Nečasová odmítla vypovídat, necítila se ve formě

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 9. 2013 10:29
Někdejší šéfka kabinetu expremiéra si potřebuje utřídit poznatky ze svého stíhání.
Jana Nagyová v pražském sídle Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu odmítla vypovídat.
Jana Nagyová v pražském sídle Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu odmítla vypovídat. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Někdejší šéfka sekretariátu expremiéra Petra Nečase (ODS) Jana Nečasová, která v úterý dorazila k výslechu do pražského sídla Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, odmítla vypovídat.

Její advokát Eduard Bruna řekl, že nevypovídala kvůli tomu, že se necítí ve formě a potřebuje si utřídit poznatky ze svého stíhání.

Někdejší šéfka kabinetu expremiéra Nagyová se přejmenovala po sobotním sňatku s bývalým předsedou vlády.

Nečasová čelí obvinění z podplacení trojice bývalých poslanců za ODS a zneužití Vojenského zpravodajství ke sledování Nečasovy tehdejší manželky.

"Nechce se dopustit nějakých nepřesností ve vztahu ke svým původním výpovědím," uvedl Bruna s tím, že Nečasová se rozhodla nevypovídat sama. Podle něho žena vypovídala na policii již dvakrát.

"Ve skutečnosti spolupracuje dobře, protože její výpověď byla asi 7,5 hodiny, když ty výpovědi sečtu dohromady," prohlásil advokát.

Bruna také uvedl, že Nečasová k výslechu s největší pravděpodobností ještě zamíří, termín však stanoven není. "Vyšetřovatelé seriózně řekli: až budete cítit, že máte uspořádané myšlenky a jste připravená, tak nám dejte zprávu," dodal Bruna.

S novináři nekomunikovali

Nečasová dorazila v doprovodu svého advokáta a manžela na služebnu v ulici Na Perštýně v 8:00, po zhruba půl hodině vyšla ven. Nečas, který v kauze figuruje jako podezřelý, na ni čekal na vrátnici.

Bývalý premiér ani jeho žena s novináři nekomunikovali, hned po výslechu oba nasedli do přistaveného vozu a odjeli.

Nečasová strávila déle než měsíc ve vazbě, nyní ji policie stíhá na svobodě.

Vyšetřovatelé věří, že využila svého vlivu na Nečase a navedla jej k příslibu úplatku poslancům Petru Tluchořovi, Marku Šnajdrovi a Ivanu Fuksovi, přičemž úplatek představovaly lukrativní posty ve firmách řízených státem.

Trojice zákonodárců se údajně za tuto předem domluvenou protislužbu vzdala mandátu, čímž tehdejší Nečasově vládě umožnila schválení daňového balíčku.

Státní zastupitelství hodlá v této souvislosti stíhat také samotného Nečase, který však zatím nebyl obviněn.

Kauza vedla k pádu Nečasovy vlády

Podle policistů navíc někdejší šéfka kabinetu vyvíjela na Nečase nátlak, aby se rozvedl. Loni v listopadu prý zosnovala a usměrňovala nezákonné sledování jeho manželky Radky. Představitelům Vojenského zpravodajství údajně opatřila její fotografii i adresu.

Na sledování se prý bez vědomí ministra obrany domluvila s generály Ondrejem Páleníkem a Milanem Kovandou a s plukovníkem Janem Pohůnkem.

Letos v březnu Nečasová údajně nechala sledovat také svého řidiče Jiřího Pertla a jeho přítelkyni z Úřadu vlády Alenu Hegrovou. Motivem byla podle policistů snaha zabránit spekulacím novinářů o jejím vztahu s Nečasem.

Kauza vedla k pádu Nečasovy vlády, Nečas se také vzdal funkce předsedy občanských demokratů.

Vztah se svou podřízenou nejprve popíral, ačkoliv o něm média dlouhodobě spekulovala. Po jejím obvinění a vzetí do vazby oficiálně přiznal, že jsou partnery a že plánují společnou budoucnost.

S manželkou Radkou, s níž má čtyři děti, se Nečas rozvedl minulý měsíc.

 

Právě se děje

Další zprávy