Na horách bude vydatně sněžit, řeky se mohou opět rozvodnit, varují meteorologové

ČTK ČTK
2. 1. 2024 11:44
Na Šumavě, v Krkonoších a Jizerských horách bude do čtvrtka vydatně pršet či sněžit. Za 48 hodin tam může spadnout mezi 60 a 80 milimetry srážek, přičemž na hřebenech připadne kolem 30 centimetrů sněhu. Vzhledem k tomu a očekávanému tání sněhu po oteplení v polovině týdne se opět zvednou hladiny řek odvodňujících horské oblasti. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu.
Lipno nad Vltavou v zimě.
Lipno nad Vltavou v zimě. | Foto: Jakub Plíhal

"V důsledku předpovídaných srážek očekáváme od úterního večera opětovné vzestupy hladin na tocích odvodňujících horské a podhorské oblasti Čech," uvedli meteorologové. Podle nich na řadě míst hladiny dosáhnou na první stupeň povodňové aktivity, zejména pak toky odvodňující horské oblasti Čech a Vysočiny. Na vyšší stupeň podle jejich předpokladu stoupnou hladiny v povodí horních toků Radbuzy, Otavy, Labe a Vltavy. V dalších dnech pak stoupnou i na dolních úsecích větších řek.

Vysoký stupeň povodňové pohotovosti, kdy se řeky mohou vylévat z břehů, tak platí do odvolání zejména pro oblasti Prachatic a Vimperka v Jihočeském kraji, pro jihozápad Plzeňského kraje a východní okresy Královéhradeckého kraje.

"Na Vltavě v Praze je řízenou manipulací odtok udržován nad úrovní 1. stupně povodňové aktivity, na horní Vltavě je v důsledku manipulací udržován zvýšený odtok pod Lipnem v Českém Krumlově," doplnili meteorologové.

Na třetím povodňovém stupni byla Vltava v Českém Krumlově od 28. prosince do silvestra. V úterý ráno tam podle informací hydrologů klesla na první stupeň povodňové aktivity, tedy na nejnižší ze tří stupňů.

 

Právě se děje

Další zprávy