Romové v Litvínově mají problém roky. Stát odmítl pomoc

Vendula Křížová
21. 11. 2008 12:00
Úřad Džamily Stehlíkové ho nezařadil mezi ghetta, jimž pomáhá
Obchodní centrum Janova. Je tu i klub "poue pro členy", ukázka segregace bílých a Romů.
Obchodní centrum Janova. Je tu i klub "poue pro členy", ukázka segregace bílých a Romů. | Foto: Ludvík Hradilek

Litvínov - Sídliště Janov, které se stalo dějištěm největších pouličních nepokojů za posledních osm let, nezařadil úřad ministryně Džamily Stehlíkové na seznam míst, kterým se má dostat vládní pomoci.

Litvínovská radnice se sice mezi vybrané lokality, kam přes vládní Agenturu pro sociální začleňování míří peníze na komplexní řešení situace vyloučených lokalit, chtěla dostat, ale neuspěla.

Jednou z podmínek zařazení do pilotní fáze projektu totiž je i byrokratický akt - město musí mít vytvořenu a schválenu koncepci integrace nebo alespoň komunitního plánu. Je to základní podmínka každé smlouvy o čerpání veřejných peněz.

"Nic z toho Litvínov v roce 2007, kdy se vybíraly lokality do projektu, neměl. A dodnes nemá," vysvětluje postoj Agentury její ředitel Marek Podlaha.

"Povinnost mít komunitní plán však mají jen města nad 50 tisíc obyvatel. Naše povinnost to tedy není," uvádí místostarosta Litvínova Martin Klika důvod, proč se Litvínov o vládní pomoc hlásil, i když nesplňoval jednu z podmínek.

Navíc tvrdí, že nezařazení mezi vybrané lokality Agentura na konci loňského roku vysvětlovala tím, že "tehdy tam situace ještě nebyla tak kritická". Na druhou stranu - komunitní plán mají i o mnohem menší města. Třeba Krásná Lípa s necelými čtyřmi tisíci obyvateli.

Janov na tom není špatně. Desítky dalších ghett mají mnohem větší probémy.
Janov na tom není špatně. Desítky dalších ghett mají mnohem větší probémy. | Foto: Ondřej Besperát

Místo plánu prodali domy

Mezi dvanácti městy, kterým vláda pomáhá s integrací romské menšiny, jsou například Brno, Cheb, Ústí nad Labem, Most, Břeclav nebo Ostrava.

Marek Podlaha upozorňuje, že vzhledem k nynější situaci Agentura operuje a pomáhá i v Litvínově skrze oblastní charitu Most.

Lidé z Agentury ale říkají, že za problémy mohou sami litvínovští politici. Předešlé vedení města podle nich místo systémových kroků rozprodávalo majetek. "Problémy se jim tam jenom nakumulovaly," říká mluvčí ministryně pro lidská práva Petr Koubek.

Současná litvínovská radnice už na plánu pracuje. Jeho tvorba však trvá několik let a stojí peníze, které mohou v rozpočtech menších měst chybět. "Na příští rok máme na komunitní plán vyčleněno sedm set tisíc korun," uvádí Klika.

Jiří Čunek, ministr a předseda KDU-ČSL
Jiří Čunek, ministr a předseda KDU-ČSL | Foto: Ondřej Besperát
Čtěte také:
Čunek hasí romsko-bílý problém v Litvínově

Místostarosta Litvínova říká, že dostává z úřadu Džamily Stehlíkové tipy, o jaké dotace se hlásit. "My ale teď potřebujeme rychlou pomoc. Potřebujeme přímé peníze od vlády," říká.

Komunitní plánování

- Komunitní plán je strategie města v oblasti sociálních služeb, tedy konkrétní představa, jaké služby chce město v této oblasti provozovat nebo nabízet. Může využít svých vlastních zdrojů nebo přispívat neziskové organizaci. 
- Schválená strategie do určité míry zavazuje město uvolňovat na schválené projekty peníze.
- Pokud plán neexistuje, nemají organizace jistotu. V Litvínově s městem dlouhodobě spolupracuje pouze Charita a K-centrum.

Svou chybu město přiznává, současnou krizi už ale zvládnout nedokáže.

Džamila Sethlíková je nyní v Kanadě, kde jedná o vízové povinnosti. Vzkazuje ale, že na sebe bere zodpovědnost za to, že v Litvínově dojde ke zklidnění napětí. "Janovští rozhodně nezůstanou sami," říká. Do Litvínova se chystá příští týden.

Janov na tom není špatně

V České republice je podle průzkumu z loňského roku přes 330 ghett a podle odborníků z Člověka v tísni, kteří pracují ve vyloučených lokalitách na severu Čech, se zachovala logicky.

"Janov na tom není tak špatně, jsou desítky mnohem horších míst," říká Miroslav Brož, který pracuje v ghettech v Ústí nad Labem.

Záběr z pochodu radikálů Litvínovem směrem k sídlišti Janov.
Záběr z pochodu radikálů Litvínovem směrem k sídlišti Janov. | Foto: Tomáš Adamec

Ústecký kraj čelí problémům s ghetty dlouhodobě. Je jich tu nejvíce z celé republiky a také největší podíl obyvatel, 27 procent, označuje romská ghetta za dominantní problém kraje.

V kraji je velké množství levných bytů a stěhují se sem velké skupiny Romů. V současnosti zde žije 31 procent Romů z Česka, tedy mezi jedna až dvaadvaceti tisíci, nejvíce z celé země.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte blog Ivana Gabala: Vstoupili jsme do období etnických konfliktů  
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy