Mezi pyramidami i orangutany. Historické snímky z exotických cest českých badatelů

Mezi pyramidami i orangutany. Historické snímky z exotických cest českých badatelů
Cestovatel Enrique Stanko Vráz s mláďaty orangutana. Kalimantan, Sarawak, dnešní Malajsie. 1896. Kolorovaný snímek
Cestovatelé Bedřich Machulka (vlevo) a Richard Štorch slaví Vánoce v Tripolisu v Libyi. 1898–1902. Kolorovaný snímek
Muž z kmene Bari, Súdán. 1906–1914. Kolorovaný diapozitiv k přednášce Bedřicha Machulky
Cestovatel Joe Hloucha (stojící vlevo), japonský vojenský přidělenec Eitaró Nambu (stojící vpravo) a skupina čínského kouzelníka Čing Ling Fu v domě U Halánků 3. října 1905. Kolorovaný snímek
Foto: Aktuálně.cz / Archiv Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur / Národní muzeum, Sbírka historických fotografií, sig. 193-125, Kolorizace černobílého snímku: Dan Poláček
Dan Poláček Domácí Dan Poláček, Domácí
24. 5. 2024 10:33
Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur v Praze slaví 150 let od svého otevření. Podívejte se na kolorované historické snímky z exotických cest českých badatelů i z počátků existence muzea.

Když mecenáš a sběratel Vojtěch Náprstek otevřel v květnu 1874 České průmyslové muzeum, doufal, že propagací novinek ze světa techniky zvýší úroveň české vědy a řemesel. Zaměření muzea se ale ještě během jeho života zásadně změnilo. 

Během svého pobytu v Severní Americe projevoval Náprstek zájem o kulturu původních obyvatel tohoto kontinentu. I proto mu vděční krajané často posílali různé předměty dokumentující život a minulost indiánů. Obdobné artefakty z jiných koutů světa získával Náprstek prostřednictvím cestovatelů, jejichž výpravy finančně podporoval. Dnes má muzeum zhruba 20 tisíc předmětů z Ameriky. 

Původně okrajová etnografická kolekce svým rozsahem i významem postupně zastínila sbírku technických exponátů průmyslového muzea. Proměna na čistě etnografickou instituci byla završena po Náprstkově smrti. V polovině 20. století se muzeum zaměřilo výhradně na neevropské kultury, jako jediné v Česku.

Náprstkovo muzeum oslaví své 150. výročí akcí Etnopiknik v sobotu 25. května. Po celý den budou pro návštěvníky otevřené stánky s exotickými specialitami z celého světa, zazní ukázky tradiční hudby, tanců nebo bojových sportů. Děti i dospělí budou moci tvořit ve výtvarných dílnách. Vstup na akci je zdarma.

 

Právě se děje

Další zprávy