Náboženská mapa Česka: Katolické obce na jihovýchodě Moravy a ateistický sever Čech

Aleš Vojíř jkr Aleš Vojíř, jkr
Aktualizováno 1. 4. 2024 6:57
U příležitosti Velikonoc analyzoval deník Aktuálně.cz počty věřících i ateistů ve všech obcích Česka. Nejvíce některé náboženství vyznávají lidé na jihovýchodě Moravy, nejméně naopak na severu Čech. Data za posledních 30 let ukazují, že výrazně ubývá těch, kteří se hlásí k římskokatolické církvi.

Nedašov je obec na Valašsku rozkládající se při hranicích se Slovenskem. Žije v ní přes třináct stovek obyvatel. "V obci je úplná základní škola, mateřská škola, ordinace praktického a zubního lékaře, dům s pečovatelskou službou a poštovní úřad," stojí ve věcném popisu na jejích webových stránkách.

Video: Datavize Aktuálně.cz

Nedašovu zároveň přísluší jedno celorepublikové prvenství: během posledního sčítání lidu se v obci přihlásilo 855 z tamních 1315 obyvatel, tedy 65 procent, k římskokatolické církvi. To je nejvyšší podíl ze všech více než šesti tisíc tuzemskými měst a vesniček.

A vedlejší Nedašova Lhota se 62 procenty římských katolíků se zařadila hned na druhé místo. Ostatně není divu - právě v obcích Zlínského kraje na moravsko-slovenském pomezí se nachází nejvíce lidí, kteří se hlásí k římskokatolické církvi.

V celé republice žije podle údajů ze sčítání 741 tisíc římských katolíků. Dalších 236 tisíc lidí pak do formulářů vyplnilo, že se cítí být "katolíky" bez bližšího určení. Když se k nim připočítají i další věřící, ukáže se, že jejich počet od sametové revoluce významně klesl. V roce 1991 se za věřící prohlásilo 4,5 milionu Čechů, během sčítání v roce 2021 to bylo už jen 2,3 milionu obyvatel.

Skoro polovina obyvatel Česka do formulářů při sčítání vyplnila, že jsou nevěřící. Téměř třetina lidí pak nechala kolonku o náboženské víře prázdnou, její vyplnění bylo ve sčítacích formulářích dobrovolné. Z těch, co ji vyplnili, tvoří nevěřící 68 procent. 

Nejateističtější oblastí Česka je pohraničí na druhé straně republiky, tedy v bývalých Sudetech. Zcela nejvyšší podíl nevěřících podle dat ze sčítání žije ve vesničce Kařízek, rozkládají se ve vnitřní periferii na rozhraní Plzeňského a Středočeského kraje. Z tamních 56 sečtených obyvatel se za ateisty prohlásilo 46 lidí, tedy 82 procent. Na druhé místo se zařadila obec Sirá, která se rozkládá pět kilometrů vzdušnou čarou od Kařízku. Z tamních 149 obyvatel je 114 ateistů, tedy 77 procent.  

Lidé, kteří na otázku náboženství během sčítání odpověděli, mohli deklarovat, zda jsou věřící, a libovolným slovním zápisem uvést náboženský směr, hnutí, církev nebo společnost, ke které se hlásí. Ve výsledcích tak lze vedle členů tradičních církví a náboženských směrů najít třeba 21 tisíc rytířů Jedi. Těch tak v Česku žije například čtyřikrát více než muslimů.

 

Právě se děje

Další zprávy