Mladí nejsou líní ani nezodpovědní, jen se chtějí dobře rozhodnout, ukazuje výzkum psychologů z Brna

Adéla Skoupá Adéla Skoupá
28. 2. 2017 17:06
Jejich rodiče už měli v jejich věku děti, oni studují a cestují po světě. Přestože jsou dnešní dvacátníci jiní než předchozí generace, nejsou nezodpovědní ani lenošní. Jen chtějí co nejsmysluplněji využít období před tím, než naplno vstoupí do dospělosti. Ukazuje to pětiletý výzkum psychologů z Masarykovy univerzity, kteří své poznatky shrnuli v nové knize Cesty do dospělosti: Psychologické a sociální charakteristiky dnešních dvacátníků.
Foto: Thinkstock

Pětiletý výzkum

O lidech z generace dnešních dvacátníků se často mluví jako o pohodlných nedospělých, kteří nechtějí přijímat zodpovědnost. Výzkum psychologů brněnské Masarykovy univerzity ale podobné předsudky vyvrací. Odborníci pět let sbírali informace o mladých lidech vstupujících do dospělosti, narozených mezi lety 1990 až 1994. Ti pravidelně odpovídali v online dotaznících na otázky o svém pocitu dospělosti a samostatnosti, o vztahu k rodičům nebo partnerům či o vnímání své kariérní dráhy. Zpočátku měli vědci k ruce vzorek 1600 mladých lidí, v poslední, celkem třinácté vlně už jich zaslalo odpovědi asi 540. Jednalo se hlavně o vysokoškoláky, mezi kterými mírně převažovaly dívky. "Ústředním tématem bylo prozkoumat, co se děje na úrovni psychologických rysů. To znamená třeba pojetí sebe, kdo jsem, kam patřím, jaký je můj život," vysvětluje jeden z autorů Petr Macek, vedoucí Institutu výzkumu dětí, mládeže a rodiny na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity. Co pětileté sbírání dat ukázalo?

 

Právě se děje

před 10 minutami

Afghánské prezidentské volby z loňského roku vyhrál Ašraf Ghaní

Vítězem afghánských prezidentských voleb z loňského září je Ašraf Ghaní, uvedla volební komise. Oznámení výsledků bylo po sporech několikrát odloženo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy