Ombudsman zveřejnil zprávu o prvním kole kontrol v zařízeních, kde jsou lidé omezeni na svobodě. Otakar Motejl na jejich základě doporučuje, aby byly preferovány alternativní typy péče.
Infobox
V ústavu v Hrabyni se kromě ombudsmana byli podívat i redaktoři deníku Aktuálně.cz. Hovořili s klienty i zaměstnanci. CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE ZDE Stovky lidí v Česku jsou stále zavírány do klecí. Mezinárodní organizace chce případy porušování lidských práv dohnat k soudu. CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE ZDE V ústavu v Horní Poustevně své klienty úspěšně integrují do života. I ty, kteří byli ještě před několika lety zavíráni do klecí. CELOU REPORTÁŽ ČTĚTE ZDE"V některých ústavech je atmosféra na hranici lidských práv," říká Otakar Motejl. "Například tím, že je stanoven přesný režim přístupu do sprchy. Není žádný důvod, aby tam klienti nemohli mít přístup kdykoliv."
Říci však jasně, že jsou práva klientů v ústavech porušována, odmítá. "Nezjistili jsme, že by klienti měli pocit porušování práv," říká Motejl. "Ale my máme pocit, že práva v některých oblastech jsou porušována."
Alternativní péče je lepší než ústavy
Podle ombudsmana za stav nemůžou samotná zařízení nebo jejich zaměstnanci, ale celý systém. "Jsme si vědomi, že komunitní péče je lepší než ústavní," říká Motejl. "Proto také doporučujeme, aby se nabídce alternativních služeb věnovala větší pozornost."
Veřejný ochránce práv v rámci kontrol navštívil policejní cely předběžného zadržení a ústavy sociální péče pro lidi s tělesným postižením. Těch zkontroloval pět. Mezi nimi i ústav v Hrabyni.
Ombudsmanova doporučení
Zaměstnanci kanceláře ombudsmana navštívili kromě klasických ústavních zařízení také alternativní službu Domov Betlém v Kloboukách u Brna. Zatímco toto zařízení si od ombudsmana odneslo pouze dvě doporučení na zlepšení, Hrabyňský ústav dostal doporučení desítky.
Zveřejnění zprávy záleží na řediteli ústavu, ředitel Domova Betlém zprávu dal k dispozici, v Hrabyni to ředitel odmítl. Lze tak pouze čerpat ze souhrnné zprávy ombudsmana. V ní jsou na 29 stranách shrnuty poznatky a doporučení.
Ombudsman například upozorňuje, že osoby, které jsou závislé na péči, nemají prakticky možnost svobodného pohybu, ven se dostávají jen v létě. Podobná situace je i v oblasti práv na svobodnou volbu.
Za zvlášť palčivou považuje ombudsman oblast osobní hygieny, kdy klienti musí například vykonávat potřebu v přítomnosti jiných osob, v koupelnách a na záchodech se nemohou zamykat.
Ze zprávy vyplývá, že nejméně jsou naplňována práva těch, kteří jsou na péči nejvíce závislí. Nemají prakticky žádnou možnost svobodné volby. "Uvedené platí především o době vstávání, podávání jídel, době a způsobu provedení hygienických úkonů, způsobu trávení volného času," uvádí se ve zprávě.
Nikde však explicitně nekonstatuje, že by základní práva byla porušována. "Porušována práva? To ne," říká veřejný ochránce Motejl. "Já to definuji tak, že systém ústavní péče neumožňuje uplatňovat základní práva."