Praha - Volební duel na Primě měl jediné téma: minulost. Šéfové ODS a ČSSD se navzájem obviňovali, kdo zavinil současné ekonomické potíže. O programu příští vlády mluvili jen v obecné rovině.
Jste horší než krize
Český rozpočet je v troskách, stát nedokáže financovat důchody a navíc roste nebezpečí korupce.
Petr Nečas a Jiří Paroubek se shodli na výčtu hlavních problémů České republiky. Do značné míry za ně nesou vinu předchozí vlády. Podle Nečase především ta Paroubkova z let 2005-2006, podle Paroubka Topolánkův kabinet z let 2007-2009, kde byl Nečas vicepremiérem.
Nejtvrdšími slovy lídři komentovali rozpočtový schodek, který loni dosáhl šesti procent HDP a letos hrozí stejný výsledek.
"Paroubkova vláda se v roce 2006 dopustila neuvěřitelného ekonomického zločinu," snažil se Nečas pojmenovat příčiny dnešních potíží. Levicový kabinet tehdy připustil při šestiprocentním ekonomickém růstu tříprocentní rozpočtový schodek. Tento rozdíl se už pravicovým vládám nepodařilo napravit, protože musely čelit ekonomické krizi.
"Zloděj křičí, chyťte zloděje," odpovídal Paroubek. Vypočetl, že Topolánkova vláda převzala zemi v roce 2007, kdy se schodek přiblížil k nule a ekonomika dál rostla. Přesto zadlužila stát třemi sty miliardami.
Šéf ČSSD nesouhlasí s Nečasem, že za všechno může krize, kterou Češi nezpůsobili. K ekonomickému propadu podle něho přispěla "chybná reforma daní" v roce 2008.
Štvanice na řecké bankrotáře
Lídři velkých stran se neshodli ani na viníkovi řeckého bankrotu. Podle Nečase ho způsobila vláda levicové strany PASOK a stejně dopadne i Česko, pokud se k moci dostane levice.
Paroubek se bránil připomínkou, že současná levicová vláda zdědila schodek po dvou pravicových kabinetech strany Nea Demokratia, která zemi řídila v letech 2004-2009. Nečas argumentoval stejně jako v případě Česka. Schodky zavinil PASOK zvýšením státních výdajů už v osmdesátých letech. Nea Demokratia měla od té doby málo příležitostí, aby veřejné finance zachránila.
Statistika ukazuje, že Řecko mělo v osmdesátých letech skutečně schodky přes deset procent HDP. Nea Demokratia je v období 1990-1993 nedokázala snížit, to se podařilo až socialistickému premiérovi Simitisovi koncem devadesátých let. Přesto v roce 2004 předával pravici vládu s deficitem přes 5 procent. Nea Demokratia dva roky šetřila a dostala se až ke třem procentům, po roce 2007 však ztratila nad rozpočtem kontrolu.
Za nás korupce nebyla
Bez jasného výsledku se Nečas s Paroubkem střetli při hledání viníka narůstající korupce. Oba se hlásili k tomu, že nejnižší míru korupce Česko zažilo právě za jejich vlády. Za současný pád až na 52. místo v korupčním žebříčku Transparency International může jejich politická konkurence.
Podle Paroubka dokázaly s korupcí úspěšně bojovat levicové vlády. „Shodou okolností jsme na tom byli nejlépe v roce 2006, kdy jsem byl premiérem. Tehdy byla České republika na 46. místě," připomínal předseda ČSSD. Za zhoršení poměrů podle něho mohou pravicové Topolánkovy vlády.
"Nejlépe jsme na tom byli v roce 2008," kontroval Nečas. Za nárůst korupce v roce 2009 může levicová opozice, která tehdy Topolánka svrhla.
Údaje Transparency lépe cituje Nečas. Nejlepší korupční index mělo Česko v letech 2007-2008. Přesto ani Nečas není zcela přesný.
Pozice Česka byla nejhorší v období opoziční smlouvy do roku 2002, pak se korupční index i pořadí na žebříčku začalo zlepšovat. V roce 2006 bylo Česko 46. na světě, o rok později si ještě polepšilo o pět míst. Pád na žebříčku začal už v roce 2008, negativní trend loni potvrdilo i zhoršení indexu.
Vyšší důchody za peníze, které nejsou
Paroubek oponoval Nečasovi i po jeho prohlášení, že čeští důchodci se měli nejlépe za Topolánkovy vlády. Loni jejich příjmy přesáhly o 13 procent úroveň důchodů před listopadem 1989.
"Daňové reformy v roce 2008 poškodily většinu české společnosti," prohlásil sociální demokrat. Připomněl pád reálných důchodů na jaře 2008, snížení rodičovského příspěvku a zrušení prvních tří dnů nemocenské.
Údaje Českého statistického úřadu dávají za pravdu Paroubkovi. Poměr důchodů k průměrné hrubé mzdě se v roce 2008 snížil o čtyři promile na 40,2 procenta. Ovšem Nečas se odvolává na rok 2009, kdy zvýšení důchodů o desetinu propad vyrovnalo. Důchody dosáhly 41,6 procenta hrubé mzdy a tak vysoko byly naposled v roce 2003.
Zvýšení roku 2009 bylo však zaplaceno čtyřicetimiliardovým deficitem na důchodovém účtu. Tento schodek se podle prognóz ministerstva financí udrží také letos, i když důchody byly zmraženy.
V debatě nepadla otázka, kde vzít na zvýšení penzí pro rok 2010 peníze. Nečas se v této souvislosti přihlásil k návrhům tzv. druhé Bezděkovy komise. Ta však své návrhy zveřejní nejdříve 31. května, tedy po volbách.
Paroubek přislíbil, že se důchody v příštím roce zvýší podle zákona. Letos penzistům přilepší třináctým důchodem ve výši 2400 korun. "Tím zvýšíte státní schodek o sedm miliard," kontroval Nečas.