Několik tisíc lidí protestovalo na Václavském náměstí proti vládě Andreje Babiše

ČTK ČTK
20. 6. 2021 18:31
Odpůrci premiéra dnes odpoledne v centru Prahy vyjádřili svůj nesouhlas se současným kabinetem. Akci organizoval spolek Milion chvilek, který hned na jejím počátku vystavil ministrům symbolický účet za problémy a kauzy, jež provázejí jejich vládnutí. Podle policie se demonstrace zúčastnilo na pět tisíc lidí.
Nedělní demonstrace organizovaná spolkem Milion chvilek na pražském Václavském náměstí.
Nedělní demonstrace organizovaná spolkem Milion chvilek na pražském Václavském náměstí. | Foto: ČTK

Na jednom z nejdůležitějších pražských náměstí dnes odpoledne převládaly vlajky Evropské unie. Lidé si stejně jako na předchozí akce Milionu chvilek donesli transparenty, které vyzývaly k rezignaci ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO. Objevila se i hesla proti šéfovi vlády Andreji Babišovi a proti spojenectví prezidenta Miloše Zemana s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem.

"Milion chvilek začíná kampaň za demokracii, která potřebuje každého z vás, " prohlásil v úvodu protestu předseda pořádajícího spolku Benjamin Roll. "Zapojit se musíme všichni," dodal. Jedině tak podle něj lze porazit hnutí ANO. "Příští vláda bude mít jediný úkol: napravit chyby vlády současné," dodal.

Účastníci protestu dávali i na plakátech najevo, jaké mají politické preference. Hned v počátku demonstrace vznikla drobná rozmíška, protože na ni s transparentem proti Babišovi dorazila i skupina podporující stranu Svobodní. Tu nakonec od ostatních protestujících oddělila policie, která na akci jako vždy dohlížela.

Akce byla podle pražského policejního mluvčího Jana Rybankého poklidná. "V průběhu demonstrace nedošlo k narušení veřejného pořádku," řekl ČTK.

Roll vyzval demonstranty, aby volili jednu z opozičních koalic. Vůči ostatním stranám - včetně hnutí Přísaha vedeného bývalým šéfem protimafiánského policejního útvaru Robertem Šlachtou - se vymezil. Zdůraznil, že do voleb již zbývá pouze 109 dní, a proto je podle jeho přesvědčení potřeba přesvědčit zejména doposud nerozhodnuté voliče.

Demonstranty přišli podpořit slovenský zpěvák Juraj Hnilica, hudebník Tomáš Klus a herec Jan Potměšil. Zpěvem české hymny pak akci ukončila nevidomá česká klavíristka Ráchel Skleničková. Pořadatelé na závěr uvedli, že by si přáli, aby se "Milion chvilek změnil v milion hlasů pro demokracii".

Lidé zaplnili horní třetinu náměstí. Mnozí se snažili v horkém počasí zůstat ve stínu okolních budov.

Spolek Milion chvilek vznikl po sněmovních volbách v roce 2017. Pořádá protesty a demonstrace, v nichž upozorňuje na kauzy spojené především s postavou premiéra Andreje Babiše. Spolku vadí, že je ve střetu zájmů a nedodržuje volební sliby. Předloni se v červnu na pražské Letné největší demonstrace Milionu chvilek zúčastnilo podle organizátorů přes 250 000 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy