zpráv.Jezdím celý život(33 let) jako řidič,a tak je pro mě bílý sníh na silnicích, černá můra.Sníh patří na hory a raději dvě léta než jednu zimu.

Dagmar Honsová: Opravdu musím varovat všechny řidiče - do konce týdne očekáváme na většině území slabé sněžení, poté se mohou vyskytnout i mrznoucí srážky. Na svátky se mohou po ránu místy tvořit mlhy. Buďte tak velmi opatrní.

Odpovězeno: 17. 12. | 14:45Autor: Michal

Otázka: Dobrý den, kolik stupňů můžeme na vánoce očekávat na Svitavsku?

Dagmar Honsová: Na Štedrý den v maximech až +3 °C. Předpověď počasí samozřejmě budeme jetě upřesňovat. Pamatuji si na loňskou předpověď počasí na Vánoce, kdy to ještě 5 dnů před nimi bylo 50% bílé Vánoce a 50 % Vánoce na blátě.

Odpovězeno: 17. 12. | 14:48Autor: Mravenec

Otázka: S jakou pravděpodobností se vyplní vaše předpověď? Jedná se mi čistě o pravděpodobnost týdenní předpovědi. Všichni máme v paměti zprávy, které před měsícem tvrdily vánoce budou na blátě, týden na to se objevilo vánoce budou bílé a dnes opět vánoce budou s oblevou. Děkuji.

Dagmar Honsová: Měsíční předpověď počasí vydávána 1. prosince kalkulovala na Vánoce s předvánoční oblevou a vycházela z dlouhodobých statistik. 10. prosince již numerické modely předpovídaly počasí i na 24. prosince a shodovaly se na studeném severovýchodním až východním proudění nejméně do 25. prosince. Nyní se situace opět mění - studené proudění se bude měnit na teplejší.

Odpovězeno: 17. 12. | 14:50Autor: linus

Otázka: dobry den, jen ze zvedavosti : kdyz od stredy zacne oteplovat, kdy myslite, ze prijde dalsi dny s takovymi mrazy jako dnesni den? dekuji za odpoved.

Dagmar Honsová: Do konce roku to už na tak chladné dny jako v tomto týdnu opravdu nevypadá. Nejchladnější prosincový den očekáváme nyní v sobotu 19. prosince.

Odpovězeno: 17. 12. | 14:52Autor: Tommm

Otázka: Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, zda bude vánoční oblevou postižena také sněhová pokrývka na horách.

Dagmar Honsová: Na horách by měly být podmínky pro lyžování dobré. Pokud vyrazíte už tento víkend - pořádně se oblečte - v 1000 m na horách očekáváme během dne teplotu kolem -13 °C.

Odpovězeno: 17. 12. | 15:00Autor: dobrý den

Otázka: Prosím vás, to bude vážně zase nad nulou? a roztaje to? tomu nevěřím

Dagmar Honsová: Podle posledních výstupů numerických modelů to vypadá, že se od pondělí začne oteplovat (denní teploty se zastaví mezi -6 až -2 °C) a už během úterý se odpolední teploty dostanou nad 0 °C. Na konci týdne se odpolední teploty zastaví až na +6 °C.
Děkuji za dnešní otázky. I já jsem se těšila na bílé a mrazivé Vánoce v Praze - tak snad příští rok :-). Přeji klidné a pohodové Vánoce a celé svátky a do Nového roku vždy to správné počasí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy