Zlínsko - Vodění medvěda nebo berana, stovky masek, slivovice a víno. To je masopust, na Moravě, konkrétně na Slovácku a na Valašsku, fašank, fašanek i fašaňk, to podle toho, jak zní místní nářečí.
První víkend měsíce února si fašank připravili ve Zlíně. Tady má podobu lidové veselice, s maškarami se mísí třeba vystoupení jazzových kapel.
"Tuhle všehochuť mám rád, lidé to tak chtějí, proto jsme obnovili tradici v místní části Lešetín," vysvětluje jeden z organizátorů Jaroslav Juříček.
Už pojedenadvacáté se ve Strání na moravskoslovenském pomezí koná největší akce svého druhu u nás, mezinárodní festival masopustních tradic Fašank 2008.
Fašank? Zapojí se každý
Veselo je pod vrcholky Bílých Karpat díky folklorním souborům od nás i z řady dalších zemí až do úterý, kdy teprve pochovají basu. Fašank je tu mimo jiné příležitostí pro setkání etnografů a folkloristů, součástí je třeba přehlídka mečových tanců coby symbolů masopustního období z řady evropských zemí.
"Po loňských prvních krůčcích do toho letos jdeme naplno včetně pochovávání basy," přibližuje obnovenou tradici starosta Provodova na Zlínsku Antonín Galla.
V obci se 745 obyvateli se aktivně zapojí každý, kdo může, jenom masek mají na padesát, mnoho dalších lidí pomáhá třeba při jejich výrobě nebo s občerstvením, na fašankovou zábavu přijde celá vesnice.
Fašankem ožívá prakticky každé místo na Valašsku a na Slovácku, další z vyhlášených široko daleko se koná třeba v Komni na Uherskohradišťsku.