Nebudu vyzývat ke klidu, prohlásil Čunek v Litvínově

Hana Pražáková
21. 11. 2008 20:04
Při setkání se starostou hledal možná řešení
Foto: Ludvík Hradilek

Litvínov - Vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek se rozhodl pomoci Litvínovu vyřešit vypjatou situaci posledních dní. Přímo jej o to požádalo několik romských organizací.

Na jejich přání proto neplánovaně vyrazil přímo do města, kde se na místní radnici sešel se starostou Milanem Šťovíčkem. Společně téměř dvě hodiny diskutovali o tom, jak zvrátit stávající stav.

V pondělí se sídliště Janov, kde žije převážně romská komunita, stalo dějištěm největších nepokojů za posledních osm let. Sjelo se sem asi šest set příznivců extremistické Dělnické strany, která demonstraci svolala.

Město situaci nezvládne, na řadě je vláda

Podle jejího předsedy Tomáše Vandase chtěli poukázat na to, že město údajně neřeší problémy s nepřizpůsobivými spoluobčany. U místních občanů se setkali s pozitivní odezvou.

Čunek a Šťovíček se shodli na tom, že samo město už situaci nezvládne. Na řadu tak má přijít vláda. Vicepremiér nevyloučil ani řešení, které coby starosta před lety sám aplikoval ve Vsetíně: Nepřizpůsobivé občany ze sídliště vystěhovat.

"Tváří v tvář této situaci všichni vidí, že i řešení, které není zcela dokonalé, je lepší než diskuse o lidských právech, která trvá už desítky let," řekl Čunek s tím, že pro ty, kteří se nebudou chtít integrovat, bude třeba najít jiné prostory.

Zároveň se netajil pochopením pro místní občany, kteří v Janově žijí. "Ta situace je dnes taková, že ti občané, kteří tam mají byty a sousedí s tímto problémovým územím, jsou již tolik let terorizováni těmi, kteří se nechtějí přizpůsobit běžnému životu, že zcela přirozeně inklinují k těm, kteří volí radikální řešení," vysvětlil.

Zároveň se zapřísáhl, že nebude nikoho nabádat k tomu, aby se choval slušně. Extremismus však jednoznačně odsoudil.

21. listopadu 2008: Ministr pro místní rozvoj v akci. Jiří Čunek vyjel na litvínovské sídliště Janov poradit radnici, co dělat s nepřizpůsobivými obyvateli.
21. listopadu 2008: Ministr pro místní rozvoj v akci. Jiří Čunek vyjel na litvínovské sídliště Janov poradit radnici, co dělat s nepřizpůsobivými obyvateli. | Foto: Ludvík Hradilek

Miliony pro Litvínov

Jen zajištění bezpečnosti při pondělním pochodu radikálů přišlo město na několik milionů. "Kdybychom takovéto prostředky, které jsme ztratili za jeden den, věnovali Litvínovu dříve a v nějakých dávkách, tak by krize nenastala," uvedl Čunek s tím, že podobné nebezpečí hrozí i na jiných místech, a proto je nutné plošné řešení.

Jedním z návrhů je integrovaný plán rozvoje měst. V jeho rámci by jedno město mohlo získat až 150 milionů na opravu domů a prostranství, které by tak zvýšily úroveň dosavadních čtvrtí s větší koncentrací sociálně slabších obyvatel.

Pomoc Litvínovu v prvé řadě vidí v práci terénních pracovníků, kteří by se po projednání vládou měli do města rozjet a zjistit, jaká je ve městě skutečně situace.

S prosbou o pomoc se na vládu obrátil přímo starosta Litvínova. "Řešení se nevyhýbáme, ale přerůstá v naše možnosti," uvedl.

Po jednání se starostou města se Čunek vydal do samotného Janova. Zde za doprovodu městské policie pouze nahlédl do jednoho ze zamřížovaných bytů, který tak má být chráněn před vykradením. Prý jich jsou desítky.

Foto: Ludvík Hradilek

Poté musel neplánovaně čelit otázkám předsedkyně Sdružení janovských Romů Jitky Kokyové, která okolo domu náhodně procházela. "O tom, že pan Čunek přijede, nám nikdo neřekl," uvedla.

Žena například ministrovi sdělila svůj včerejší zážitek, kdy ji napadl řidič autobusu jen proto, že na ulici poskytovala rozhovor. Na to Jiří Čunek reagoval: "Máte odpovědět: ´Nejenom jako občanka tohoto sídliště a tohoto státu, ale taky jako předsedkyně sdružení udělám všechno proto, aby se všichni na tomto sídlišti chovali slušně.´ A vy nebudete mít důvod mi nadávat."

Ústecký kraj čelí problémům s ghetty dlouhodobě. Je jich tu nejvíce z celé republiky a také největší podíl obyvatel, 27 procent, označuje romská ghetta za dominantní problém kraje.

V kraji je velké množství levných bytů a stěhují se sem velké skupiny Romů. V současnosti zde žije 31 procent Romů z Česka, tedy mezi jedna až dvaadvaceti tisíci, nejvíce z celé země.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Pavel bude konzultovat důchodovou reformu, daně nebo témata pro mladé s Nerudovou

Prezident Petr Pavel vyjádřil zájem o konzultace mimo jiné o důchodové reformě nebo daňové politice, uvedla v pátek po setkání na Pražském hradě Pavlova protikandidátka z prezidentských voleb, ekonomka Danuše Nerudová. Bude mít roli externí expertky, komunikovat spolu budou ad hoc. Probírali také témata zaměřená na mladé lidi.

"Vyjádřil zájem, jestli by mohl konzultovat věci kolem důchodové reformy. S tím mu samozřejmě ráda poradím, respektive ráda mu dám svoje stanovisko a svůj názor," řekla novinářům Nerudová, která dříve působila jako předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody. S prezidentem se dohodla také na konceptu další spolupráce v prosazování témat, na která se zaměřují mladí lidé. K tomu se opět setkají koncem května.

Jednání o důchodové reformě je podle Nerudové důležité uchopit velmi citlivě. "Je potřeba konsenzus napříč politickým spektrem," poznamenala. Jde podle ní o jednu z posledních příležitostí, jak udělat takové změny, aby generace, jež půjde kolem roku 2050 do důchodu, měla penzi zajištěnou.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Podvodníci opět porušují zákaz podomního prodeje energií, varuje ERÚ a obce

Nepoctiví prodejci či zprostředkovatelé energií, tzv. energošmejdi, začali znovu častěji porušovat zákaz podomního prodeje. Úřady a obce tak evidují nárůst počtu stížností. Upozornil na to dnes v tiskové zprávě Energetický regulační úřad (ERÚ). Ten společně s energetickými firmami varoval i před dalšími postupy podvodníků. Ti v posledních týdnech zintenzivnili své aktivity.

"Na obcích opět řešíme stížnosti na podomní prodej. Za mnohými z nich se přitom schovávají tzv. energošmejdi, kteří v posledních měsících znovu obnovili své aktivity. Vydávají se za zaměstnance dodavatelů nebo distributorů energií, schovávají se za nejrůznější úřady, zkrátka z lidí mámí podpisy pod smlouvy pod nejrůznějšími lživými záminkami," uvedla výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR Radka Vladyková.

Porušování zákazu podomního prodeje musí řešit zejména obce. Dozor nad zprostředkovateli energií sice vykonává od loňska ERÚ, ten ovšem pokutovat porušování zákazu podomního prodeje nemůže. "ERÚ může postihnout například zprostředkovatele, který by nabízel energie bez potřebné registrace. Jestliže ale poruší zákaz podomního prodeje, který je dán obecním předpisem, je potřeba primárně volat městskou policii. Pokutu na energošmejda totiž v takovém případě může uvalit jen samotná obec," vysvětlila členka rady ERÚ Markéta Zemanová. Zdůraznila, že v podobných případech je kontaktování městské policie vhodnější i kvůli rychlosti, s jakou mohou strážníci zasáhnout a která je zásadní také kvůli zajištění důkazů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy