Místo přípravy na povodně bufet a dárky. Pardubická záchranka musela vracet 170 tisíc

Martin Ťopek Martin Ťopek
29. 5. 2017 5:30
Více než třetina z půlmilionové dotace, kterou dostala pardubická záchranka na zlepšení připravenosti na krizové situace, skončila jako útrata za pohoštění a dárky. "Projezené" peníze nakonec musela záchranná služba vrátit ministerstvu ze svého rozpočtu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Pardubický kraj

Pardubice, Praha - Úředníci ministerstva zdravotnictví se museli cítit poněkud zaskočeni, když dostali vyúčtování dotace 508 tisíc korun pro Záchrannou službu Pardubického kraje. Její pomocí se měli záchranáři připravit na krizové situace, jako jsou povodně nebo hromadné nehody.

Namísto nákupu vybavení nebo informačních systémů však ve vyúčtování byly položky Bufet, Restaurace a Dárkové poukazy za celkem 172 tisíc korun. To je více než třetina celé dotace. Věc se sice udála již před rokem, na veřejnost však pronikla až po odchodu ředitele pardubické záchranky Pavla Svobody. 

"Ministerstvo zdravotnictví při kontrole závěrečné zprávy o čerpání neinvestiční dotace zjistilo, že částka 172 198 Kč byla použita na úhradu nákladů, které nebylo možné z hlediska povinností stanovených zákonem o rozpočtových pravidlech hradit," uvedla Štěpánka Čechová, ředitelka komunikace ministerstva zdravotnictví. 

Vedení záchranky totiž "v rámci dotace" uspořádalo dvě akce pod názvem Krizová připravenost - Jezerka. Účty za jídlo, pití a dárky šly do desetitisíců, celkem vše vyšlo na zmíněných 172 tisíc korun. Ministerstvo proto obratem vyzvalo Pardubický kraj, coby zřizovatele záchranné služby, aby projedené a propité peníze vrátil. 

"To jsme učinili, vzápětí jsme je ale naúčtovali záchrance, takže nic nešlo z krajského rozpočtu," uvedl pardubický hejtman Martin Netolický. Obě hostiny tak nakonec neplatí daňoví poplatníci kraje, ale jdou na účet pacientů záchranky, byť Netolický uvádí, že v rozpočtu záchranky se jedná o malou částku. 

To ale neznamená sníženou ostražitost ministerských úředníků. "Hrazení nepřiměřeného pohoštění a dárkových poukazů určitě nepatří mezi účelné využití dotace. Pardubický kraj byl dopisem upozorněn na to, že jím zřizovaná organizace porušila rozpočtovou kázeň," dodala Čechová.

Také hejtman Netolický říká, že podobné využití dotace je špatně a že to byl jeden z důvodů, proč musel letos v březnu skončit dnes již bývalý ředitel záchranky Pavel Svoboda. "Ve skutečnosti těch příčin bylo více, včetně špatné komunikace nebo podivného rozdělování odměn," řekl hejtman. 

Svoboda se brání, že za vším je špatně vystavený doklad ze strany objektu Jezerka a následná chyba účetního záchranky. "Holčina nám špatně vystavila fakturu a asi došlo i k následnému pochybení při účtování na ministerstvu. Ale byl to řádný seminář pro záchranářské posádky," řekl Svoboda s tím, že je to již vyřešená věc. Dodal, že k pochybení sice došlo, ale nešlo o rozhazování prostředků záchranné služby.

Osobní výhody z veřejných peněz řeší i na radnici

Případ projedené a propité dotace není jedinou ukázkou zneužití veřejných prostředků v osobní prospěch. Před nedávnem vyšlo na pardubické radnici najevo, že se ředitelka Služeb města a zároveň zastupitelka za hnutí ANO Lea Tomková vydala loni v listopadu za peníze městské akciovky s dalšími dvěma kolegy na výlet do Jihoafrické republiky. 

Akce vyšla na čtvrt milionu korun, manažeři tam údajně jeli studovat, jak v Africe nakládají s odpady. Také Tomková kvůli tomu musela skončit, odešla však s odstupným ve výši stovek tisíc korun. 

 

Právě se děje

Další zprávy