NATO musí zůstat silné i v době škrtů, míní Vondra

ČTK ČTK
10. 11. 2012 11:48
V Praze druhým dnem probíhá jednání Parlamentního shromáždění NATO
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - NATO musí zůstat silné, a to i v době finančních škrtů, prohlásil český ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) na sobotním jednání Parlamentního shromáždění Severoatlantické aliance v Praze.

Cestou pro země NATO, jak neztratit vojenské schopnosti, je podle něj prohloubení spolupráce. Po roce 2014, kdy NATO ukončí své angažmá v Afghánistánu, čeká Vondra větší spolupráci armád, poučených z působení v misi ISAF, na domovském území aliance.

Jednání Parlamentního shromáždění NATO, poradního orgánu aliance, dnes v pražském Kongresovém centru pokračuje druhý den. Delegáti z parlamentů členských zemí aliance ve výborech debatují o aktuálních bezpečnostních výzvách a problémech ve světě.

Vondra v úvodním vystoupení zdůraznil, že NATO musí zůstat silné, aby mohlo plnit svou základní roli, tedy poskytovat kolektivní obranu členům. "Někdo může mluvit o potřebě znovu definovat účel NATO. Tady bych byl konzervativní a varoval před podobnými pokusy," prohlásil Vondra.

Úspěšná transformace

Redefinování smyslu aliance byl podle něj úkol pro 90. léta a minulou dekádu a podařil se.

"NATO už se úspěšně transformovalo a jeho základní úkol se nezměnil," zdůraznil ministr.

Aby se členské země mohly zapojit do kolektivní obrany, musí být schopné individuální obrany a ani v době rozsáhlých škrtů obranných výdajů na bezpečnost nerezignovat. Finanční krize západních zemí podle Vondry nezmizí přes noc a každý odpovědný politik si to musí uvědomovat.

Řešením je proto odpovědné utrácení a mezinárodní spolupráce, míní Vondra. Připomněl, že v ČR se za posledních pět let obranné výdaje snížily o více než 20 procent.

"Nevzdali jsme se armády, která může bránit zemi a zároveň splnit své závazky," zdůraznil ministr.

Žádná jízda zadarmo

Podle Vondry bude mít mezinárodní spolupráce v rámci NATO smysl jedině, pokud se některé země pouze "nepovezou zdarma" či nepodkopou alianční jednotu.

"Musíme se zaměřit na oblasti, kde lze dosáhnout zlepšení schopností, a ne pouze šetřit," podotkl ministr. Připomněl české zaměření na obranu proti zbraním hromadného ničení, vrtulníky a vznikající výcvikové středisko pilotů a logistiku.

Angažmá v misi ISAF v Afghánistánu země NATO naučilo, jak pracovat v nepřátelském prostředí společně s partnery. "To byl klíčový motor za transformací aliance," řekl Vondra.

Po odchodu z této země v roce 2014 se podle něj bude moci aliance znovu podívat na svůj koncept interoperability a zkušenosti zapojit do výcviku a obnovy vojsk. Přesto jsou zkušenosti z afgánského boje s teroristy jen částí toho, co musí armády NATO umět. "Musíme se vrátit ke kořenům a zaměřit se na spolupráci na našich vlastních územích," zdůraznil Vondra. V příštích pěti letech proto čeká zvýšení počtu společných cvičení a vojenských výměn mezi spojenci.

S reformou českých ozbrojených sil delegáty seznámil náčelník armádního generálního štábu Petr Pavel.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 49 minutami

Babiš nemá s Kulhánkem jako případným ministrem zahraničí problém. Ve čtvrtek se sejde i se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) nemá problém s kandidátem ČSSD na ministra zahraničí Jakubem Kulhánkem (ČSSD). Řekl to ve středu Rádiu Z. Prezident Miloš Zeman přijme Kulhánka ve čtvrtek na zámku v Lánech. Kulhánek má ve funkci nahradit odvolaného Tomáše Petříčka (ČSSD). Dosud svou nominaci nechtěl komentovat s tím, že se k ní vyjádří až po schůzi se Zemanem.

Spolupráce by podle Babiše mohla být ještě lepší než s jeho předchůdcem v čele české diplomacie Tomášem Petříčkem (ČSSD). Ve čtvrtek ráno se chce premiér s Kulhánkem sejít, řekl novinářům. "Budeme diskutovat o zahraniční politice," řekl Babiš. Dodal, že Kulhánka považuje za pracovitého a slušného člověka.

Kulhánek je dlouhodobým Hamáčkovým spolupracovníkem. Zastával také pozici náměstka pro řízení sekce bezpečnostní a multilaterální na ministerstvu zahraničí v době, kdy úřadu šéfoval Zaorálek. Náměstkem byl také na ministerstvu obrany. Kulhánek studoval mezinárodní vztahy na Univerzitě Karlově v Praze, magisterský titul má z washingtonské Georgetown University.

Po Kulhánkově nástupu na ministerstvo vnitra média upozornila na jeho angažmá v čínské společnosti CEFC Europe, kam nastoupil po odchodu z ministerstva zahraničí. Experti oslovení Hospodářskými novinami to vnímali jako bezpečnostní riziko. "V minulosti jsem působil ve firmě jako externí konzultant a mimo jiné jsem se věnoval analýze investičních projektů a regulačnímu prostředí v EU," řekl k tomu tehdy Kulhánek.

Zdroj: Domácí
před 1 hodinou

Irská komise prošetřuje Facebook kvůli únikům osobních dat uživatelů

Irská Komise pro ochranu dat (DPC) začala vyšetřovat americkou internetovou společnost Facebook v souvislosti s rozsáhlým únikem osobních údajů uživatelů. Komise oznámila, že zkoumá, zda firma neporušila pravidla Evropské unie na ochranu soukromí.

Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevily soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození.

DPC uvedla, že se v souvislosti s touto zprávou obrátila na firmu Facebook. Dodala, že na základě informací, které od ní získala, dospěla k názoru, že mohlo dojít k porušení pravidel EU na ochranu soukromí, jež jsou známá pod zkratkou GDPR (General Data Protection Regulation). DPC je v EU hlavním regulátorem firmy Facebook, protože evropské ústředí podniku se nachází v Irsku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Futsalisté na Euro po porážce v Polsku nepostoupili

Čeští futsalisté se na mistrovství Evropy v příštím roce neprobojovali. Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna v závěrečném šestém utkání kvalifikace prohráli v Polsku 5:8 a ve čtyřčlenné skupině obsadili nepostupové třetí místo.

Po domácí remíze 3:3 s Polskem z minulého týdne potřeboval český celek k přímému postupu na šampionát zvítězit. Hosté, kteří byli mírným favoritem, začali náporem a už ve třetí minutě otevřel skóre s pomocí tyče Janovský. Poláci třemi góly otočili stav, ale ještě do pauzy srovnali David Drozd s Koudelkou.

Na začátku druhé dvacetiminutovky Seidlerova přízemní střela překvapivě zapadla do sítě a Češi znovu vedli. Poté ale začal zářit polský střelec Leszczak, který během minuty obrátil skóre. V 37. minutě z penalty zkompletoval hattrick a hosté už na zvrat neměli. Leszczak se nakonec pár sekund před závěrečným hvizdem dočkal čtvrté branky v zápase.

Český tým si ve skupině připsal dvě kontumační výhry 5:0 nad Norskem, v dalším průběhu už ale nezvítězil. Svěřenci trenéra Neumanna nenavázali na překvapivý postup na letošní mistrovství světa, které bude hostit Litva.Další zprávy