Plán: Zloději kovů nedostanou peníze na ruku

Pavel Baroch
30. 7. 2007 17:20
Kladno chce změnit zákon a zavést bezhotovostní platby
Potkat vlak by dnes už na mnoha vlečkách byla vzácnost. Zato míst, kam můžete přivézt náklaďák nebo kárku železného šrotu je v areálu bývalých železáren hned několik.
Potkat vlak by dnes už na mnoha vlečkách byla vzácnost. Zato míst, kam můžete přivézt náklaďák nebo kárku železného šrotu je v areálu bývalých železáren hned několik. | Foto: Ondřej Besperát

Kladno - Sobotní tragická havárie, kdy v sutinách zřícené haly v Kladně zemřeli dva lidé a další tři byli těžce zraněni, přiměla kladenského primátora Dana Jiránka oživit svůj plán, jak přitvrdit proti zlodějům železa a barevných kovů.

Právě opakované krádeže kovů jsou podle prvních odhadů hlavním důvodem, proč se hala v bývalém areálu kladenské Poldi zřítila.

Jiránek chce, aby sběrné suroviny či zastavárny napříště nemohly vyplácet lidem peníze na ruku, ale bezhotovostně na účet. Výjimka by se vztahovala pouze na šatstvo a knihy.

"Budu se snažit o změnu zákona, která by vyloučila možnost placení v hotovosti za použité zboží," slíbil Jiránek. Primátor si od toho slibuje, že se tak aspoň ztíží možnost prodávat zcizené kovy do sběrných surovin.

Jiránek dodal, že další jeho aktivita míří do trestního zákoníku. Chce zavést trest domácího vězení pro opakované pachatele lehkých trestných činů či přestupků, mezi něž patří právě i krádeže železa.

Poldi je plná železa
Poldi je plná železa | Foto: Ondřej Besperát

"Takový trest by sice pachateli umožňoval chodit do práce, ale znemožnil by mu po práci opustit jeho byt," řekl Jiránek.

Z ulic zmizelo deset kanálů za měsíc

Podle primátora Jiránka jsou dva mrtví vyvrcholením dlouholetého problému, s nímž se Kladno potýká. Zloději kovů nekradou pouze v poldovce, ale i přímo na kladenských ulicích.

"Během uplynulého roku jsme například zaznamenali v průměru okolo deseti ukradených poklopů od kanalů za měsíc," řekl Jiránek. Strážníci ani nestačili zjišťovat, kde opět kovová mřížka zmizela.

Nedostávalo se ani dopravních značek, které by řidiče varovaly.

Výměna jedné kanálové mřížky přitom vyjde na dva až 4,5 tisíce korun. Záleží na rozsahu poškození. Ukradené železné poklopy město většinou nahrazuje pryžovými.

Zloději kovů opakovaně kradou i zařízení společnosti ECK Generating, která distribuje elektřinu, teplo, zemní plyn a poskytuje telekomunikační služby. Mizí elektrické kabely i nosné konstrukce, na nichž jsou kabely umístěny.

"Dokonce jsou schopni odcizit i kabel pod napětím či naříznout plynovod pod tlakem," řekl Petr Karafiát ze společnosti ECK Generating. "Škody způsobené naší společnosti dosahují až několika milionů korun ročně."

Do Poldi bude zakázán vjezd

Kladno chce ztížit zlodějům krádeže také tím, že ke vjezdům do areálu Poldi postaví značky zákaz vjezdu.

"Pokud policisté přistihnou v areálu vozidlo, které tam nemá co dělat, budou moci celou věc vyřešit na místě pokutou, případně viníka čeká správní řízení," řekl první náměstek primátora Miroslav Bernášek.

Plynovody lákají zloděje kovů
Plynovody lákají zloděje kovů | Foto: Aktuálně.cz

Město je navíc v kontaktu se společnostmi, které v průmyslovém areálu sídlí. "Firmy většinou své objekty mají zabezpečeny proti vstupu, zloději však do těchto míst vnikají násilím," dodal Bernášek.

Sběrny občanky mnohdy nekontrolují

Podle zákona o odpadech nesmí pracovníci sběrných surovin vykupovat železo a další suroviny, aniž by si ověřili totožnost. Jak ovšem ukazují opakové kontroly České obchodní inspekce, mnohé sběrny to nedodržují.

Když inspekce před časem zkontrolovala 74 provozoven, osmnáct z nich nepožadovalo občanský průkaz nebo jiný doklad totožnosti.

"Tato zjištění jsme postoupili České inspekci životního prostředí," řekla mluvčí České obchodní inspekce Miloslava Fléglová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Policie dopadla muže, který v Chomutově ukradl auto i s ročním dítětem

Policie dopadla muže, který ve středu 12. ledna v Chomutově ukradl nastartované auto i s ročním dítětem. Šestačtyřicetiletého muže z Teplicka zadrželi v pátek večer, k činu se přiznal. Obviněn byl ze spáchání tří trestných činů - neoprávněného užívání cizí věci, krádeže a maření výkonu úředního rozhodnutí, řekla krajská policejní mluvčí Alena Bartošová. Vyšetřovatel podal zároveň státnímu zástupci návrh na vzetí obviněného do vazby, rozhodnout by se mělo podle mluvčí v pondělí.

Řidička vozu nechala ve středu své auto nastartované a odvedla starší dítě do školky. "Obviněný muž si dle svého vyjádření všiml u chomutovské školky nastartovaného vozu, chvilku prý vyčkával a poté vůz odcizil. Údajně se chtěl s autem jenom někam odvézt. Dítěte v autě si měl všimnout až po chvíli. Z tohoto důvodu vůz okamžitě odstavil a z místa odešel," doplnila Bartošová.

Policie po oznámení krádeže zorganizovala rozsáhlou pátrací akci. O několik desítek minut později si náhodní svědci nedaleko místa krádeže všimli odstaveného auta s rozsvícenými světly, ve kterém bylo malé dítě, a ihned zavolali policii.

S pátráním po neznámém zloději pomohly kamerové záznamy. Muže podezřelého z krádeže se pak podle Bartošové podařilo zadržet díky výzvě zveřejněné v médiích. "Tento případ, naštěstí bez vážného následku, je zároveň varováním pro řidiče, kteří nechávají svá auta s klíči v zapalování nebo dokonce nastartovaná. Případnému pachateli stačí jen pár sekund k tomu, aby se vozidla zmocnil," dodala policejní mluvčí.

Další zprávy