Muže z prezidia zatkli pro korupci. Teď případ odložili

Markéta Chaloupská
4. 3. 2010 13:40
Vyšetřování trvalo půl roku, údajnou žádost o úplatek ale neodhalilo
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz, Jaroslav Pikous

Praha - Případ vysokého policejního funkcionáře Petra Židka, jehož loni v září zadržela policejní inspekce, skončil fiaskem.

Židek, někdejší šéf kanceláře projektů a evropských fondů na Policejním prezidiu, skončil v policejní síti pro podezření, že si řekl o dvoumilionový úplatek. Nyní ale kriminalisté kauzu odložili.

"Předmětná věc byla policejním orgánem Inspekce Policie České republiky dne 26. 2. 2010 podle §159a odst. 1 trestního řádu odložena," potvrdil Aktuálně.cz náměstek obvodní státní zástupkyně pro Prahu 7 Pavel Polák.

"Nebyly zjištěny skutečnosti, které by důvodně nasvědčovaly tomu, že byl spáchán trestný čin," dodal.

Půl roku se nic nedělo

Židka, který měl svého času na starosti modernizaci policejních služeben, zadržela inspekce 21. září. Poté strávil 48 hodin v cele předběžného zadržení, pak byl propuštěn a půl roku se nic nedělo. Mluvčí inspekce na jakýkoliv dotaz odpovídala, že se věc prověřuje.

Popud k vyšetřování vysokého funcionáře vyšel zřejmě od policejního prezidenta Oldřicha Martinů, který dostal od jednoho ze svých mužů informaci, že si měl policejní funkcionář říct o úplatek od zástupce společnosti, která se účastnila výběrového řízení na dodání mobilní soudní síně.

Vyšetřování ale nic takového neprokázalo, ztroskotalo hlavně kvůli svědkům.

Například majitel opavské firmy Cargo Design Vít Škrobánek, kterému si měl Židek říct o úplatek, tvrdí, že se vůbec nic takového neodehrálo.

"Toto je nesmysl. Tu konstrukci tady toho vůbec nechápu," řekl nedávno klíčový svědek Radiožurnálu.

Jsem rád...

"Já jsem tušil, že to odložili, ale de facto jsem se o tom oficiálně dozvěděl až od Vás," reagoval jeho advokát Jaroslav Jankrle.

"Můj klient je samozřejmě velmi rád," dodal.

Ihned po zadržení dostal Židek okamžitou výpověď. Proti tomu jeho obhájce podal žalobu pro neplatnost ukončení pracovního poměru.

"Přiznám se, že mně hraje do noty, že tato záležitost byla ukončena," sdělil Jankrle. Podle něj záleží na prezidiu, jak se k tomu postaví. "Třeba navrhne smírčí jednání."

 

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy