Monitorované hovory zákazníků energetické společnosti jsou ke stažení na Ulož.to

Jan Žabka
28. 2. 2019 17:37
Stovky monitorovaných hovorů zákazníků české energetické společnosti Centropol Energy jsou volně ke stažení na uložišti Ulož.to. "Nahrávky nejsou naše, ale zprostředkovatelské společnosti. Zvažujeme další právní postup," brání se český dodavatel plynu a elektřiny.
Foto: Aktuálně.cz

"Dobrý den, u telefonu Michaela Hovorková, autorizovaný partner společnosti Centropol. Hovořím prosím s panem Miroslavem Hakenem?"

"Ano."

"Já vás kontaktuji pro ověření smlouvy, kterou jste uzavřel s naším obchodním zástupcem a dovolím si vás upozornit, že je hovor monitorován. Zeptám se vás, představil se vám obchodní zástupce jako zástupce Centropol Energy?"

Záznamy podobných rozhovorů, v nichž jsou slyšet i jména a rozhodnutí o změně dodavatele elektřiny a plynu, jsou volně ke stažení na největším českém úložišti Ulož.to. Jedná se o zhruba tisícovku zákazníků firmy Centropol Energy.

Monitorované hovory provedla firma, která do roku 2015 se společností Centropol spolupracovala. "Pokud vím, organizace již neexistuje. V minulosti zprostředkovávala prodej koncovému zákazníkovi v určitém regionu," říká tiskový mluvčí společnosti Centropol Aleš Pospíšil. Jméno společnosti neuvedl. Dodal však, že v současnosti již firma externí síly takto nevyužívá a prodej zajišťují obchodníci, kteří jsou přímo spjatí se společností.

Centropol Energy

je česká akciová společnost, která je na energetickém trhu od roku 2002. Založila Asociaci nezávislých dodavatelů energie. Centropol dodává energie vedle domácností a firem například ministerstvu vnitra, ministerstvu spravedlnosti a Moravskoslezskému kraji.

Energetický dodavatel se zveřejněním monitorovaných hovorů cítí být poškozen a zvažuje další právní postup. "Poté, co jsme se v minulých letech vydali cestou nového obchodního modelu, je něco podobného neopakovatelné," tvrdí Pospíšil. "Tak či onak, zcela jistě chceme, aby inkriminované nahrávky byly ze serveru staženy, s jeho provozovatelem jsme již v kontaktu," ujistil.

Jednou na internetu, vždycky na internetu

Soubory však stále na úložišti jsou. "Obecně to funguje tak, že v těchto případech jsou k dispozici nástroje na nahlašování a ty pokud se použijí, tak k tomu smazání vždy dojde," vysvětluje tiskový mluvčí Ulož.to Tadeáš Novák postup při obdobných případech.

K odstranění nahlášených souborů ale nedochází automaticky. "Některé věci jsou vyřešeny obratem, jiné se zase jen ověří, zda ta žádost dává smysl, ale vždy to je relativně rychlé," popisuje Novák.

To, že monitorované hovory zákazníků Centropol Energy jsou stále na Ulož.to, může být podle Nováka tím, že nebyly správně využity nástroje na nahlašování problémových souborů. A dodává: "Pokud bychom věděli, o co se konkrétně jedná, tak se na to můžeme podívat a prověřit to. Pak to bude vyřešené."

U souborů veřejně sdílených na internetu však neexistuje jistota, že na něm po smazání z primárního serveru dál neputují. "Když něco uteče do online prostředí, tak je pak složité kontrolovat, kam se to šíří. Důležité je, aby si to ty firmy hlídaly a nenechaly utéct. My, ať uděláme cokoli, tak je tam vždy riziko, že se to nepodaří vyřešit, protože byť to smažeme, již to může kolovat kdoví kde," upozorňuje Novák s tím, že se úložiště všechny podobné případy snaží rychle vyřešit.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Obránce Jeřábek skončil v Teplicích a posílil Jablonec

Fotbalový obránce Michal Jeřábek bude hrát za Jablonec, se kterým podepsal smlouvu do konce června 2022. Šestadvacetiletý stoper naposledy působil v Teplicích, kde byl po podzimu přeřazen do B-týmu.

"Příchod do Jablonce je pro mě velký krok vpřed. V tak velkém klubu jsem ještě nepůsobil. Je to klub, co má ty nejvyšší ambice a každoročně útočí na evropské poháry. V posledních letech se to Jablonci úspěšně daří," řekl Jeřábek pro web třetího celku tabulky.

Odchovanec pražské Dukly přišel do Teplic v lednu 2016 a v severočeském mužstvu dlouho patřil k oporám. Na podzim ho přibrzdilo zranění kolena a zasáhl jen do 10 utkání nejvyšší soutěže. Jeřábek pak se "Skláři" odmítl prodloužit smlouvu, která by mu skončila po sezoně, a byl přeřazen do třetiligové rezervy. Proti tomu se zadák se 127 ligovými zápasy a pěti góly ohradil na sociálních sítích.

před 16 minutami

Zpěvačka Adele v září vydá první album po pěti letech

Jedenatřicetiletá britská popová zpěvačka Adele v září vydá čtvrté studiové album. Napsal to britský deník The Sun, podle nějž Adele desku oznámila v londýnské restauraci The Mason's Arms při oslavě kamarádčiny svatby. "Očekávejte mé album v září," vzkázala svatebčanům. Adele, která se zhruba před rokem rozešla s manželem, s nímž má syna, na svatbě zazpívala dvě písně. Veřejně tak učinila poprvé od dvou vyprodaných večerů ve Wembley v červnu 2017. Naposledy zpěvačka roku 2015 vydala desku nazvanou 25. Její nejúspěšnější nahrávky jménem 21 se prodalo přes 25 milionů kopií.

Zdroj: The Sun/ČTK
Další zprávy