Na sběrače kovů jsou zákony krátké, vždy mají náskok

sim
15. 4. 2008 14:56
Kontrolu dokladů mnohé sběrny nežádají
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Každý týden přinesou televize záběry poničených náhrobků, ze kterých kdosi odloupal kovové zdobení. Města si stěžují, že jim mizí mřížky u kanálů, opuštěné fabriky jsou nenápadně rozebírané na součástky.

Přesto politici doposud nenašli sílu, aby zlodějům kovů, kteří si chodí do sběren legalizovat krádeže, učinili přítrž.

Vládní politici - včetně ministra životního prostředí Martina Bursíka - tvrdí, že současná úprava je dostačující.

Fakta:

  • od obyvatel se ročně shromáždí zhruba sto tisíc tun kovového šrotu
  • každý rok policie zaznamená úmrtí při krádeži kovů. Například loni v lednu zahynuli dva mladicí ze skupiny, která rozebírala opuštěnou tovární halu v České Kamenici. V červenci 2007 se pak v areálu Poldi v Kladně zřítila část nevyužívané haly. Neštěstí si nakonec vyžádalo dva lidské životy a tři těžká zranění. Policejní vyšetřování dokázalo, že na místě rovněž sbírali železný šrot.
  • O neštěstí v Poldovce čtěte více zde

 

V Česku papírově platí, že pracovníci sběrných surovin nesmí vykupovat železo a další suroviny, aniž by si ověřili totožnost "prodávajícího".

"Zákon o odpadech dnes dává sběrnám kovošrotu povinnost vést evidenci osob, od kterých odebraly odpad," uvedl mluvčí ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar. "Tedy po každém, kdo přiveze do sběrny staré železo, musí obsluha vyžadovat občanský průkaz a údaje z něj zaznamenat. Pokud to nedělá, nedodržuje zákon."

Vyhláška navíc tuto povinnost upřesňuje tak, že je třeba evidovat i druh odevzdaného odpadu. Pokuta za porušení může dosáhnout až jednoho milionu korun.

Přesto se sběrny nebojí a mnohé berou cokoli. Dokázaly to opakové kontroly České obchodní inspekce. Když inspekce před časem zkontrolovala 74 provozoven, osmnáct z nich nepožadovalo občanský průkaz nebo jiný doklad totožnosti.

"Věci, které by mohly pocházet z trestné činnosti, jako jsou třeba svody, okapy či kanály, nevykupujeme. Bohužel jsou i sběrny, které se tomu nebrání," potvrdila v Mf Dnes i Anna Alušíková, která má sběrnu druhotných surovin v Holohlavech na Hradecku.

Skupina poslanců ČSSD a KSČM proto před časem připravila novelu zákona o odpadech, která by podmínky výkupu železného šrotu zpřísnila. Zatím prošla v prvním čtení, její podpora v dalších kolech hlasování ve sněmovně je nejistá.

Opoziční poslanci se nicméně mohou opřít o podoru komunálních politiků. Podle zjištění Aktuálně.cz přišel například kladenský starosta Dan Jiránek s vlastním plánem, jak proti zlodějům železa a barevných kovů přitvrdit.

Jiránek chce, aby sběrné suroviny či zastavárny napříště nemohly vyplácet lidem peníze na ruku, ale bezhotovostně na účet. Výjimka by se vztahovala pouze na šatstvo a knihy.

Jenže poloopuštěné objekty jsou rájem, v němž je stále co objevovat.
Jenže poloopuštěné objekty jsou rájem, v němž je stále co objevovat. | Foto: Ondřej Besperát
Čtěte více:
Plán: Zloději kovů nedostanou peníze na ruku
 

Právě se děje

Další zprávy