Na Borech chyběla bezpečnostní opatření

Redakce DOM
10. 11. 2005 18:30
Plzeň/Praha - Jeden z dozorců plzeňské věznice na Borech, kterým v úterý utekli dva nebezpeční vězni, je kvůli zanedbání povinností postaven mimo službu.

Roman Čabrada a Rostislav Roztočil jsou stále na útěku. Vedení věznice však dozorce nepodezírá, že by jim při útěku pomáhali. Řekla to dnes mluvčí věznice Jana Bartošová.

"Přesto zatím nelze nic vyloučit. Šetření probíhá, bližší informace bychom mohli mít v pondělí," upřesnila mluvčí Generálního ředitelství vězeňské služby Lenka Smutná.

Bartošová doplnila, že ve věznici se v noci z úterý na středu změnil systém kontrol. "Budeme je dělat tak, aby nebylo předem jasné, kdy bude sčítačí prověrka," uvedla. Dosud se vězni přepočítávali v 10 a v 15 hodin. Mezitím se vězni sice kontrolovali po půlhodinách, ale jen zběžně. Kontroly nebyly jmenovité.

Uprchlí vězni byli v deset hodin při sčítání na nástupu, asi půl hodinu poté už odjížděli ukryti v bedně v nákladním voze. Utéct mohli i proto, že na výjezdu z vězení chyběla bezpečnostní opatření.

Generální ředitel vězeňské služby Luděk Kula přiznal, že výjezd z věznice se zvýšenou ostrahou není dostatečně zabezpečený. Na bráně vězení nejsou nainstalována žádná zařízení, jako jsou například rentgeny nebo infračervené kamery, která by dokázala v projíždějících automobilech odhalit ukryté lidi.

"Používá se tam pouze slabý rentgen, který tohle odhalit neumí," přiznal Kula. Poslechněte si celé audio.

Vězeňská správa přitom věznici během posledních tří let dvakrát modernizovala, jak ovšem dnes Kula přiznal - nedostatečně. Výroční zpráva Vězeňské služby České republiky za rok 2004 uvádí: "V průběhu roku došlo k modernizaci vstupních objektů u řady věznic. Jednou z nich jsou i plzeňské Bory, které tehdy získaly nové detekční rámy." Rentgenové zařízení ke kontrole zavazadel na vstupu do věznice nainstalovala vězeňská správa dokonce už o dva roky dříve, koncem roku 2002.

Vrahům tedy stačilo, aby se v dílně uvnitř vězení ukryli do dutiny vybudované v dřevěných paletách, které se na Borech vyrábí. Nechali se zabalit a auto je odvezlo přes bránu ven. "Je pravda, že na bráně se už náklad z této dílny nekontroluje. Považujeme ho za zaplombované zboží," uvedl Kula.

PŘEČTĚTE SI: Příběhy vrahů.

Šéf vězeňské služby říká, že po tomto incidentu se musí kontroly ve vězeních pro nejtěžší zločince ihned změnit. "Techniku, která by takové věci odhalila, nemáme ani na Mírově nebo ve Valdicích. Na její pořízení nebyly peníze," sdělil Kula, který zároveň uvažuje o tom, že na Borech změní režim na výstupní bráně. "Možná sáhneme k tomu, že začneme zboží vyrobené ve věznici na bráně ještě jednou rozbalovat a kontrolovat."

Mluvčí Ministerstva spravedlnosti Petr Dimun uvedl, že pokud vláda na nákup nové techniky neuvolní peníze, pokusí se je ministerstvo ušetřit ve svém rozpočtu.

Ministr spravedlnosti Pavel Němec, který je nyní v zahraničí, podle Dimuna zatím neuvažuje o tom, že by Kulu z čela vězeňské služby odvolal. "Odvolává se člověk, který nic neřeší a který se před řešením schovává. Pan Kula ukazuje, že situaci bere velmi vážně a že se ji snaží řešit. Pokud bychom měli pochybnosti, tak by se pod ním křeslo houpalo. Je to člověk zatím na správném místě," uvedl Dimun.

Do plzeňské věznice včera odjela vyšetřovací skupina vězeňské služby. "Je potřeba zjistit, co se vlastně v té věznici stalo a přijmout systém mimořádných kontrol. To všechno musí zjistit vyšetřovací komando, které bylo na Bory vysláno," řekl Dimun. 

 

Právě se děje

Další zprávy