Blogy 2013: Co jste nevíce četli, o čem debatovali

Libor Stejskal Libor Stejskal
28. 12. 2013 10:18
Nejvíce příspěvků zaznamenal text o Češkách unesených v Pákistánu. Přes tisíc.
Foto: Jiří Kropáček

Stránky blogů na Aktuálně.cz jsou zase o něco starší (příští rok v březnu jim už bude sedm let), za uplynulých dvanáct měsíců bohatší o tři a půl tisíce nových blogů (celkový počet od jejich vzniku se blíží 22 tisícům, vloni jich pro zajímavost blogeři napsali též zhruba tři a půl tisíce, tedy v průměru deset nových denně) a několik stovek tisíc čtenářských příspěvků. A co je podle nás neméně důležité: zdejší blogy se čtou, respektive se o nich diskutuje zase o něco více než vloni.

A tak si jako koncem každého kalendářního roku dovolím pár statistickým údajů, čísel a odkazů.

Vůbec nejvíce blogů od minulého ledna publikoval Brit žijící v Praze, James de Candole (204, reálně jich ale napsal polovinu, druhou polovinu tvoří překlady jeho anglicky psaných textů do češtiny), v první desítce jsou ještě Jiří Pehe (141), Karel Hvížďala (103), Jana Zwyrtek Hamplová (57), Pavel Kopecký (55), Petr Havlík (54), Jan Burian (54), Tomáš Sedláček (52), kreslíř Vhrsti (53) a Stanislav Komárek (47).

V uplynulém roce čtenáře nejvíce zaujal text Ondřeje Bednář (Hanka, Tonča a JXD), ve kterém polemizoval s některými ohlasy na únos dvou mladých Češek v Balúčistánu. Zaznamenal před 83 tisíc návštěv. Mezi deset nejčtenějších patří též blog Tomáše Sedláčka (Nevoliči volí nejvíce - slušnost proti urážkám, přes 77 tisíc), Václava Klause (Zpěv, přes 63 tisíc), Marka Váchy (S trávou je to v pohodě, přes 61 tisíc), Matěje Hollana (Všechny argumenty, proč volit Miloše Zemana, přes 56 tisíc), Karla Janečka (Prezidentské volby a naše budoucnost, přes 52 tisíc), Jana Hnízdila (Otevřený dopis prezidentovi republiky, též přes 52 tisíc), Michala Škopa Test ignorance, dva texty Jana Urbana (Zeman, Rusnok, Pecina – proč musí policie pospíchat, přes 52 tisíc a 3L Zeman – loutka, lhář a Lukoil, 44 tisíc).

Absolutně nejčtenějším textem v historii blogů na Aktuálně.cz zůstává první příspěvek Jana Švejnara Václav Klaus nemluví pravdu. Do dnešních dnů zaznamenal bezmála 350 tisíc návštěv.

Dva výše uvedené texty - Ondřeje Bednář a Václava Klause – se též dostaly mezi deset těch, o nichž se letos nejvíce diskutovalo. Vůbec nejdelší debatu vyvolal Význam zákazu nošení šátků pro likvidaci světového terorismu od Dalibora Špoka (přes třináct set vstupů) a dva texty Jana Urbana - Nečas o odsunu a Trestejme popírače násilností při divokém odsunu Němců, oba přes tisíc příspěvků). První desítku doplňují ještě Magie všedního dne od Martina Jarolímka (přes devět set), Co se to děje a kam to povede? od Drahomíra Radka Horvátha (bezmála devět set) a další dva texty Jana Urbana (Není dobrého ďábla… a Vyhnání a český nacionální socialismus, oba kolem 800 replik). Z "desítky" jsem vyřadil své dva blogy, v nichž jsem jen vyzval k diskusi nad právě skončenou předvolební debatou prezidentských kandidátů resp. nad sněmovními volbami.

Od začátku roku 2013 začalo postupně na tyto stránky přispívat 32 nových blogerů, mezi jinými například kardinál Dominik Duka (pravda jiní zase psát přestali, jejich blogy byly přesunuty mezi ty neaktivní, několikaletou sérii velmi zajímavých textů Alexe Koenigsmarka bohužel letos ukončila jeho smrt).

Zajímavá čísla nabízí i tzv Google Analytics (nástroj stejnojmenného portálu, který sleduje nejrůznější statistiky o internetových stránkách). Podle nich blogy na Aktuálně.cz zaznamenaly od začátku roku bezmála přes třináct miliónů dvě stě tisíc tzv. page views (v češtině se to dost složitě opisuje, jde v zásadě o „zhlédnutí“ všech stránek blogů dohromady za určité časové období), přičemž vloni to bylo něco málo přes dvanáct miliónů sedm set tisíc. Tzv. visits neboli návštěv napočítal Google více než sedm a půl miliónu (v tomto případě jde o každé jedno nahlédnutí na blogy a „listování“ jimi, což třeba někdo dělá i několikrát za den, přičemž každá taková návštěva se počítá zvlášť, vloni to bylo 7 260 369).

Další údaj, který se dá z Google vyčíst, jsou tzv. users tedy počet zařízení, z nichž se někdo na blogy za uplynulý rok podíval. To vychází celkem na dva a tři čtvrtě miliónu jednotlivých PC, tabletů, mobilních telefonů a podobných „udělátek“ za právě uplynulý rok (vloni to bylo necelých dva a půl miliónu). O kolik lidí reálně jde, si netroufám odhadnout (někdo třeba chodí na blogy z PC v práci, z notebooku doma a i z mobilu. Na jiném počítači se pro změnu střídá několik lidí).

Jsme rádi, že máte o stránky blogů takový zájem a vynasnažíme se, aby tomu ani v příštím roce nebylo jinak.

Za vaši přízeň děkujeme.

 

Právě se děje

Další zprávy