Na maturitní obory chce asi 114 tisíc žáků, o deset tisíc více než loni, hlásí Cermat

ČTK ČTK
13. 3. 2023 12:51
Na maturitní obory chce asi 114 tisíc žáků, o deset tisíc více než loni, hlásí Cermat

Přihlášky k jednotným přijímacím zkouškám k maturitnímu studiu na středních školách a víceletých gymnáziích podalo zhruba 114 tisíc uchazečů. Loni se ke zkouškám, které organizuje Cermat, přihlásilo 103 tisíc dětí. Jedná se o počty uchazečů přihlášených do 1. března, sdělila mluvčí Cermatu Jana Patáková.

V tomto školním roce se podle údajů ministerstva školství v devátých třídách základních škol učí asi 106 tisíc žáků, tedy zhruba o 33 procent víc než před čtyřmi lety. Vedle dětí z populačně silného ročníku se letos na střední školy hlásí také uprchlíci z Ruskem napadené Ukrajiny, kteří budou mít pro přijímací zkoušky upravené podmínky. "Na první řádný termín jednotných přijímacích zkoušek se přihlásilo zhruba 114 tisíc uchazečů a na druhý termín 98 tisíc uchazečů. Uchazeč má možnost si dát dvě přihlášky," sdělila Patáková.

Počet školáků, kteří ukončují základní vzdělávání, se v posledních letech zvyšuje. V loňském školním roce se v devátých třídách učilo 95 198 dětí, o rok dříve to bylo 90 286 a například ve školním roce 2018/2019 jen 79 703 deváťáků. Už loni si mnozí zájemci o studium na střední škole stěžovali na nedostatek míst v maturitních oborech. Problém se týkal hlavně Prahy, letos experti očekávají převis zájemců o vzdělání i v dalších městech.

 

Právě se děje

Další zprávy