Praha - Celosvětový sraz motorkářského klubu Hells Angels zvaní jako Pekelní andělé, který se koná od pátku v areálu pražského koupaliště Džbán, se dosud obešel bez jakýchkoli incidentů.
"Cizinecká policie do dnešního rána vykázala z Česka padesát tři cizinců - byli v evidenci nežádoucích lidí a dostali výjezdní příkaz, aby okamžitě opustili naše území," řekly mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová a pražské policie Andrea Zoulová.
Přes noc nemusela policie nic řešit, k žádnému narušování veřejného pořádku nedošlo.
Počet účastníků srazu podle ní zůstává zhruba stejný, jako v pátek večer - v metropoli je kolem 1500 lidí a asi 500 motocyklů.
"Provádíme monitorování, průběžné dopravní kontroly, které jsou zaměřeny zejména na alkohol a přítomnost omamných a psychotropních látek u řidičů motocyklů. Zatím vše bez problémů," dodala mluvčí. Většina motorkářů podle ní zůstává v areálu koupaliště, kde mají svůj program.
S žádným problémem se podle Rendlové v noci nesetkali ani příslušníci cizinecké policie. Počet rozdaných výjezdních příkazů se nepatrně zvýšil.
Mluvčí cizinecké policie neočekává, že by číslo ještě nějak významněji narostlo. Motorkáři vykázaní z Česka pocházeli podle Rendlové z různých zemí. Cizinecká policie vyhledává příznivce motorkářského klanu i na ruzyňském letišti.
Policejní akce potrvá až do neděle
Pražská policie v souvislosti se srazem připravila speciální dopravně-bezpečnostní akci. V této souvislosti v pátek zkontrolovala 960 lidí, šest "nežádoucích" cizinců zadržela, vyřešila osm dopravních přestupků a v jednom případě zjistila řízení pod vlivem alkoholu, sdělila Zoulová.
Podle ní bude policie v kontrolách pokračovat až do neděle, kdy je naplánován odjezd účastníků sjezdu.
Policisté kontrolovali motorkáře i před areálem koupaliště Džbán, v záloze je speciální pořádková jednotka. Areál kempu byl celý ovinut modrou folií, aby nebylo vidět dovnitř.
Na sraz zareagovaly i úřady sousedních zemí, německá spolková policie například kvůli tomu zřídila na hraničním přechodu Cínovec velké kontrolní stanoviště.
Souběžně hlídala dálnici A17 vedoucí od Drážďan k českým hranicím a drážďanské a lipské kluby, kde se příslušníci gangu scházejí. Spolu s motorkáři podle deníku Sächsische Zeitung směřovali do Prahy i specialisté německé policie na danou problematiku.
Pekelní andělé jsou v Praze podruhé
Pekelní andělé se scházejí každý rok v jiném evropském městě a členové klubu těmto setkáním přikládají velký význam. V Praze je to druhé setkání, poprvé do metropole dorazili v roce 2005. Jejich sraz začal v pátek, kemp v areálu Džbán mají rezervovaný do neděle.
První buňka Pekelných andělů vznikla 17. března 1948 v kalifornské Fontaně. Jméno Hells Angels odkazuje k 303. bombardovací letce, která bojovala za druhé světové války. Během 50. let vznikaly další kluby, které se postupně propojily.
V současnosti existují kluby HAMC ve zhruba 30 státech včetně Česka. Kluby Hells Angels jsou izolovaným světem s vlastními nekompromisními zákony. V čele klubu stojí prezident a noví uchazeči o členství musí projít dlouhým přijímacím rituálem.
Kromě nádechu romantiky se však s Pekelnými anděly táhne i temná pověst kriminálního gangu spojeného především s drogami, vydíráním či obchodem se zbraněmi.
Asi nejbrutálnější válku motorkářů zažila v polovině 90. let právě Skandinávie. Členové Hells Angels a konkurenčního gangu Bandidos (Bandité) po sobě dokonce stříleli protitankovými střelami a jejich boj o kontrolu nelegálního trhu s narkotiky si vyžádal více než deset lidských životů.