Praha - Sněmovna schválila zákonné podmínky, za nichž se budou moci organizace stát veřejně prospěšnými společnostmi.
Opoziční ČSSD mezi ně navrhla automaticky zařadit i odborářské organizace, i když by podmínky nesplňovaly. Získala proto ale jen komunisty a Věci veřejné. Zákon o statusu veřejné prospěšnosti ale ještě dostane k projednání Senát, v němž má levice většinu.
Mezi nové navrhované podmínky patří například vyšší nároky na vedení účetnictví, dodržování pravidel znemožňujících vyvést ze společnosti majetek či povinnost zřídit kontrolní orgán. Návrh má podle ministerstva spravedlnosti zajistit vyšší transparentnost u společností se statusem veřejné prospěšnosti. Takovéto firmy by totiž měly mít různé výhody.
Veřejnou prospěšnou společnost definuje velmi obecně občanský zákoník, který začne platit počátkem příštího roku. Podle něj taková firma přispívá k dosahování obecného blaha, své jmění využívá hospodárně k veřejně prospěšnému účelu, majetek nabyla z poctivých zdrojů a na její rozhodování mají podstatný vliv pouze bezúhonné osoby. Detailnější úprava zatím neexistuje a podle ministerstva se nyní používá výklad, podle kterého se o dosahování obecného blaha snaží pouze neziskové organizace.
Veřejně prospěšnou by se podle návrhu mohla stát i společnost, která je výdělečná. V zakladatelské smlouvě by ale musel být povinně uveden způsob použití zisku. Na firmu pak bude muset dohlížet její vlastní orgán, kontrolovat ji však bude také stát, veřejnost nebo dárci. Hlavní kontrolní pravomoc mají mít finanční úřady a soud. Na soudu bude také to, zda bude považovat činnost společnosti za veřejně prospěšnou a udělí jí status.