Kdo se dostane do Parlamentu? Získají politické strany a hnutí tolik hlasů, kolik jim přisuzují průzkumy? Kdo zvolil účinnou předvolební kampaň a kdo „sáhl" úplně mimo?
Na tyto a podobné otázky kolem voleb jste se mohli ptát dnes do jedenácti hodin Vladimíry Dvořákové, vedoucí katedry politologie na Fakultě mezinárodních vztahů VŠE v Praze (v listopadu 2003 se stala první ženou mezi profesory politologie jmenovanými v České republice).
Vladimíra Dvořáková se věnuje tzv. srovnávací politologii, tedy například přechodu totalitních režimů k demokracii. Svůj kritický pohled na současnou situaci v České republice shrnula v knize Rozkládání (rozkrádání) státu.
Politickou scénu komentuje Vladimíra Dvořáková i ve svém blogu na Aktuálně.cz. Zatím poslední příspěvek byl věnován menším politickým stranám a hnutím, jejich šancím dostat se do Sněmovny, jejich případnému koaličnímu (či vyděračskému) potenciálu.
„Malé politické strany můžeme schematicky rozdělit do dvou základních skupin. Do první skupiny patří strany, které se snaží oslovit především „volné voliče", jejichž hlavní postoje a hodnoty nejsou ve velkých stranách příliš reprezentovány. Do druhé skupiny pak strany, jež usilují o „uloupnutí" perníčku z voličského prostoru doposud obsazovaného velkými politickými stranami," napsala Vladimíra Dvořáková.