Nejkrásnější stromy republiky. Který je ten váš?

Pavel Baroch
22. 8. 2008 6:30
Vyberte vítěze ankety Strom roku 2008
Josefovská oskeruše - Jihomoravský kraj
Josefovská oskeruše - Jihomoravský kraj | Foto: Nadace Partnerství

Praha - V Česku rostou miliony stromů, jen dvanáct z nich se ovšem dostalo do letošního finále ankety Strom roku, kterou každoročně pořádá Nadace Partnerství.

"Anketou chceme upozornit na význam stromů pro životní prostředí. Prostřednictvím stromů chceme přivést lidi k zájmu o prostředí, ve kterém žijí, a podpořit sázení stromů a péči o ně," řekla koordinátorka akce Pavlína Binková.

Až do 10. října mohou všichni zájemci hlasovat a vybrat Strom roku 2008, a to buď dárcovskou SMS, nebo písemně. Přesný návod najdete ZDE. Vloni se do hlasování zapojilo přes šedesát tisíc lidí.

Svou anketu nezávisle na oficiální soutěži uspořádala pro své čtenáře i redakce Aktuálně.cz. Až do října můžete vybírat strom, který se vám nejvíce líbí.

Když Žižka odpočíval

Dvanáct stromů, které dvanáctičlenná porota vybrala ze 109 návrhů do finále, má většinou pozoruhodnou historii.

Například o Žižkově dubu na Vysočině se traduje, že pod ním v roce 1422 odpočíval velitel husitských vojsk při pronásledování Zikmundovy armády. Dnes má dub obvod bezmála pět metrů a měří třináct metrů.

Lípa Jana Gurreho v jižních Čechách je stará 680 let a byla vysazena v době, kdy se Karel IV. vracel z Francie. Po zásahu blesku jí odumřely některé větve, takže musela být složitě ošetřena. Jinak hrozilo, že by strom zevnitř vyhnil.

Josefovská oskeruše na jižní Moravě měla padnout spolu s dalšími stovkami stromů při scelování polí. Jedna z historek vypráví, že sedlák Štěpán Lekavý se v 50. letech postavil proti rozorávání mezí a kácení dřevin nejaktivněji. K oskeruši se prostě přivázal a tím ji - na rozdíl od ostatních stromů - zachránil.

Anketa pomáhá novým stromům

Za hlasování v anketě se platí. Vybrané peníze slouží k sázení nových stromů, vloni sbírka vynesla 220 tisíc korun. "Díky anketě přibylo letos na jaře 550 nových stromů na deseti místech republiky," řekla Aktuálně.cz Binková.

Nová stromořadí vznikla například v Praze-Slivenci nebo v Dobšicích, ozeleněna byla část Rokycan či areál střední odborné školy v Šumperku. Na Českokrumlovsku byla založena školka starých krajových odrůd.

Pozn: Oficiální hlasování probíhá na stránkách Nadace Partnerství. Přesný návod najdete ZDE.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku od 06:00 uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Dálnice D1 je zavřená mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Podle policie bude zřejmě neprůjezdná delší dobu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy