Nechtěl jsem přihlížet tomu, co se děje, vysvětlil svou kandidaturu na Hrad Pavel Fischer

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 5. 10. 2017 12:02
Pavel Fischer, diplomat a někdejší spolupracovník Václava Havla, ve čtvrtek dopoledne potvrdil, že jde do prezidentského souboje. Podle svých slov chce vyzvat v lednu další kandidáty proto, že "už nemohl přihlížet tomu, co se dělo". Konkrétně mu prý chyběly v kampani důležitá témata, jako je například další směřování České republiky.
Čerstvý kandidát na prezidenta Pavel Fischer: Chybí tu prezidentská témata | Video: Radek Bartoníček

Praha - Už jsem se na to nemohl dívat, tvrdí nový prezidentský kandidát Pavel Fischer, který ve čtvrtek dopoledne v této roli poprvé vystoupil na veřejnosti. Fischer několik let pracoval pro prezidenta Václava Havla a říká, že dodnes má k jeho politice velmi blízko.

"Chci vám sdělit své rozhodnutí kandidovat na prezidenta. Proč právě nyní? Není to pozdě? Takových otázek jsem dostal v posledních týdnech hodně. Zdá se mi ale, že přihlížet nečinně tomu, co se děje, už dál nechci," prohlásil na úvod. "Stále se mi zdá, že chybí prezidentská témata. Jako muzikant si říkám, že mě to občas tahalo za uši. A proto jsem přišel s tím, že určitá témata chci pojmenovat," doplnil.

Vzpomněl rozvoj venkova, dlouhodobé směřování České republiky, zajištění důstojného života seniorů. Fischer zatím nechtěl říci, kteří senátoři podepsali jeho kandidaturu. Potvrdil jen to, že jich bylo více než deset a je mezi nimi předseda senátního klubu KDU-ČSL.

Na dotaz Aktuálně.cz, jak celý nápad kandidovat vlastně vznikl a zda ještě může uspět, když jiní kandidáti už dlouho jezdí mezi lidi, Fischer odpověděl, že šanci stále cítí.

"Oslovil mě senátor Jiří Šesták, abych se přišel představit, že v mém případě cítí potenciál a podporu. Já jsem projevil o setkání zájem a v následujícím dialogu vznikla potřeba bavit se o konkrétních politických otázkách," uvedl Fischer.

"Kampaň jiných kandidátů je sice rozběhlá, ale mně se zdá, že se odehrává na jiné politické hladině, než se odehrává skutečná prezidentská politika," dodal.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy