TOP 09: Právo je základ státu (když se hodí Kalouskovi)

Martin Fendrych Martin Fendrych
13. 9. 2013 12:45
Komentář: TOP 09 by ráda právní stát, ale Miroslav Kalousek napadá justici a policii.
Miroslav Kalousek je česká jednička v napadání policie a státních zástupců.
Miroslav Kalousek je česká jednička v napadání policie a státních zástupců. | Foto: Vojtěch Marek

Ve čtvrtek TOP 09 odstartovala předvolební kampaň. Předseda Karel Schwarzenberg představil hlavní motiv celé kampaně: „Musí existovat právní stát, který především hájí svobodu. Svoboda a právo je základ našeho státu a na tomto je tento program postavený.“

Právní stát by byl fajn, to se musí nechat, nemálo lidí by si ho přálo, snad dokonce většina. Avšak dost klíčových českých politiků po něm touží stejně mocně jako maratonec po úplavici. Výrok knížete, že právní stát „především hájí svobodu“ můžeme odkývat. Ale jakou svobodu? Co je svoboda pro knížete a co je svoboda pro jeho kamaráda, místopředsedy a skutečného šéfa topky, Miroslava Kalouska? A co pro exministra financí znamená pojem právní stát?

O čem mluví Schwarzenberg, to víme. Při zahájení kampaně dnes nejsilnější pravicové strany mluvil o tom, zda má největší strach z poloprezidentské vlády, nebo z Miloše Zemana. Řekl, že z toho strach nemá. „Ale mám strach, že se zase bystře, rychle a ohebně přizpůsobujeme vyšší moci. Z toho mám strach.“ Předseda topky svádí už rok osobní souboj s Milošem Zemanem. Začalo to v prezidentské kampani, pokračovalo, když Zeman vyhrál a kníže byl šéfdiplomat. Pro Schwarzenberga je důležité, aby se neměnil parlamentní charakter české demokracie. Samozřejmě je to důležité, ale lidi o dost víc zajímá právní stát v jiném smyslu: chytá tu policie korupčníky, mafiány?

Schwarzenberg sto sáhů nad zemi

Právní stát se neodvíjí od toho, že se Schwarzenberg a Zeman nesnášejí. Nerozvíjí se odshora. Nahoru se totiž dostávají osoby, které jsou výsledkem, funkcí toho, jak stát vypadá, jestli je skutečně právním státem nebo ne. Jestli v něm právo funguje a smí fungovat.

Je důležitější, aby policie vyšetřila, zda byl nákup letadel CASA pro armádu předražen a kdo za to dostal zaplaceno, nebo to, zda Livia Klausová půjde jako klientka Zemana, který jejímu muži vrací podporu v kampani, do Bratislavy? Je důležitější, že Zeman až do krajnosti a komunisticky-pozitivisticky využívá ústavu, nebo to, aby vrchní státní zástupce Ivo Ištvan vyšetřil kauzu Jany Nagyové a napojení politiků na české kmotry?

Karel Schwarzenberg: "Musí existovat právní stát, který především hájí svobodu."
Karel Schwarzenberg: "Musí existovat právní stát, který především hájí svobodu." | Foto: Vojtěch Marek

Schwarzenberg se pohybuje sto sáhů nad zemí. Je milé, je v pořádku, že hlídá ústavnost, správné pojetí ústavy. Ale i pro jeho voliče je jistě důležité, aby se u nás nevybíraly desátky ze státních zakázek, aby politici nepracovali pro státní byznysmeny atd.

Jestli je pro TOP 09 právo základem státu, proč Kalousek imrvére napadá policii a státní zástupce? X-krát jsme četli vyjádření znalců, že nákup letadel CASA byl předražený. Expert, kterého si najala policie, škodu spočítal na 658 milionů korun. To je přece vážná věc, víc než půl miliardy. Kalousek na to řekl, že u takové zakázky nelze cenu s ničím porovnat, určit. Absurdní. Atakoval vyšetřovatele případu Jiřího Mazánka. Údajně mu řekl, že „u policie skončil“. (Zaražený Mazánek o tom napsal služební záznam a poslal ho dozorujícímu státnímu zástupci Janu Kořánovi z Vrchního státního zastupitelství.)

Vlasta Parkanová coby ministryně obrany podepsala předražený nákup letadel CASA. Asi ji napálili její úředníci. Je vinna?
Vlasta Parkanová coby ministryně obrany podepsala předražený nákup letadel CASA. Asi ji napálili její úředníci. Je vinna? | Foto: Tomáš Adamec

Nešlo jen o případ letadel CASA a Vlasty Parkanové (TOP 09). Tam by se ještě dalo chápat, že se jí Kalousek chtěl coby „svého člověka“ zastat. Ještě drsněji se ovšem vyjadřoval při kauze Nagyová. Neustále útočil na Ivo Ištvana a policii. Ve chvíli, kdy poprvé po letech zřejmě dělala to, co měla. Pod kontrolou žalobců a soudců.

Na nás nesmí, na ostatní je pustíme

Kalouskovi policie a justice vyhovuje jen tehdy, když funguje, jak se mu to hodí. Přivítal absurdní rozhodnutí soudců Nejvyššího soudu, který potvrdil, že na půdě sněmovny se poslanci klidně mohou dohadovat o úplatcích. (Podle Kalouska není úplatkem trafika za to, že položím mandát, aby vláda mohla pokračovat.)

Bylo fascinující vidět, jak Petr Nečas (tomu šlo o milenku), Miroslav Kalousek, Václav Klaus, Mirek Topolánek a další zastánci svobody a demokracie mluvili o státu, kde „vládnou muži v kuklách“, o „prokurátorské republice“, o „ohrožení demokracie“ atd.To vyšetřování se jim nelíbilo, zjevně je ohrožovalo. Každého jinak. A tak se zakousli do policie a do žalobců, ale de facto i do soudců. Přitom ti všichni v této kauze po dlouhé době křísí chcípající právní stát!

Jestli Kalousek někoho opravdu nemá rád, je to olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan.
Jestli Kalousek někoho opravdu nemá rád, je to olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. | Foto: Vojtěch Marek

Citujme z 11. bodu topkařského programu (Bezpečnost, boj s kriminalitou a korupcí): „V posledních letech jsme byli svědky řady trestních stíhání, která se dotýkala nejvyšších politických sfér, ať už stran vládních nebo opozičních. Některá byla vedena profesionálně, jiná diletantsky, některá zřejmě za účelem diskreditace politických protivníků. Ať už tato řízení byla důvodná či nikoliv, měla společný jeden podstatný rys – policii a státnímu zastupitelství byl dán volný prostor je vést. To je nepochybně zásluhou naší vlády, která zbavila represivní složky politických tlaků.“

„Profesionálně“ bylo zřejmě vedeno zatčení poslance ČSSD Davida Ratha, kdežto atak vládních poslanců, Vlasty Parkanové a Jany Nagyové byl veden „diletantsky“.

Jakýpak potom právní stát? S Kalouskem včele je to směšné, on chce právní stát jen tehdy, kdy mu vyhovuje, jedná v jeho prospěch. V ostatních případech vidí útok na demokracii. Právní stát à la Kalousek? My si můžeme dělat, co chceme, prodávat mandáty a podepisovat předražené zakázky, ale zbytek země ať seká dobrotu. Nebo jinak: Na nás státní zástupci a policajti nesmí, na ostatní ano.

„Veřejné rozpočty odevzdáváme v neskonale lepším stavu, než jsme je převzali,“ pravil Kalousek při startu kampaně. To ano. Ale stát odevzdávají v děsivém stavu.

 

Právě se děje

Další zprávy