Mladí šli ve stopách rodičů. Utekli od ODS a TOP 09

Jakub Novák
9. 10. 2013 14:00
Co ukázal podrobný pohled na výsledky studentských voleb.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - I když se to na první pohled nezdálo, poslali žáci středních škol tři týdny před volbami varování stranám někdejší vládní koalice.

Minulý týden mladí lidé na středních školách a v učilištích zkusmo volili strany do sněmovny a z podrobnějšího srovnání výsledků studentských voleb vyplynulo, že právě TOP 09 a ODS utrpěly proti minulému hlasování největší ztráty. 

Sami studenti přitom při "volbách" přiznali, že se jejich sympatie k politickým stranám odrážejí zejména od toho, jak se doma rozhodují jejich rodiče.

Varovné signály

Jak může srovnání s minulými volbami ukázat výsledky v jiném světle, dokazuje případ TOP 09. Ta si i tentokrát sice udržela pozici nejoblíbenější strany mezi středoškoláky, ale po třech letech ve vládě ztratila u studentů skoro nejvíce - odešlo od ní téměř devět procent voličů.

Hůře už dopadla jenom ODS, jejíž ztráta přesáhla desetiprocentní hranici (v celkových výsledcích si oproti roku 2010 pohoršila o 11,37 %).

Když tyto výsledky porovnáme se závěry analýzy společnosti analytika Jana Herzmanna z konce září, podle níž ztratily ODS a TOP 09 dohromady zhruba milion skutečných voličů, zjistíme, že se tento trend odráží i v případě středoškoláků.

Ztráty jako ve skutečnosti

Ve skutečných volbách roku 2010 získala ODS celkem 20,2 % hlasů, TOP 09 skončila s 16,7 %. Podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) z 24. září by v letošních volbách získali občanští demokraté jen kolem sedmi procent a pohoršila by si i TOP 09, které zmíněný průzkum přisuzuje 12,5 %.

Jednoduchými počty tak dojdeme k tomu, že ztráta studentských voličů v případě ODS přibližně odpovídá ztrátě jejích voličů v předvolebních průzkumech. V případě TOP 09 je tento rozdíl menší, což můžeme zčásti přisoudit dozvukům prezidentských voleb a dlouhodobé popularitě předsedy TOP 09 a někdejšího prezidentského kandidáta Karla Schwarzenberga.

To, že žáci reflektují ve svých preferencích své rodiče, nám potvrdili jak někteří z nich, tak například i ředitel malostranského Gymnázia Jana Nerudy Juraj Liška, který s výsledky studentských voleb pracuje také na třídních schůzkách, a má tak díky tomu zpětnou vazbu i od rodičů svých studentů. "Voličské preference studentů jsou často zrcadlem preferencí jejich rodičů," říká Liška.

Právě gymnazisté přitom byli k oběma stranám nejpřísnější - TOP 09 ztratila téměř třináct procent hlasů studentů gymnázií, v případě ODS to je dokonce skoro šestnáct procent.

Vývoj voličských preferencí celkem (%)

CELKEM
2013 2010 ROZDÍL
TOP 09 17,8 26,59 -8,79
Piráti 17,73 7,74 9,99
ANO 2011 13,44 x 13,44
ČSSD 8,01 5,27 2,74
DSSS 7,15 7,14 0,01
ODS 6,19 17,56 -11,37
KSČM 4,74 2,95 1,79
Svobodní 4,18 1,87 2,31
Zelení 4,04 5,30 -1,26
Úsvit 3,94 x 3,94
KDU-ČSL 3,53 1,70 1,83
SPOZ 1,75 3,06 -1,31
VV 0,00 12,11 -12,11

Zdroj: Jeden svět na školách (Člověk v tísni)

Získalo ANO a piráti

Hlasy, které nyní ztratily obě vládní strany (a hlasy pro nyní nekandidující Věci veřejné), se přesunuly k většině zbývajících partají a hnutí, výjimkou byla jenom Strana zelených nebo prezidentská strana SPOZ. Největší část mladých voličů přitom odešla k Babišovu politickému hnutí ANO. Získalo přes třináct procent hlasů a nejúspěšnější bylo právě na výše zmíněných gymnáziích.

Ze stran a hnutí, které kandidovaly už před třemi lety, potom nejvíce posílili piráti, kteří získali o téměř deset procent více než v roce 2010 a skončili těsně druzí právě za TOP 09. Další voličské pohyby v celkových výsledcích už tak významné nebyly.

(Ne)pravicová Vysočina a střídání stráží v Pardubicích

Najdeme tu přesto regionální odchylky od celkových výsledků - například mezi žáky v Karlovarském kraji výrazně posílila DSSS, když se z někdejších sedmi procent vyšvihla na současných 16,84 %.

Další srovnání z regionů pak přineslo informaci, že TOP 09 drasticky oslabila na Vysočině, kde ztratila 28 procent studentských hlasů - přitom tento region na rozhraní Čech a Moravy se stal paradoxně jediným z krajů, kde posílili občanští demokraté. Ti naopak utrpěli ve volebním srovnání největší ztráty v Pardubickém a v Jihomoravském kraji - skoro devatenáct, respektive přes patnáct procent hlasů.

Nijak dobře si v porovnání s rokem 2010 obě strany nevedly ani ve svých tradičně úspěšných okrscích - tedy v Praze a ve Středočeském kraji.

TOP 09: Nevadí, je to cena za vládnutí

Zatímco zástupci ODS na dotaz týkající se výsledků ve studentských volbách nereagovali vůbec, jejich někdejší koaliční partner citelný odliv mladých voličů nijak nedramatizuje. Možná částečně i proto, že navzdory velkým ztrátám letošní studentské volby přece jen těsně (o 39 hlasů před druhými piráty) vyhrál. S někdejším bezpečným devítiprocentním náskokem na druhou ODS se letošní "náskok" ve výši sedmi setin procenta však srovnávat nedá.

"Strany, které prosazují nepopulární kroky a úspory a neslibují všechno všem, opravdu po letech ztrácejí. I tak mě velmi těší, že TOP 09 ve studentských volbách opět zvítězila," říká místopředsedkyně strany Helena Langšádlová.

S Langšádlovou se shoduje i šéf spolupracujících Starostů a nezávislých Petr Gazdík. "Myslím, že vládní odpovědnost s sebou nese částečnou ztrátu popularity, a to se jistě týká i studentů, navzdory nepochybnému kouzlu Karla Schwarzenberga," konstatuje Gazdík, v jehož regionu (na Zlínsku) se odliv mladých voličů dotkl obou uskupení spolu s Královéhradeckým krajem nejméně.

Útěk k Babišovi (Věcem veřejným navzdory)

Jak bylo již zmíněno, z nových stran nejvíce zabodovalo Babišovo hnutí ANO, které zaujalo zejména v Olomouckém a Pardubickém kraji (zde přitom došlo k jednomu z největších odlivů voličů ODS) a v Praze.

Andrej Babiš si tento výsledek připsal i přes to, že mezi pražskými studenty, jak řekla Aktuálně.cz Noemie Gauthierová z Gymnázia Jana Nerudy,  se jako komplikace jeví jeho členství v komunistické straně a také obava, že se po jeho zvolení může opakovat zkušenost s Věcmi veřejnými.

Přesto ANO dosáhlo v letošních studentských volbách (kterých se mimochodem zúčastnilo téměř dvaapůlkrát více voličů než v roce 2010) dokonce ještě o něco lepšího výsledku než svého času Věci veřejné - svou důvěru v něj přitom vložili zejména gymnazisté.

 

Právě se děje

Další zprávy