Česko zažilo první tornádo letošního roku. Lovci bouřek ho potvrdili na jižní Moravě

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 4. 2023 18:55
V okolí Letovic na Blanensku se v pátek navečer při přechodu bouřkové oblačnosti objevilo slabé tornádo. Uvedl to Český hydrometeorologický ústav, šlo podle něj o první letošní tornádo v Česku. Že vzdušný vír dosedl na zem, potvrdila podle ústavu nezisková organizace Czech Thunderstorm Research Association. Hlášené nejsou žádné škody, hasiči likvidovali na třech místech popadané stromy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Nadace Partnerství

"Zpočátku panovala nejistota, zda způsobené škody byly z tornáda, nebo z postupující squall line (bouřkové linie, pozn. red.). Nutné vizuální potvrzení, že vír dosedl na zem a jednalo se o tornádo, provedli lidé z Czech Thunderstorm Research Association," sdělili meteorologové.

Lidé sdíleli na internetu několik fotografií a videí tohoto meteorologického jevu na Blanensku. "Je na nich vidět tromba pod bouřkovými oblaky a slabá rotace. Je těžké zjistit, zda se v krajině objevily i nějaké škody způsobené právě tímto případným tornádem. Zároveň se vyskytovaly škody způsobené silnějšími nárazy větru," řekl Peter Hruška z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Původně tak meteorologové hovořili pouze o trombě, ne o tornádu. "Kdyby náhodou měla nějaký kontakt se zemí, tak to bylo jen na chvíli v lese a bylo by to jen velmi slabé tornádo," doplnil Hruška před potvrzením tornáda.

Na sociálních sítích se objevila videa zachycující podobný jev v pátek také u Horního Štěpánova na Prostějovsku. "Na záběrech byla vidět nálevka, ale jestli to byla tromba a nedotklo se to země, nebo to bylo tornádo… to řekne jen terénní průzkumník," řekl serveru iDnes.cz Martin Tomáš z Českého hydrometeorologického ústavu. Podle něj však nebudou na místě nijak výrazné škody.

Bouřky se v pátek vyskytly ve více částech republiky, postupovaly od západu k východu a v této roční době jsou spíše vzácností. Vzdušné víry v podobě tromby na rozdíl od tornáda nepáchají škody. Lidé si těchto jevů všímají intenzivněji především po ničivém červnovém tornádu z roku 2021, které se prohnalo částí Břeclavska a Hodonínska. Tornádo o rychlosti přes 300 kilometrů za hodinu za sebou tehdy nechalo devastující škody na majetku a šest obětí na životech.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy